Türklerin sessizliği ve 'Babamın Sesi'

Vicdan tutulması yaşadığımız günler. Kahramanmaraş ve Çorum'un gölgesinin Bursa'da, İzmir'de, İstanbul'da, Mersin'de dolaştığı bir Türkiye.
Türklerin sessizliği ve 'Babamın Sesi'

İki gün önce bir galadaydım. Beyoğlu Sineması’nın fuayesi bu tür etkinliklere has neşe ve heyecandan yoksundu. Sinema konuşulmadı. Dedikodu yapılmadı. Kahkaha duyulmadı. Gidişattan dem vuruldu. Açlık grevlerinin yarattığı duygu ‘Babamın Sesi’ni izlemek için gelenlerin içini kaplamıştı.

Sonradan düşündüm, belki de filmin anlattıklarıyla örtüşen bir durum. Basê, Elbistan’da oturan bir kadın. İki oğlu var. Biri var biri yok. Yok olan Hasan uzakta. Dönsün istiyor, özlüyor. Var olan yanı başında, görmüyor, uzak duruyor.

Küçük oğlan Mehmet’in eşi hamile. Yeni eve çıkıyorlar. Kâh Kürtçe kâh Türkçe konuşuyorlar. Basê’yi yanlarında istiyorlar. Anne direniyor. Olmayanı özlüyor. Bir de babayı. Yurtdışında çalışırken bir iş kazasında ölen, uzaktayken kasetler doldurup eve gönderen.

Mehmet bu kasetlerden habersiz. Bir gün karşısına dikiliyor. Anne uzaktaki oğlu Hasan’ın, oğul uzaktaki babanın peşinde, kayıp ruhlar gibi savruluyorlar. ‘Maraş Katliamı’ndan kurtulan bu ailenin dramı, sizi içinize çekiyor, gelip kalbinize çörekleniyor.

Sanata çok ihtiyaç duyduğumuz günler. İnsana insanlığı hatırlatan yegâne şey. Dün bir twit gördüm. Bob Marley resmini kullanan bir densiz açlık grevindekilerin ölmesini istiyordu. 140 karaktere sığdırdığı karaktersizliğini “Hiç durmasın ölsünler!” diye güzel Türkçesiyle taçlandırmıştı.

Vicdan tutulması yaşadığımız günler. Kahramanmaraş ve Çorum’un gölgesinin Bursa’da, İzmir’de, İstanbul’da, Mersin’de dolaştığı bir Türkiye. 66 cezaevinde 683 grevcinin ölüme günbegün yaklaştığı zamanlar. Her muhalifi yalancılık ve teröristlikle suçlayan ve tek bir kişinin dahi açlık grevinden olmadığını söyleyen bir başbakan... Kendi bakanının yalanladığı...

2012’de hiçbir şey gelmiyorsa elinizden, içinizde vicdanın sesini duymuyorsanız, ‘Babamın Sesi’ni dinleyin. Bugün gösterime girdi. 1978’den başlayın. Yedi günde Kahramanmaraş’ta 150 Aleviyi öldüren, 200 evi yakan, 100 dükkânı ateşe veren canilerin vicdansızlığının sonuçlarına bir göz atın. İçinizde bir şeyler uyanacaktır.

Uyanmazsa Radikal’in Canlı Yazı İşleri’ne bağlanın, ‘Babamın Sesi’nin yönetmenlerinden Orhan Eskiköy bugün konuk. Belki size söyleyecek bir iki şeyi daha vardır.