Tayyip Erdoğan'dan İzmir'e büyük ceza

İzmir, 350 milyon dolarlık kamu yatırımı alıyor. 18 milyar dolar vergi ödüyor. Yani 50 veriyor. 1 alıyor.

İzmir özel bir kent. Türkiye’ye hükmeden AK Parti’nin de özel davrandığı... Diyanet İşleri Başkanı İzmir’i irfansızlıkla suçlamıştı. Hüseyin Çelik İzmir için, “Yüzü gözü kir pasak içerisindedir, burnu akmış çocuk gibidir ... İzmit’ten, şey, İzmir’den çoğunlukla kakofoni çıkar” demişti. Çocuk, yüzü gözü pasak içinde de olsa güzeldir, eğilip sevilesidir, o başka...

Hafta sonu İzmir’deydim. Türkiye’nin en çalışkan milletvekillerinden Alaattin Yüksel’le sohbet ettik. İzmir üzerine bir bilim insanı ciddiyetiyle çalışan Yüksel, Danıştay ve TÜİK raporlarından AK Parti’nin son 10 yıl içerisinde İzmir’e karşı nasıl negatif ayrımcılık yaptığını hesaplamış. Sonuçlar dudak uçuklatır.

Hemen anlaşılıyor. Kentte AK Parti’ye karşı oluşan öfke aslen kültürel bir şey değil, altında reel, yapısal bir neden var.
İzmir’den alıyor, vermiyor

4 milyon nüfusuyla İzmir, ülkenin 3. büyük kenti. Kişi başı yılda ortalama 4000 TL vergi veriyoruz. İzmirli 9000 TL veriyor. Verilen vergi miktarı açısından dördüncü. Kişi başına düşen kamu yatırımlarında, yani hükümetin İzmir’e gönderdiği kaynaklar açısından ise İzmir 37.

Türkiye’de kentlere ortalama kişi başına 215 TL yatırım yapılırken İzmir’e yalnızca 179 TL yatırım yapılıyor. 2004’ten beri AK Parti iktidarı İzmir’e yapılan yatırımları kısıyor. 2004, 2013 arası kamu yatırımlarından İzmir’in aldığı pay %5.76’dan, %3.1’e düşüyor. Yani yarıya iniyor. Bu arada İzmir’in ödediği vergi %32 artıyor! Dahası var. İzmir 2013 itibariyle 350 milyon dolarlık kamu yatırımı alıyor. Ne kadar vergi ödüyor? 18 milyar dolar! Yani 50 veriyor. 1 alıyor.

Belediye devlet olmuş

İzmir bu kötü tabloya rağmen gelişmeye ve güzelleşmeye devam ediyor. Nasıl oluyor? Son 5 yılda İzmir’e toplam 2.9 milyar TL kamu yatırımı yapılıyor. Ama CHP’li Aziz Kocaoğlu idaresindeki büyükşehir belediyesi 4.5 milyar TL yatırım yapıyor! Bu arada son 10 yılda devlet 5.3 milyar TL veriyor ama özelleştirme gelirlerinden sırf İzmir’den 6.6 milyar TL para alıyor.

Zaman içinde belediye yatırımları devleti solluyor ve son yıl belediye İzmir’e devletten 500 milyon TL fazla yatırım yapıyor. Bu arada İzmir belediye ve iştiraklerinin devlete borcu sıfır. AK Partili Ankara Belediyesi, EGO ve ASKİ’nin toplam borcu ise 1.6 milyar TL.

Dünya yıldızı
Peki İzmir AK Parti’nin açıkça kenti cezalandırmasına rağmen nasıl oluyor da bu kadar başarılı yatırımlar yapıyor, hatta devleti solluyor? Sağ görüşlü Brookings’in dünyanın en hızlı büyüyen 200 metropol kenti arasında 4. olarak ilan ettiği İzmir dünyada borcunu en hızlı ve ekonomik ödeyen belediyelerden biri. Fitch İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uzun vadeli kredi notunu 9 basamak arttırarak AA+ yapıyor. Dünya Bankası bunun üzerine yaklaşık 4 ay önce teminatsız ve garantisiz olarak 45 milyon Euro kredi veriyor İzmir’e.
Bu yatırımlar meyvesini veriyor. İzmir zenginleşiyor, gelişiyor ve kişi başı gelirde İstanbul’u geride bırakarak yıllık 17.292 TL’ye ulaşıyor. Nasıl? İyi yöneticilik yapıyorlar, hiçbir İzmirli bürokratın ya da CHP’li siyasetçinin evinden para sayma makinesi çıkmıyor, ayakkabı kutuları boş... Çalmıyorlar, çalışıyorlar, İzmir’e harcıyorlar.

Bu durumda Tayyip Erdoğan’ın CHP’ye oy verdiği için yatırımlar konusunda cezalandırdığı, devlete 50 verip 1 aldığı halde, gelişme şampiyonu olan İzmir’e ne demek gerekiyor?
Aferin be sümüklü çocuk!