Eski oyunların tadı başka

Mevcudu değiştirmek için onca çabaya rağmen hep eskiye hasret kalmak nedendir?

İnanması zor gelebilir ama elektronik oyunların tarihi 1947’lere kadar dayanıyor. O dönemde iki Amerikalı mühendis, tüplü bir osiloskop cihazında uçan cisimlerin vurulduğu bir oyun ortaya koyar ve patentini alır. İlk ticari oyun ise 1971 yılında piyasaya sürülen Computer Space olur.
O zamandan bu yana köprünün altından çok sular aktı. Bugün elektronik oyunlar neredeyse etkileşimli filmlere döndü. Bütçeleri de sinema filmleriyle yarışır hale geldi.
Ama eski oyunların tadı hâlâ damakta. Nintendo’nun Game&Watch serisini hatırlayanlar için seçenekler bol (bit.ly/rsFhIg). Ama diğer platformlar için de seçenekler yok değil. 

Elbette unutmadık: Lemmings!
***
www.elizium.nu/scripts/lemmings/
1991 yılında o dönemin en iddialı bilgisayarları arasında yer alan Commodore Amiga için geliştirilen Lemmings, bugün Angry Birds neyse oydu. Ormanda bir ağacın tepesinden dökülen küçük yaratıkları sağ salim bir noktadan diğerine taşımayı temel alan oyun çılgın bir bağımlılık yaratmıştı.
Bugün Playstation3 için bile geliştirilen Lemmings’in bu adresteki kopyası tamamen ücretsiz, grafik ve oynanabilirliğiyle o dönemin aynı ortamını sunabiliyor ve en güzeli tamamen DHTML teknolojisiyle yazılmış. Böylece tablet bilgisayarlar; hatta akıllı cep telefonlarınızla bile oynamanız mümkün.
O dönemi yaşayanlar için uzatmaya gerek yok. Ama kaçırdıysanız, bu virüsü bünyenize bulaştırmadan ölmeyin. 

Her zamanın favorileri
***
woolyss.com/games.php
Şimdiyle karşılaştırınca içler acısı ses ve grafiklerine rağmen eski oyunların heyecan açısından yetersiz olduğunu iddia etmek mümkün değil. Bu adreste flash arayüzle çalışan, hiçbir uygulama yüklemeden web tarayıcınızın içinden oynayabileceğiniz 53 klasik bilgisayar ve arcade makinası oyunu yer alıyor. İşinizin olduğu bir zaman dilimine denk getirmemeniz ümidiyle verilmiş bir tavsiye olarak kabul edebilirsiniz. Tercih sizin.

Mac için en faydalı bedavalar
***
thriftmac.com
iPhone ve iPad için kullanılan uygulama ve oyun dağıtım merkezi AppStore’u masaüstü işletim sistemine soktuğundan beri Apple platformu uygulama açısından en zengin dönemini yaşamaya başladı. Ama yine de bu platformdaki ücretsiz ve faydalı yazılım sayısı Windows ile kıyaslanmayacak kadar az seviyede. Bu site kategorik olarak işinize yarayabilecek ek (ve ücretsiz) uygulamaları açıklamalarıyla beraber listeliyor. Aralarında zengin bir oyun arşivi bulunduğunu da hatırlatmış olayım. 

Hesap-kitap meselesi
***
ailebutcemiz.com/Aile-Butceniz
İnternette zaman (ve para) harcatacak kaynak çok ama parayı cepte tutacak; ya da en basitinden hesabını yapacak kaynak son derece kıt. Aile Bütçeniz isimli bu site kredi kartından eğitime, tatilden kredilere kadar bütün masraflarınızın kayıtlarını tutuyor ve detaylı raporlarla ekonomik karnenizi ekranınıza taşıyor. Basit, faydalı ve kullanışlı.