Cumhurbaşkanı ile 7 günde devr-i silikon

Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Silikon Vadisi olarak da bilinen dijital dünyanın merkezine seyahatin ayrıntıları
Cumhurbaşkanı ile 7 günde devr-i silikon

Sosyal medya kullanıcıları için Umre ye karşılık gelen Twitter ziyaretini 1 milyon 800 bin kişiye ulaşan resmi bir Twitter mesajıyla ölümsüzleştirdik.

Gazetecilikte 17 senemi dolduruyorum ve 16 senedir uzmanlık alanım olan teknoloji, internet ve trendlerle ilgili yazılar yazıyorum. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı (CB) ve onun ilgi çeperiyle kesişen hiçbir yanım yok. Bu yüzden iki hafta önce CB makamından gelen davet şaşırtmıştı. CB Abdullah Gül, NATO Zirvesi kapsamında Chicago’da temaslarda bulunacak, San Francisco’da dijital dünyanın dev şirketlerini ziyaret edecekti. İnternet ve nimetlerini en verimli kullanan devlet başkanları arasında gösterilen Gül, dijital dünya yatırımcıları ve bölgedeki Türk internet girişimcileriyle buluşacaktı. Ben de 10 günü kapsayacak süreci takip edecek küçük grubun üyelerinden olacaktım. Bu fırsatı kaçıramazdım.
Hafta sonu canlı yayımlanan TV programım yüzünden NATO ayağına katılamadım ancak San Francisco ayağına katılarak takip etme fırsatı buldum. Bu benim bir CB ile yapacağım ilk (ve belki de son) seyahatim olduğu için istisnasız her şey orijinal, ilginç ve not edilesiydi. (Gazetedeki yer kısıtını göz önünde bulundurarak yazdığım konuların detaylı olarak blogumda bit.ly/K6hDIT adresinde yer aldığını hatırlatayım.) 

Hazırlık ve güvenlik
CB makamının güvenlik açısından hassasiyeti malum. Buna Türkiye CB olma ayrıntısını ekleyince durum daha da hassaslaşmış olacak ki ziyaret boyunca koruma tedbirleri (ABD Gizli Servisi’nin beyanına göre) Barack Obama ile eşit seviyeye çıkarılmıştı. Kendi ziyaretlerimde kiraladığım arabayla 1 saatte kat ettiğim yolları kortejle 10-15 dakikada geçtik. Çünkü Batı sahil şeridinin can damarı US 101 otoyolu, şehri ziyaret eden ilk Türk CB adına trafiğe kapatılmıştı. Otele varana kadarki bütün yollar, otopark çıkışları ve yaya geçitleri kapatılmış, her birinin başına en az bir polis dikilmişti. Ancak insanlar bunlarla eğleniyor gibiydi. Herkes telefonlarla bizi kaydediyor, el sallıyordu (Bir örnek için: bit.ly/K6m1YC

* CB’nin ziyaretleri bir sene öncesinden planlanıyor. Ziyarete altı ve üç ay kala Protokol Müdürlüğü ekibi iki ön ziyaret gerçekleştirerek teyit ve prova yapıyor. 

* Koruma heyeti Türk ve ABD’li geniş bir ekipten oluşuyor. Türkiye tarafında (daha çok polislerden oluşan) Cumhurbaşkanlığı korumaları, ABD tarafındaysa polisler, FBI ve Gizli Servis’ten oluşan bir karma heyet yer alıyor. 

* CB bir mekâna girip çıkarken önce korumalar yürüyeceği bölgeyi güvene alıyor. 

* Gizli Servis CB’ye yaklaşabileceklere her seferinde değişen özel renk ve sembollü bir rozet dağıtıyor. Bu rozete sahip olmayanlar güvenlik çemberinin dışında kalmak zorunda. 

* Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretinde korumalarla yaşanan tatsız olaylar yüzünden ön hazırlıklar gerilimli geçmiş ancak ziyaret sürecinde birimler arasında sorun yaşanmadı. 

* CB’nin başyaveri ile koruma başkanı arasında görmezden gelemeyeceğiniz bir çekişme var. (Yaverlik denince aklıma sadece Salih Bozok geliyor. Yaverlik yaptığı Mustafa Kemal ölünce “Cumhurbaşkanı yaversiz gidemez” diyerek kalbine sıktığı kurşunla intihar etmişti. Ama bugün CB başyaveri ne yapar, aradım taradım bulamadım.)


