Vali Amca kafamı niye kırdırdın?

Çocuğa şiddet ve iftira çok büyük bir suçtur. O çocuk solcu da olsa, sen vali de olsan...

Vali Mutlu’nun bir web sitesi var.

Yaptıklarını buradan okumak mümkün. 5 Mayıs’ta “Vali Amca gençlerle beraberdi” diye bir haber var. ‘Öğrencilerin düzenlediği güven terapisine’ katılmış. Beşiktaş’ta CHP’lilerin yediği gazı ve dayağı meşru gösteren Mutlu’nun yanında CHP’li Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de hazır bulunmuş.

Vali çocuklara dönüp “Siz büyüklerinizden çok daha olgun kişilersiniz. Allah yolunuzu açık etsin” demiş. Aynı vali, başka bir
çocuk, Dilan Alp hakkında da konuşmuş. 1 Mayıs’ta başına gaz bombası sıkılarak ağır yaralanan Alp’in 19 yaşında olduğunu 2 Mayıs’ta söylemiş ve web sitesinde manşet yaptırmış. Aynı sayfada, 3 Mayıs’ta lise öğrencisi Dilan’ın yaşını 18’e indirmiş. İki iddia da Mutlu’nun sitesinde hâlâ askıda.

Vali mutlu,
halk mutsuz


Dilan Alp 27 Kasım

1995 doğumlu. Bu çocuğumuzun marjinal gruplara üye, şiddet kullanan ve poliste kaydı olduğunu iddia eden bir valinin, yaşını bilmemesi mümkün mü?

Çocuğumuz 18 yaşından küçük. Bitti. En basit

nedenle bir kere bile gözaltına alınsanız poliste kaydınız vardır. Valinin polisi arar bulur, değil mi? Dilan’ın bir gözaltısı bile yok.  

Dilan’ın başından nasıl yaralandığının soruşturulması gerekirken, İstanbul

Tabip Odası’ndan Dr. Feryal Kaya’nın ‘polisin müdahalesi sonucu ağır yaralanan Alp’in kafa taban kemiği ve temporal bölgesinde kırığı olduğunu’ söylemişken, çocuk hâlâ yoğun bakımdayken vali ne diyor: “Dilan örgüt üyesidir, marjinal grup üyesidir.

Bizde kayıtları vardır. Çatışma içindedir. Tam bir radikal mensuptur.”

Böyle valiye nedir?

Edebim el vermiyor. Ben söylemeyeceğim ama halkımızın bu gibi durumlarda kullandığı birçok yaratıcı atasözü vardır. Dilan’ın babası bir taraftan kızını kaybetmekten korkuyor, acı çekiyor. Diğer taraftan Köroğlu’nun Bolu Beyi’ne karşı çıkması gibi valiye karşı hakkını arıyor.
Baba Ali Ekber Alp dün avukatlarıyla Çağlayan Adliyesi’ne gidiyor. Vali hakkında “İftira, görevi kötüye kullanma, suçu ve suçluyu övme, suç işlemeye tahrik ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından soruşturma açılmasını istiyor. Ama şikâyetini kabul edecek savcı uzun süre bulamıyor.

Vali gibi kamu görevlileri hakkında suç duyurularını Özel Soruşturma Savcılığı alır. Ali Ekber Alp’in avukatı Gülizar Tuncer’e göre genelde buradaki bir savcı havale veriyor ve dilekçeyi kabul ediyor. Ama oradaki savcı vali hakkındaki şikâyet dilekçesinde adının bile görünmesinden çekiniyor. Başsavcı vekiline gönderiliyorlar. Uzunca bir süre adliyede dolaşıp sonunda başsavcı vekilinin sekreterine ulaşıyorlar, o da savcı vekiline imza attırıp zar zor dilekçeyi kabul ediyor. Bir savcının yüzünü dahi göremiyorlar.

Şikâyeti bile çok gören bir devlette, çocukların başına gaz bombası sıkan, Talat Bulut gibi emekli öğretmenleri bacağından gaz bombasıyla yaralayan emniyet mensuplarını koruyan vali, varsın mutlu olsun, o bizi ilgilendirmez. Ama bu noktadan sonra ya istifa etmelidir ya da soruşturma açıp özür dilemeli. Kamuoyu başka türlü affetmez.

Çocuğa şiddet ve iftira çok büyük bir suçtur. O çocuk solcu da olsa, sen vali de olsan...