Kömür madenleri üretime hemen ara vermeli

50 bin işçiye ayda 2.000 TL'lik prim ödeyerek ayda 100 milyon liraya yüzlerce işçinin hayatını garantiye alabiliriz.

Hâlâ sallanıyoruz. Yapılması gereken belli, meselenin unutulmasını bekliyoruz. Türkiye’de yaklaşık 400 madende, 50.000 kömür madeni işçisi var. Soma Holding’in madeni en büyüklerinden. Tüm maden işçilerinin %12’si Soma Holding madeninde çalışıyordu. Ve bu madende çalışan işçi kardeşlerimizin %5’ini tek bir kazada kaybettik.

Madenlerdeki iş güvenliği konusunda skandala varacak kadar korkunç bir mevzuat, kontrol ve uygulama eksikliği var. Öyleyse acilen yapılması gereken ilk şey madenlerdeki üretimi mevzuat hazırlanana kadar ivedilikle ve kayıtsız şartsız hemen durdurmak. Tek bir işçinin hayatı azıcık vicdanı olan biri için dünyanın tüm kömürüne bedeldir. Bir iki ay üretime ara vermek, normal bir insan için akla gelmeyecek bir maliyet.

Ancak işçilerin maaşlarının ödenmesi lazım. Bu konuda da çözüm çok basit. Emekçilerin birikmiş milyarlarca liralık işsizlik sigortası fonu var. Yaklaşık 50.000 işçiye ayda en fazla 2.000 TL’lik prim ödeyerek ayda 100 milyon liraya yüzlerce işçinin hayatını garantiye alabiliriz.
Madenlerde alınması gereken güvenlik önlemleri, tekerleği yeniden icat etmemizi gerektirmiyor. AB mevzuatı belli. İngiltere ise bu konuda dünya lideri. İnanın tercüme yeter.

Avrupa’nın yüzyıllık deneyimini 100 günde kendi müktesebatımıza aktarırız. ILO şartları da ortada. Onları da imzalarız. Çok mu zor?

Zaten işçilerin olan ve 23 Nisan itibariyle 70 milyar liraya varan fonun yalnızca binde 4’üyle bunu başarmak mümkün. Yeter ki emekçilerin hayatı kömürün kara kârından önemli olsun.

Ne diyorsunuz Sayın Başbakan?