O milletvekilinden şoke eden açıklama

Hiçbir CHP'li siyasetçiden Batum tarzı bir çıkış görmedim. Parti sözcüsünü eleştirdim, bir kere benim satılmış bir kalem olduğumu söylemedi.

lk gördüğümde inanmadım. Twitter’dan geldiği için “Birilerinin dedikodusu, Süheyl Batum bunları yazmaz” diye düşündüm. Yanılmışım, Facebook sayfasında yazmış. Benim ‘talimatla yazı yazan, Fethullah Gülen’le alakası olan, yalan yanlış bilgilerle onun gibi gerçek Atatürkçüleri karalayan biri’ olduğumu ima etmiş.

Batum’la tanışmamız OdaTV davasında yargılanan Soner Yalçın’ın serbest bırakıldıktan sonra ilk kez Levent Karakolu’na gitmek zorunda kaldığı gün oldu. Farklı nedenle Soner Yalçın’a desteğe gelmiştik. Benim için ilkesel bir duruştu, onun için ideolojik.

Batum darbesi

Batum’un CHP’deki tavrını geçen hafta yazdığım yazıda eleştirmiştim. Partinin görüşü olmayan bir etnik vatandaşlık anlayışını son bir buçuk aydır uğramadığı Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na dayatmıştı. Grup başkanvekilinden uyarı almış, kendisi gibi milletvekilleri arasında anket veya soruşturma yapamayacağı söylenmiş, o da konuyu kapamıştı.

Siyasi partiler duruşlarını vekiller arasında anket yaparak değil, tartışarak parti meclislerinde belirler. Anayasada vatandaşlık gibi tartışmalı bir konu üzerine anket yapıp milletvekili pozisyonlarını ortaya çıkarmak birçok vekile göre fişleme olarak görülmüştü.

Ah gençlik!

Süheyl Batum yazısında defalarca bana ‘Genç Gazeteci’ diyor. Aslında yazıya üzülmem gerekirken bu övgü ve insana içten içe sıcak gelen gülüşü nedeniyle Süheyl Hoca’ya kızmak mümkün değil.

Ama bir-iki hatasını da düzeltmek gerek. Öncelikle ben gazeteci değilim. Kendisi gibi akademisyenim. 41 yaşında bir adama genç demek ise Batum’un gençlik tanımını ele veriyor. Bu konuda kendisine karşı çıkmıyor, teşekkürlerimle taltifi kabul ediyorum.

Batum benim birilerinden talimatla yazı yazdığımı düşünüyor. PKK anayasası yapılıyormuş, birileri de bu plana karşı çıkan yurtseverlere saldırıyormuş, benim gibiler de bu saldırının maşasıymış. Tipik bir “Çamur at, izinden fal bak” siyaseti. Solcuların ve CHP seçmeninin zekâsına hakarettir böylesine bir seviyeye inmek, ondan burada duruyorum, Batum’u yukarıya davet ediyorum.

Şimdi gelelim Batum’un yazısının en zayıf halkasına. ‘Türk Vatandaşı’ diye tutturup bunun etnik bir vatandaşlık tanımı olmadığını söylemek, “Bu siyah karadır, bana siyah dedirtemezsiniz” demektir. Hoca anlamıştır, hatta o meşhur tebessümünü de esirgememiştir. Geçelim.

Neden böyle?

Batum sosyal demokrasinin temellerini özümsemiş, akademik kariyerinde Türk, Kürt gibi etnik aidiyete değil evrensel tanımlara dayanan bir anayasal vatandaşlık öngörmüş biriyken bugün etnikçi bir pozisyona yaklaşıyor. Esas düşünülmesi ve eleştirilmesi gereken, Batum’un üzücü ve kendiyle çelişen ifadeleri değil, bu savruluşun toplumsal dinamikleridir.

Son sözüm eleştiri kültürü üzerine... Ben CHP’li siyasetçiler hakkında birçok eleştiri yazısı yazdım. Mesela ‘Muharrem İnce’nin CHP’ye ince ayar verdiğini’ anlattım. Muharrem İnce’den yalnızca teşekkür ve iltifat dinledim. Hiçbir CHP’li siyasetçiden Batum tarzı bir çıkış görmedim. Parti sözcüsünü eleştirdim, bir kere benim satılmış bir kalem olduğumu söylemedi. Yani kimseden meslektaşım Batum Hoca gibi bir yanıt almadım. Burada hakiki haksızlığı kim yapıyor, hocamızın vicdanına bırakıyorum.