Niçin solcuyum?

"Solcu, haddini bilmeyenin, kapitalistin, ırkçının, çevre düşmanının karşısına yeni bir dünya mümkün diye çıkanların adıdır."

Birçok insan sağ ve sol kavramlarının fikri bir isabet erozyonuna uğradığına inanıyor. Soldan ve sağdan artık ‘öyle’ olmadığını söyleyen sesler yükseliyor. Buna en etkili itirazlardan biri bir sağcıdan geldi. Mustafa Akyol 23 Mayıs’ta ‘Niçin Sağcıyım?’ başlıklı yazısında ayrımın hâlâ yaşadığını Star’da anlattı. Bir solcunun, Oya Baydar’ın t24.com.tr’de solun tanımına dair yazdığı enfes cümlelerini kullandı: “Sol bu dünyanın değişmesi gereği ve başka bir dünyanın mümkün olabileceği umududur. İnsanın doğayla ve kendisiyle barışık olarak her türlü baskıdan ve sömürüden kurtulmuş, özgür yaşayacağı, eşitlikçi, adil, barışçı bir dünya özlemidir.”
Akyol’a göre bunu herkes zaten ister. Solcu ve sağcıyı ayıran, böyle bir dünyaya ulaşmak için kullanılacak yolun ne olduğu. Solcular, bu yolu bildiklerini iddia edenler, sağcılar için böyle bir yeryüzü cennetinin mümkün olmadığını bilen ve hayatın sonsuz karmaşıklığını idrak ettiklerinden haddini bilip böyle bir cennetin peşine düşmeyenler. Örnek, Marksizm ya da Kemalizm gibi ideolojilerin peşinde, ne yapılacağı bildiğini iddia edip halka rağmen ve halk için halkı kurtarmaya teşne solcular.
Kötü örnek, örnek olmaz diyeceğim, Stalinistler de kendini solcu sandığı için diyemiyorum. Ancak Kemalizm hakkında diyeceğim var. Kemalizm sağ bir ideolojidir. Yani Akyol’un şimdiki yoluyla pusula paylaşır. Marksizm ise solun içinde genişçe bir patikadır birçok solcunun ya değiştirdiği ya terk ettiği.
Solcuyu solcu yapan, eşitsizliklerin nedenini anlama, anlatma ve değiştirme becerisidir. Solcu, özgürlükler konusunda liberallerle çok şey paylaşır. Liberal, bir kayığın sol küreğini sağa, sağ küreğini sola çeken bir kayıkçı gibidir. Özgürlüğü ve onu yok eden koşulları aynı anda ister. Her yeri görür, çok hareket eder, yol alamaz. Yetmez ama yine de sayılır. Solcu ise özgürlük ve eşitlik idealine ulaşmak için toplumsal cinsiyet, sınıf ve ırk ayrımına karşı çıkar, dünyayı bize sunulan bir nimet olarak değil, canlı-cansız tüm varlıklarıyla bizimle aynı haklara sahip şeylerin bütünü olarak görür.
Kapitalizmin, ırkçılığın, erkek egemenliğin ve çevre duyarsızlığının aynı anda ve birbirlerini belirlemeden ama güçlendirerek yaşadığına ve hallinin mümkün olduğuna inanır. Bu gayri adil dünyanın amaçlanmamış bir sonuç değil, iktidar ilişkilerinin amaçlı bir sonucu olduğunu düşünen ve yine de hayaletleri, ruhları ve maneviyatıyla yaşayan insanlardır solcular. Sonuçta, evet, bir inanç ve idrakiyet işidir. Anlama, hissetme ve anlatmayla müsemmadır. Gönül ve misyon meselesidir.
Solcu haddini bilmeyenlerin, kapitalistlerin, erkek egemenlerin, ırkçıların, çevre düşmanlarının karşısına yeni bir dünya mümkün diye çıkanların adıdır. Solcunun her meseleyi bir temel çelişkiyle anlatacak ezberi yoktur. İktidar ilişkilerinin birbirinin içine geçen şelaleler gibi şekillendiğini, gündelik ilişkilere sirayet ettiğini, sınıf diktatörlüğüyle ya da topyekûn devrimlerle dünya cennetleri kurulmayacağını bilir. Dünya cennetinin anahtarı olduğunu iddia edenler ise sağcılar ve solcular değil, siyasi modernizm tutkunu, kendini, haddini hududunu bilmeyen cahillerdir. Solcu haddini bilir; hududu, sosyal yaşamın karmaşıklığını uzmanların plan ve haritalarla aşmaya çalışan zihniyettir. Kapitalizmi, ırkçılığı, erkek egemenliğini ve çevre talanını yok etmeyi düşleyen emekçilerin, kadınların, erkeklerin, itilmişlerin, mağdurların ve onlarla birlikte duranların adı solcudur. Duruşu gereği temkinli ve tedirgindir. “Bu dünya böyle olduysa vardır bir mantığı” diye düşündüğünden değil “Böyleyse batsın bu dünya” dediğinden. Bakiyesi teferruat.

