'Yeni CHP'nin fotoğrafı'

'Yeni CHP'nin fotoğrafı'

CHP Kılıçdaroğlu ile birlikte yeni bir şoför buldu. Ama araba eskiydi. Bu kongre arabayı yenilemek için çıkılan yolun sonu. Yeni CHP kadın ve gençlik kotasını da uygulayarak çağdaş sosyal demokrat partilerin arasında yerini aldı. Bundan sonra fikri yenilenme faaliyeti başlayacak. Kültürel Atatürkçü ama ideolojik sosyal demokrat bir parti programı yazıp önümüzdeki üç seçime girecek.
Bu kongrenin bir önemli özelliği var. Haftaiçi olmasına ve çalışmayan klimalara rağmen hınca hınç dolu bir salonda, dışarıda içeri girmek için çırpınan partililerin sardığı bir kongre. Kimse endişeli değil. Kavga çıkar mı çıkmaz mı sandalyeler havada uçar mı gibi korkular yok. Herkes siyaset yapıyor. Siyaset konuşuyor. İktidara sahip olacağına güvenli bir kalabalık var.
Tribünlerde daha önceki CHP kongrelerinde görmediğimiz bir kalabalık mevcut. Başörtülü kadınlar, genç kızlar, yaşlılar, çocuklar, kürtler... Neriman Naycı’yla tanışıyorum. Kocaeli’den gelmiş. Kılıçdaroğlu’nu çok seviyormuş. CHPli olmuş. “Neden burdasınız?” diye soruyorum: “Ak Parti’nin hataları yetti artık. CHP gelsin temizlesin istiyorum. Mesela kadınların küçük yaşta evlendirilmelerini engellemelerini istiyorum. Dinini düşünüyorsan işini adaletle yap. Dininin arkasına saklanma! Herkes Müslüman elhamdulillah. Başbakandan mı ögrendik biz müslümanlığı?”
“CHP niye o zaman?” diyorum: “Eğer Atatürk olmasa ezanımız da yoktu bayrağımız da yoktu. Namaz bile kılamazdık. Eskiden bizi dinlemezlerdi. Şimdi herkes bizi burda dinliyor. CHP dinliyor. Ak Parti ne diyor? Çamlıca’ya cami yaptırmak istiyormuş. Helal kazan, helal harca! Yeterince cami yok sanki. Cami yeter bize. Okul yaptırsın bize. Kılıçdaroğlu çok iyi bir lider. Allah nasip ederse başbakanımız o.”
Arkadan başka bir kadın “işallah” diyor. Zaten konuşma boyunca heyecanla bizi dinliyor. İzmirli, 81 yaşında bir delikanlı. Perihan Güven. Üşenmiyor, yaşına rağmen sandalyelere çıkıp Neriman Hanım’ın yanına tırmanıyor, sarılıp öpüyor. Sonra bir daha öpüyor. Üstlerinde ayrı rozet. Bir taraftan Kılıçdaroğlu konuşuyor. CHP eskiden yanyana durmayacak iki kadını biraraya getiriyor.
Peki Yeni CHP değişimi başarabilecek mi? Kurultayın adı Demokrasi ve Değişim. Çarşaf liste ilk kez uygulanacak. Genel Başkan’ın listesini isterse delege delecek. Bu yüzden herkes kulis yapıyor, siyaset yapıyor. Demokrasisi sağlam. Değişim için başardılar demeye daha var. Sosyal piyasa ekonomisi denilen şeyin içini doldurmaları gerekiyor. Ekonomi idaresinde Ak Parti’den daha yetkin olduklarını kanıtlamak zorundalar. Daha da önemlisi örgütlenmeyi Ak Parti’den daha iyi başarmak zorundalar. Bunun nasıl olacağına dair kurultayda bir ipucu yok. Kurultayın üç temel sonucu var. 1) Kılıçdaroğlu liderliğini tartışmasız olarak tesis etti. 2) Yeni CHP motoru ve arabayı yeniledi. 3) Yeni Türkiye için yeni bir hikaye yazmak ve bu hikayeyi topluma anlatmak için gerekli mekanizmayı kurdu.
Perihan ve Neriman Hanım’ın fotoğrafını gösterip ne düşündüğünü Kılıçdaroğlu’na sordum. Liste çalışmasına kısaca ara verdi. Fotoğrafa şaşırmadı. Türkiye’de bir araya gelemeyecek insanların CHP çatısı altında kolkola çalıştığını anlattı. Elindeki listeyi herkesin merak ettiği bir günde, Yeni CHP’nin geldigi noktayı bu fotoğrafın özetlediğini söyledi: “Bu fotoğraf yeni Cumhuriyet Halk Partisi’nin fotoğrafı. CHP’nin kurmayı amaçladığı, Türkiye’ye söz verdiği toplumsal barışın fotoğrafı.”