Occupy ve yaşlanan parti CHP

CHP, ülkenin en yaşlı partisi. Yönetim kademelerinden bahsediyorum. Meclis'in yaş ortalaması 51.6. En genç kim? AK Parti.

Occupy’ın İngilizce olmasına çok takan oldu. Ben de baştan dert ettim ama her gün beş kere Twitter diyen, Facebook lafının günaydın kadar sık kullanıldığı ve selfie’ye 'kendinçekkendinyay' demeyen biri olarak bir parça da mahcup oldum.

Salı günü Artıbir TV’deki programımda OccupyCHPİstanbul’dan Eser Erzurum ve OccupyCHPAnkara’dan Ezgi Tatlıoğlu’yla konuyu konuştuk. Öncelikle 'occupy' lafına çok da takılmıyorlar. Uluslararası sosyal hareketlerde kullanılan bu kavramı İtalya’da, Mısır’da ya da bir parça da olsa Gezi Parkı hareketinde kullanıldığı gibi kullandıklarını söylüyorlar.

Haklılar. Nilgün Cerrahoğlu Cumhuriyet’te dün iyi özetledi. İtalya’da OccupyPD hareketi 'yettibe!' sloganıyla sosyal demokratları bayağı bir değiştirmiş. Kimse de kalkıp “Niye İngilizce şey ediyorsunuz, öz İtalyanca konuş vatandaş!” dememiş. Sonunda İtalya’nın gelmiş geçmiş en genç siyasetçisi Matteo Renzi önce partinin sonra da hükümetin başına geçmiş. Dünyada 16 ülkede occupy hareketleri var. Fransa dahil 14’ünde İngilizce konuşulmuyor.

Ne istiyorlar?
OccupyCHP’nin en önemli çağrısı CHP’nin gençleşmesi. CHP için çok ciddi bir sorun gençlerin önünü kapaması. %10 gençlik kotası bir tek CHP’de var, doğru. Ancak milletvekili seçimlerinde bunu aşmanın yolu var. Gençleri kazanamayacak sıraya yazarsınız, alın size ak saçlılar. 

Belediye başkanlıklarında durum benzer. CHP, ülkenin en yaşlı partisi. İlk kurulan demiyorum, yönetim kademelerinden bahsediyorum. Meclis'in yaş ortalaması 51.6. En genç kim? AK Parti. AK Parti vekillerinin yaş ortalaması 48.7. CHP yaş ortalaması ise 53. En yaşlı vekil CHP’de: 80 yaşındaki Oktay Ekşi. CHP’de 40 yaş altı vekil oranı %6.6, Ak Parti’de ise %16.3.

CHP MYK’ya bakalım. MYK’nın yaş ortalaması 56.6. 73 yaşında Faruk Loğoğlu ve 72 yaşındaki Adnan Keskin CHP’nin en deneyimlileri. Oysa AK Parti MYK’nın yaş ortalaması 50.9. 70 yaşının üzerinde tek bir siyasetçi yok. En genç yönetici Zafer Çubukçu 28 yaşında. 

Yeni seçilen CHP’li belediye başkanlarının ortalama yaşı 58. AK Parti’nin 52, MHP’nin 56 ve BDP’nin 44. Şimdi gelelim CHP’nin gençlerine. Müthiş enerjik bir kuşaklar. Aralarında ulusalcı–sosyal demokrat diye ayrılmıyorlar. Çağdaş ve nüanslı bir ideolojileri var. Ellerinde laptop yaşıyorlar. Örgütlenmede sosyal medya ve konvansiyonel siyaseti beraber kullanıyorlar. Ama önleri kapalı.

Gencin önemi
Düşünün CHP’de 40 yaş altında yalnızca 9 vekil var. Biri hariç hiçbiri gençlik kollarından değil. Dahası gençlik kolları geçmişi olan Faik
Tunay da ANAP gençlik kollarından...

Peki gençler neden önemli? Öncelikle gençlerin hırsı, enerjisi, çalışkanlığı orta yaşlılar ya da yaşlılara fark atar. Yeni fikirler önce gençlerin aklına gelir. Deneyim önemlidir, CHP’nin deneyimli kadroları zor zamanda partiyi doğru yolda hareket ettirmiştir ama gençlerin katılımı olmadan yeni bir vizyonla ülkenin karşısına çıkmak imkânsız.

İkinci neden daha önemli. İstanbul’da son üç yılda seçmen sayısı 1.2 milyon artarak 10 milyon oldu. 2011’de CHP 2.5 milyon oy almıştı. Bugün 3.1 milyon. Yani 600.000 kişilik bir oy artışı var. Bu şu demek: Her 2 yeni seçmenden 1’i CHP’ye oy vermiştir. Yeni seçmenlerin ezici çoğunluğu gençlerdir. Demek ki CHP’nin gelecekte başarısı gençlerin oyunu almasına bağlıdır. Bunu da ancak gençlerle başarır.