http://www.radikal.com.tr/1091556109155619

YORUMLAR
(19 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Suriye yazınızı okuduktan sonra... - tezer

Suriye ile yaşanan uçak krizi üzerine yazdığınız yazıyı okuduktan sonra, bu yazıyı hiç yazmamış olmamanızı temenni ettim. Buradaki sol tanımınıza yazılan yorumların üzerine bir şey ekleme gereği duymuyorum. Ama Suriye yazınız bir "solcu"nun kaleminden çıktıysa, ben bir uzaylı olmalıyım. "Haddini bilmeyen" bir diktatör de Saddam'dı. Ona da dersini çok güzel verdiler, değil mi (!)... Böyle devam edin (!)...

... - chuckytoy

Liberal olan birisine solu tanımla diye bir kompozisyon yazıver desen ancak bu kadarını yazardı. Ne tarihsel gelişim bilinci ne de tutarlılık var yazıda. Bir yandan Mill'în liberalliğini günümüzle eşitleyip Mill'in ilericiliğini olumlarken mesela Marxizmin bugünü ve dününü karıştırıyor yazar. Çevre meselesinin sol literatüre girmesi 1968 sonrasında mümkün olmuştur. Bir başka konu mesela Fransız devrim meclisinden oturma düzeni anlatılır hep sol ve sağı tarif ederken. Meclis başkanın solunda oturanlar ki bunlar Jakobenler kısası dağdan inmişlerdir onları solcu olarak algılamıyor. Çünkü 1945 sonrası Liberal öğreti Jakobenleri 19 yy hastalığı olarak tarif etmiştir. Ve bu tarifi içselleştirmiş olan yazar solun kendi tarihini oturduğu liberal koltuktan hiçe sayıyor. Bir başka konu ise liberal söylem öyle etkili ki yazarın kaleminde sömürü kelimesi bir kez kullanılmış. O'da başkasının yazısını alıntılarken. Emek kelimesi yok yazısında. Emperyalizm kelimesi yok yazısında. Kaldı ki yazarın Suriye müdahelesini meşrulaştıran yazılarını hatırlıyoruz. Kısası sömürgecilikle ve emperyalizmle derdi yok kendisinin. Emek ve anti-emperyalist söylemin unutulduğu, yok sayıldığı, unutturulduğu, görmezden gelindiği bir söylem asla solu tarif edemez. Sömürge aydınlarının 3.dünya ülkelerinde ki yeni misyonu solu anlamsızlaştırmaktır. En son 1 Mayıs gösterilerinde gördük mesela kendisi bir sağcı olan bu gazetenin editörü emek söyleminin sığ olduğunu iddia etmiş ve 1 Mayıs meydanlarına esasında sol dışı olan bütün gurupları davet etmişti. Kısası sizin solculuğunuz size, bizim solculuğumuz bize. Geçmesin liberallerin yolu kapımızdan ve meydanlarımızdan. 2 hafta sonra ABD bağımsızlık günü var. Sizlerin yeri 4 Temmuz'u kutlayan meydanlardır. Ve son olarak bugün artık sermayenin ideolojisi olan Liberalizmle olan flörtünüz sizi hiç rahatsız etmiyor mu?

