Tayyip Erdoğan'dan İzmir'e büyük ceza

İzmir, 350 milyon dolarlık kamu yatırımı alıyor. 18 milyar dolar vergi ödüyor. Yani 50 veriyor. 1 alıyor.

İzmir özel bir kent. Türkiye’ye hükmeden AK Parti’nin de özel davrandığı... Diyanet İşleri Başkanı İzmir’i irfansızlıkla suçlamıştı. Hüseyin Çelik İzmir için, “Yüzü gözü kir pasak içerisindedir, burnu akmış çocuk gibidir ... İzmit’ten, şey, İzmir’den çoğunlukla kakofoni çıkar” demişti. Çocuk, yüzü gözü pasak içinde de olsa güzeldir, eğilip sevilesidir, o başka...

Hafta sonu İzmir’deydim. Türkiye’nin en çalışkan milletvekillerinden Alaattin Yüksel’le sohbet ettik. İzmir üzerine bir bilim insanı ciddiyetiyle çalışan Yüksel, Danıştay ve TÜİK raporlarından AK Parti’nin son 10 yıl içerisinde İzmir’e karşı nasıl negatif ayrımcılık yaptığını hesaplamış. Sonuçlar dudak uçuklatır.

Hemen anlaşılıyor. Kentte AK Parti’ye karşı oluşan öfke aslen kültürel bir şey değil, altında reel, yapısal bir neden var.
İzmir’den alıyor, vermiyor

4 milyon nüfusuyla İzmir, ülkenin 3. büyük kenti. Kişi başı yılda ortalama 4000 TL vergi veriyoruz. İzmirli 9000 TL veriyor. Verilen vergi miktarı açısından dördüncü. Kişi başına düşen kamu yatırımlarında, yani hükümetin İzmir’e gönderdiği kaynaklar açısından ise İzmir 37.

Türkiye’de kentlere ortalama kişi başına 215 TL yatırım yapılırken İzmir’e yalnızca 179 TL yatırım yapılıyor. 2004’ten beri AK Parti iktidarı İzmir’e yapılan yatırımları kısıyor. 2004, 2013 arası kamu yatırımlarından İzmir’in aldığı pay %5.76’dan, %3.1’e düşüyor. Yani yarıya iniyor. Bu arada İzmir’in ödediği vergi %32 artıyor! Dahası var. İzmir 2013 itibariyle 350 milyon dolarlık kamu yatırımı alıyor. Ne kadar vergi ödüyor? 18 milyar dolar! Yani 50 veriyor. 1 alıyor.

Belediye devlet olmuş

İzmir bu kötü tabloya rağmen gelişmeye ve güzelleşmeye devam ediyor. Nasıl oluyor? Son 5 yılda İzmir’e toplam 2.9 milyar TL kamu yatırımı yapılıyor. Ama CHP’li Aziz Kocaoğlu idaresindeki büyükşehir belediyesi 4.5 milyar TL yatırım yapıyor! Bu arada son 10 yılda devlet 5.3 milyar TL veriyor ama özelleştirme gelirlerinden sırf İzmir’den 6.6 milyar TL para alıyor.

Zaman içinde belediye yatırımları devleti solluyor ve son yıl belediye İzmir’e devletten 500 milyon TL fazla yatırım yapıyor. Bu arada İzmir belediye ve iştiraklerinin devlete borcu sıfır. AK Partili Ankara Belediyesi, EGO ve ASKİ’nin toplam borcu ise 1.6 milyar TL.

Dünya yıldızı
Peki İzmir AK Parti’nin açıkça kenti cezalandırmasına rağmen nasıl oluyor da bu kadar başarılı yatırımlar yapıyor, hatta devleti solluyor? Sağ görüşlü Brookings’in dünyanın en hızlı büyüyen 200 metropol kenti arasında 4. olarak ilan ettiği İzmir dünyada borcunu en hızlı ve ekonomik ödeyen belediyelerden biri. Fitch İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uzun vadeli kredi notunu 9 basamak arttırarak AA+ yapıyor. Dünya Bankası bunun üzerine yaklaşık 4 ay önce teminatsız ve garantisiz olarak 45 milyon Euro kredi veriyor İzmir’e.
Bu yatırımlar meyvesini veriyor. İzmir zenginleşiyor, gelişiyor ve kişi başı gelirde İstanbul’u geride bırakarak yıllık 17.292 TL’ye ulaşıyor. Nasıl? İyi yöneticilik yapıyorlar, hiçbir İzmirli bürokratın ya da CHP’li siyasetçinin evinden para sayma makinesi çıkmıyor, ayakkabı kutuları boş... Çalmıyorlar, çalışıyorlar, İzmir’e harcıyorlar.

