Yerel seçime nazar değebilir

Oy ve Ötesi bundan sonraki seçimlerde Türkiye demokrasisinin önemli sigortalarından olacaktır.

Oy ve Ötesi siyasi bir grup ama ne sağcılar ne solcular ne CHP’li ne AK Partili. Tek amaçları var: İstanbulluların sandığa gitmesi, sandığına sahip çıkması.

Tek amacı demokratik bilinci arttırmak olan Ortak Nokta Derneği desteğiyle bir araya gelmişler. Gezi sonrası ortaya çıkan en heyecanlı siyasi hareket. Güzel olan da siyasi içerik olmadan, yalnızca siyasi tercih yapılması için harekete geçmiş olmaları.

Mekanizma

İstanbul’da geçen yerel seçimde her on seçmenden ikisi sandığa gitmedi. Oy vermeyenlerin çoğu da oy vermek istemedikleri için ya da oy vermemeyi tercih ettikleri için değil, ‘koy verdikleri’ için oy kullanmadı. Oy ve Ötesi’nin en önemli tespiti bu. Oy kullanmayanların siyasi gücü Meclis’te en büyük ikinci siyasi parti grubunu kurabilecek kadar fazla.

Bu yüzden değişik siyasi heyecanlardan birçok kişi oy kullanma oranını arttırmak için yola çıkmış. Toplantılar toplantıları izlemiş. Üç kişi beş kişi derken şimdi 5000 kişi olmuşlar. www.oyveotesi.org adresinden gönüllülerle temasa geçiyorlar. Diğer mecralarda da varlar:www.facebook.com/oyveotesi, www.twitter.com/oyveotesi.
Amaç

Oy kullanma oranını arttırmaya çalışıyorlar. Ama bir de seçimlerde hile olmasın diye her sandığa gözlemci gönderecekler. İstanbul’da 900 mahalle var. Bu mahallelerdeki okullara dağılmış da 33.000 sandık. 66.000 gözlemciye ihtiyaçları var. Böyle giderse de bulacaklar.
Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul ofisiyle birlikte çalışıyorlar. Onlar da olumlu bakmış, Oy ve Ötesi kartlarını kabul etmişler. Zaten her vatandaş gidip sandıkta olan biteni anayasal olarak izleyebilir. Oylar açık sayılır, sonuç öyle açıklanır.
Yanlış anlaşılmasın. Oy ve Ötesi bundan önceki seçimlerde hile yapıldığını savunmuyor. Hatta bir toplantılarını izledim, oradaki katılımcılardan biri bunu aklına bile getirmemiş. Orada olmasının nedenini yurttaşlık vazifesi olarak görüyor.

Özel bir durum

Oy ve Ötesi etkileyici bir girişim. Çünkü yurttaşların yalnızca seçimleri korumak için siyasi partilerden bağımsız oluşumları yok. Sandığa müşahit yazılmak için bir siyasi parti üzerinden gitmeniz gerekiyor.
Oy ve Ötesi sayesinde parti kimliği üzerinden değil, yalnızca yurttaş kimliği üzerinden sandığa şöyle bir bakmak istiyorsanız Oy ve Ötesi harika bir imkân.  Yaptıkları işleri yeni medyanın tüm imkânlarını seferber ederek anlatıyorlar. Çok eğlenceli kısa video klipler hazırlamışlar. Hele bir tane sosyal medya fenomenine dönüşen sarışın ikiz kadın videosu var ki mutlaka izlemek lazım: http://www.oyveotesi.org/sections/neden-oy-vermeliyim/contents/bir-oy-neyi-degistirir 

Paralel Sayım da demokrasiye katacakları son güzellik. Her sandıktan kime, ne kadar oy çıkacağını akıllı telefonlarına girecekler. Telefondaki yazılımlar birbirlerine bu bilgileri gönderecek. Böylece çok hızlı bir şekilde paralel sayımla seçim sonucunu kontrol etmek mümkün olacak. Böylece hatalı sayım ya da sayımlar sırasından ortaya çıkabilecek kötü niyetli raporlamaları engellemek kolaylaşacak.
Oy ve Ötesi bundan sonraki seçimlerde Türkiye demokrasisinin önemli sigortalarından olacaktır. Şimdilik İstanbul merkezli bir girişim. Ama kısa zamanda Türkiye’ye yayılacaktır.