Sağlık yakın takipte: CB’nin Beslenme ve Diyet Uzmanı, Gül’ün sevdiği (balık ve sebze ağırlıklı) mönüler hazırlayan ekibin başında. CB’nin her yiyecek ve içeceği Türkiye’den kontrollü getiriliyor. Diyet uzmanı, Gül’ün en fazla 1 kilo alıp vermesine izin veriyor. 

Havaya has durumlar: CB’nin seyahatlerine tahsis edilmiş, kıdemli Türk Hava Yolları personelinden oluşan bir uçuş ekibi var. Seyahat süresince saat sınırlaması olmadan görev yapan bu grup kabinin tamamına suşiden pizzaya uzayan, normal seferlerde göremeyeceğiniz geniş bir yiyecek ve içecek servisini üstleniyor. CB uçağında adı konmamış bir kast sistemi var. En ön kısım Gül, eşi ve yakın çalışma grubuna, orta kısım orta sınıf CB ekibi, özel konuk ve habercilere, arka kısımsa kalan personel ve misafirlere ayrılmış durumda. Uçağa özel apron girişinden alındığınız için herhangi bir pasaport ya da X-ışını kontrolünden geçmeden biniyorsunuz. Bu bence güvenliğin en zayıf halkası. 

Cumhurbaşkanı’na sorular: San Francisco ziyaretini fırsat bilip TV programımı da oradan yaptım. Konuğum elbette Abdullah Gül’dü. İki saate yakın sürede kişisel hayatından güncel gelişmelere kadar pek çok konuyu ele aldığımız bu yayını izleyemediyseniz bit.ly/LDlf01 adresinde seyredebilirsiniz.

Dijital dünyanın kalp ritmi
San Francisco’da ziyaret ettiğimiz Apple, Google, Facebook ve Twitter genel merkezleri ve Microsoft AR-GE Merkezi’ndeki detaylara gelince:
* Apple milyonlarca öğrenciyi tablet sahibi yapacak Fatih Projesi’nde iPad ile hevesli ama ihale şartnamesi sebebiyle oyun dışı kalmaktan mutsuz.
* CB’ye verilen söz uyarınca iPad ve iPhone’da Türkçe karakterli klavye görmemiz yakındır (F klavye de unutulmasın lütfen). 
* Van depremi sonrasında oynadığı rol, Twitter’da çok dikkatle takip edilmiş. Genel merkez doğal afetlerde daha etkin kullanıma yönelik çalışıyor. 
* CB Abdullah Gül’ün Twitter’ın kurucularından fazla Twitter takipçisi var. 
* Bir tablet üstünde kısa süre kullanma fırsatı edindiğim Windows 8 kesinlikle heyecan verici bir işletim sistemi. 
Microsoft’un Dual View projesini takip etmenizi tavsiye ederim: bit.ly/LDgrHW 
* Videosuyla (bit.ly/LDgRhi) büyük merak uyandıran Google Glass’ı ziyaretimiz sırasında kurucu Sergey Brin’in gözünde gördük. Test eden Gül’ün aktarımına göre ilginç bir deneyim yaşatıyormuş. 
* Dünyayı değiştiren Twitter, Türkiye’deki en iddiasız dijital şirket ya da ajanstan bile daha mütevazı bir ofise sahip. Demek ki mesele başkaymış (Hatırlayalım: bit.ly/LDhhnW).
kİnternette foto-galerilerine bakıp imrendiğiniz internet ofislerinin size anlatılmayan en büyük sırrını paylaşayım: O göz boyayan renkli ortamların içinde de herkes deli gibi çalışıyor. 
*  Google ziyaretinde Sergey Brin resmen zorla CB Gül’ü sürücüsüz araçla gezdirmek istedi. Bunun bulunduğumuz ara sokakta bir gezinti olacağını sanarken araç otoyola çıktı! Böylece CB hiç korumasız halka açık bir otoyolda saatte 80 mil hızla seyretmeye başladı. Küplere binen ABD Gizli Servisi Google’ı dava etme kararı aldı ve Google’ı bütün başkan ziyaretlerinden men edeceğini açıkladı.