Bu durumda Tayyip Erdoğan’ın CHP’ye oy verdiği için yatırımlar konusunda cezalandırdığı, devlete 50 verip 1 aldığı halde, gelişme şampiyonu olan İzmir’e ne demek gerekiyor?
Aferin be sümüklü çocuk!

http://www.radikal.com.tr/1180596118059615

YORUMLAR
(15 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Köyden daha köy - user1093940

Birileri diyor ki "metronun 1 kmsini 300bin liraya yapıyoruz. İstanbul B.B. 1 milyona yapıyor".... İstanbul'da metro 2 senede bitiyor. İzmir'de 12 senede... olsun o kadar fark dimi? Bir de Alaattin Yüksel İzmir için ne yapmış şimdiye kadar gören bilen var mı? Seçim arefesinde böyle iktidardan oy çalma çabalarını görmüyor mu halk sanıyorsunuz köylü kurnazları? Bu araştırmacı gazeteci arkadaş 2004 den bu yana yapmış araştırmaları da neden daha önceden değil de şimdi gözler önüne seriyor? Seçim arefesinde? Bak sen tesadüfe? Kimsenin zekasına hakaret etmeyin beyler.Yapılan icraat ortada geçmişte yapılamamışlar ortada...Klasik sloganı söylemeyim diyorum ama cidden bazıları konuşuyor...hem de çok boş konuşuyor.

güzel İzmir - efeg27

İstanbullu bozguncu AKP li yandaşlar İzmirin hemen hiç gelişmediğinden bahsederler ve kanıt olarakda şehrin orasınına burasına yapılmış gökdelenleri gösterirler, yani gelişmişlik onlara göre bina yapmaktan geçiyor ama İzmir de bu yokmuş! iyi ki yok, İstanbuldaki gökdelenlerin arka sokaklarına gidip baksınlar ne demek istediğimi anlarlar. Keza Ankara da aynı ama hiç olmazsa ovada kurulduğundanmıdır nedir en azından yolları daha fazla ve geniş, İstanbul tam manasıyla bitik şehir. İzmire devlet yatırım yapmaz, yapmadığı gibi yapılana da engel olur. Yorumcunun biri peyzajdan bahsetmiş, klasik AKP li işte,bunların tek bildiği ambalaj zaten kendileri de ambalaj ama ambalajların boş olduğunu zaten biliyoruz. İstanbulda Osmanlının saray yada köşk bahçeleri olmasa yeşil hiç yok farkında değil! İstanbuldan İzmire geldiğimde daha çok seviyorum bu şehri ve bir İstanbul olmasın istiyorum, orada yaşayanlar aslında yaşamıyorlar farkında değiller!

Değişmediler - orkam esas

Menderes, Demirel zamanlarında da, seçimleri kaybettilermi, malları karaborsaya çekerler, kendi adamlarına normal fiyata başka partiye oyverenlere 4 misli fiyata satarlar onları cezalandırırlardı, seçimlere doğru da malları iyice saklar, piyasaya sürmez kıtlık yaratırlardı. Seçimlerde de utanmadan kürsüye çıkıp CHP döneminde, Ecevit döneminde kuyruk vardı, kıtlık vardı diye propaganda yaparlardı. AKP zihniyetinin onlardan bir farkı yok ki, Aynı yobazlık, Aynı para hırsı, Aynı İktidar hırsı, Aynı yalancılık, Aynı hile, Aynı zulüm,Aynı dincilik.

İstanbul ile Kocaeli için aynı yazıyı bekliyoruz. - user393973

Biraz fazla sıkmışsın hoca... Bak çok beğendiğin CHP yalanlıyor. İstanbul ve Kocaeli için de aynı yazıyı yazarsın artık. Artık millet bu yalanlara kanmıyor hoca... http://www.chp.org.tr/wp-content/uploads/2013/01/A4_tablo-21.01.2013.pdf

neden hala ak parti - selcukkayan

başbakan istiyor diye neden hala yazarlar AK PARTİ demekte ısrarcılar? Hiç olmazsa bunca olaydan, hırsızlıktan, talandan, yolsuzluktan sonra AK PARTİ değil de AKP diyerek protesto etmek, karşı çıkmak yakışık almaz mı? Koray Bey, sizden böyle bir karşı çıkış bekliyoruz.

Zavallı İzmirli - latifnecati

Yazar Bey İstanbul'u hiç gördü mü acaba. İzmir'e akraba ziyaretine gittiğimde orada yaşayanlara acıyorum. Belediye konak bölgesine bile peyzaj yapamamış. Bence İzmir'e İstanbul eli değmeli. Yoksa çok yazık oluyor İzmir'e . Yazar yazmış ama, ülkenin 3. büyük kentine yıllardır yol yapılmış , İzmir son yıllarda kendine ulaşılabilen yollar görmeye başladı.

Bu da bu yazının (bir kısmının) animasyon hali - user393407

https://www.youtube.com/watch?v=uxzfmcqfng0 . Bir izmirli olarak bu yazıyı gerçekten beğendim ve daha fazla kitlelere ulaşması için 2 dakikalık kısa bir animasyon haline getirdim. Umarım sizde beğenir ve daha çok kişiye ulaştırırsınız.