Mursi göreve iade edilmeli

Mısır için tek isabetli çözüm Mursi'nin hemen görevine iadesi ve acil seçime gidilmesidir. Aksi halde Suriyeleşme riski var.

Muhammed Mursi başkanlık seçiminin ilk turunda %25 almıştı. Suudi parasıyla dolaylı olarak destekledikleri Nasırcı Sabbahi’nin 3. çıkması ilk turda oyları İhwan lehine bölmüştü. Son turda İhwan’ın adayı Mursi 1.5 puan farkla eski rejimin adayı Ahmet Şefik’i geçti ve başkan oldu. Mısır tam ortadan ikiye bölündü.

Şefik’in eski rejimle hesaplaşmayacağını bildikleri için birçok insan Mursi’ye oy vermişti. Devrim sayesinde seçilmiş bir başkan olduğu için devrimi geri çevirmeyeceğine inanmışlardı. Şimdi tamamen yanıldıklarını anladılar.

Mursi’nin demokrasi günahları

Tarihçi Khaled Fahmy’ye göre İhwan’ı Mısır toplumundan uzaklaştıran etkenler şunlar: %51 oy aldığı için her istediğini yapabileceğine inanması ve demokrasiyi ‘sandıkrasiyi’ karıştırması. Mısırlıların “Devrim oldu bitti, şimdi eve dönmeliyiz” diye düşüneceğini sanması.

Devrim sırasında polis ve ordu tarafından 1000’den fazla gösterici öldürüldüğü halde bir asker ya da polisin dahi ceza almaması. Üzerine Mursi’nin polisi baştacı etmesi ve devrimdeki  başarısı için polise teşekkür etmesi. Polisin kanunsuzluklarını yargılayacağına, basın ve yargıyı hedef alması.

Bunun üzerine karşılaştığı her sorunda muhalefeti eleştirmesi ve dış mihraklara topu atması. Her muhalifi, Türkçeye ‘çapulcu’ ya da ‘eski rejim kazıntısı’ diye çevireceğimiz ‘felul’ diyerek aşağılaması. Sivil toplum örgütlerini, siyasi toplumu ve sendikaları Mübarek rejiminden de korkunç bir kanunla kontrol altına almaya çalışması.

3000 yargıcı erken emekliye ayırarak yargıyı ve Anayasa Mahkemesi’ni kontrol altına almaya çalışması. Devleti İhwanlaştırmaya çalışarak toplumu bölmesi.

Mübarek Mursi

Mısır toplumunda baskın algı şu: Mursi bir önceki rejimi değil, o rejimi kontrol edenleri değiştirmeye çalışıyor. Dolayısıyla devrimi geri sarıyor. Hele İhwan ve Selefilerin devrime sonradan katkı verdikleri düşünüldüğünde, Mursi’nin bu devrime olan ihaneti daha da dayanılmaz bir hal alıyor.

Ancak Mursi aynı zamanda Mısır tarihinin özgür ve şeffaf bir seçimle iktidara gelmiş ilk meşru başkanı. Her ne yaparsa yapsın, hatalarının yarısını kabul etmiş de olsa, Mursi’ye karşı yapılan darbe gayri meşrudur, militarizm ve otoriterliğe hizmet edecektir.

Zaten ordu halkın devrimini çalan Mursi’den devrimi geri çalmıştır. Sonuçta kazanan militarist elit, kaybedense orduya saçma sapan bir destek veren muhalefet ve elbette İhwan olmuştur.

Kısa bir süre sonra orducu muhalefet ortak düşmanlarını kaybedip dağılacak. Bu noktada toplumsal meşruiyetini tamamen yitirmiş Mursi darbe sayesinde geniş kitleler gözünde bir demokrasi kahramanına dönüşecek.

Her ne kadar Mursi’nin tutulduğu düşünülen bir binaya silahlı eylemcilerin saldırması nedeniyle çatışma çıkmış olsa da ordunun sivillere saldırması ve onlarca göstericiyi öldürmesi bir katliamdır. Bunun üzerine İhwan’ın dün yaptığı ‘intifada’ çağrısı da en az Mursi karşıtlarının eylemleri kadar meşrudur.

Bu noktada Mısır için tek isabetli çözüm Mursi’nin hemen görevine iadesi ve muhalefetle birlikte kurulacak bir komisyonun takvimini belirleyeceği erken değil acil seçime gidilmesidir. Aksi takdirde Mısır’ın Suriyeleşme riski var.