Bir ben var benden içeri

İnternette karşınıza çıkan her yazı ve fotoğraf görebildiğinizden ibaret olmayabilir.

Bir fotoğraf paylaşım sitesi olmamasına rağmen sadece Facebook’ta her ay 30 milyar fotoğraf ve resim paylaşılıyor. İnternetin genelini düşünürsek rakam katrilyonlarla ifade edilebilir. Ancak bu resimler görünenden bağımsız olarak farklı şeyleri de saklama yeteneğine sahip. Steganografi denilen yöntemde istediğiniz bir fotoğrafın içine DOC, TXT ya da başka bir fotoğraf yükleyebiliyorsunuz. Karşıdaki kişi bunun gizli içeriğinden habersizse normal resmi görüyor. Ancak steganografi uygulamasıyla açtığında içindeki ikinci dosyaya da erişebiliyor.
Tek yöntem fotoğraf içine saklama da değil, kimi araçlar sayesinde metinlerin içine ayrı metinler de saklanabiliyor.
Bir dönem çok kullanılmasına rağmen özellikle 11 Eylül’den sonra sıkı takibe alınan ve işi bilen uzmanların hemen fark edebileceği bir teknik olduğunu hatırlatmakta fayda var. 

Resim içinde resim
kwebbel.net/stega/enindex.php
****
Tasarım açısından cinayet olarak sınıflandırabileceğimiz bu site resim içine içerik saklayabilme olayını hiçbir ek yazılım indirmeye gerek kalmadan sayfa üstünde hallediyor. Birinci düğmeye basarak görünecek resmi, ikinci düğmeye basarak içine saklayacağınız dosyayı yüklüyorsunuz. Site bu ikisini birleştirip size yeni resmi yaratıyor.
Gizlenmiş içeriği görmek içinse değiştirilen resmi yine bu sayfada ilk düğmeye basarak yüklemek yeterli. Basit, etkili ve heyecanlı! 

Spam deyip geçmeyin
spammimic.com
****
Araştırmalara göre günde 294 milyar e-posta bir bilgisayardan diğerine yolculuk ediyor. Ancak bu mektupların yüzde 89’u spam. Yani istenmeyen reklam ve pazarlama mesajları. Penis büyütmeden grup alışveriş fırsatlarına, sahte Viagra ve benzeri ilaçlardan saatlere kadar her şeyin pazarlandığı bu mesajlar gizli iletişim kurmak isteyenler için ilginç bir araca da dönüşebiliyor.
Sitede encode tuşuna basarak kutuya yazdığınız metin standart bir spam mesajının içine özel bir teknikle gömülüyor. Herhangi birisi bu mesaja ulaştığında hiçbir şey anlamıyor. Ancak yine bu siteye gelip decode tuşuna bastığınzda içerdiği gizli metin ortaya çıkıyor. 

Kriptolama üssü
www.crypo.com
****
Gizli iletişim için mesajınızı gizlemek zorunda değilsiniz. Bir diğer yöntem gelişmiş şifrelerle kriptolamak. Kullandığınız yönteme göre şifrenin çözülmesi en güçlü bilgisayarlarla bile yüzlerce yıl sürebilir. Bu site dünyada bilinen hemen her şifreleme yöntemini hiçbir ek yazılım yüklemeye gerek kalmadan kullanarak dosya ve metinlerinizi şifrelemeye yarıyor. Üstelik bedava.

.