CHP SOL PARTI DEGILDIR. - likos

....CHP bir sol parti degildir ve yillarca bir SOL parti olarak halka tanitilmasi ise SAG partilerin marifetleridir.Cunku SAG buradan beslenmektedir.Halkin cogunlugu CHP yi solcu parti olarak bilip oy vermez ama bu cogunluk solculugun ne demek oldugunu da bilmez.Halka anlatilan solculuk ya da halkin kendi kafasinda solculuk ise bilgiye dayanan degil genelde dini faktorlere gore yorumlanip ona gore sekil alip CHP degerlendirilmesi yapilir ve hep boyle de yapilmistir...Buyuk dedelerim ve yedi cetleri Menderes ve Demirel den baskasina OY vermedikleri gibi' Dinimden donerim yine SOLA oy vermem'derdiler.Sola OY vermek gunahtir cunku...Oysa ki CHP nin bir SOL parti olmadigini ve SOL un ne demek oldugunu bir bilebilselerdi...Bilemezlerdi.Cunki bilebilseydiler SAG partiler yillarca iktidar olamazlardi...Bir isci partili arkadas isci partisinin nasil bir parti oldugunu anlatmaya calistigi bagda calisan vatandas hicbirsey anlamadigi icin arkadasa sorar' Sizin lideriniz kimdir? Arkadas' Perincek' deyince vatandas' Ha soyle desene sizin lider su gavurmus' Vatandas CHP nin solculugunu da hep boyle bilmis ve hala da boyle bilir...Gerisi ise MASAL...

Kemalizm sağ bir iedoloji mi? - bipedfive

Kemalizm nasıl sağ bir ideoloji ki, Kemalizmi bu ülkede yıllardır savunan CHP sol parti olarak kabul ediliyor bu memlekette. Sağ bir ideolojiyi savunan sol parti. Bir zıtlık yok mu?

sol - 35m

gorunen o ki turkiye'de ne sol ne de solcu var.

sağ-sol değil, emek-sermaye... - altdok

meseleyi sağ-sol kavramlarıyla değil emek-sermaye kavramlarıyla açıklamak çok daha doğru olur... solcu olduğunu iddia eden pek çok sömürgen yok mu?.. yine hayatını alın teriyle kazanan ve hiçbir mülke sahip olmadığı halde akp ya da mhp gibi partilere oy veren emekçileri sağcı olarak nitelememiz doğru olabilir mi?.. sınıf bilinci edinememiş böyle emekçileri; yağmacı, talancı, sömürücü, insanlık ve doğa düşmanı azgın kapitalistlerle bir mi tutacağız?.. emek-sermaye çelişkisi bağlamında içlerini doldurmadan kuru bir sağ-sol tartışması yürütmek yüzeysellik olur...

solcu sağcı - cecicela

globalleşen ve iktidar savaşlarının hakim olduğu bir dünyada sol sağ liberal vs. nin anlamı yok artık. herkes hayatta kalma savaşı veriyor: bazıları buna insancıl açıdan bakarken, bazıları da sadece kendini düşünerek bakıyor. olay budur özetle. ya davanın adamı olcaksın ya düzenin adamı. ayrıca kemalizm e sağcı bir ideoloji demek yanlış olur. hangi açıdan baktığınıza bağlı. zaten türkiyede en büyük sorunlardan biri de bu. kemalizm sağcıdır, kemalizm solcudur. peki neye göre? eleştirmeden okumadan bilmeden (bazen de işine öyle geldiği için) yorum yapıyoruz. böyle olmaz.