Gelişimin en büyük engeli: Eğitim!

Yüzyıl önce öğrencilere güneş gölgesinden zaman okuma öğretilirdi. Artık gerekmiyor çünkü saatlerimiz var. Peki bugünün araç ve nimetleri benzer şekilde ğitime yansıdı diyebilir miyiz?
Gelişimin en büyük engeli: Eğitim!

Konforu, dekoru ve içeriği değişse de dünyanın neredeyse tamamına yakını için eğitim bu ortamlarla özdeşleşmiş durumda.

Başbakan Erdoğan geçen hafta dershaneleri de sınavları da kaldıracaklarını vaat etti. Eğitim sistemimizin 4+4+4 adlı bir başlıkla kim bilir kaçıncı defa değiştirilmesinin telaşında sarf edildi bu sözler. Yıllık 710 bin öğrenci kapasitesine rağmen 1 milyon 700 bin öğrencinin sınava girdiği bir ülkede kimsenin kayıtsız kalamayacağı bir iddiaydı bu. Üstelik sayısı 5 bini geçmiş dershanelerde 1.5 milyondan fazla öğrenci okuyor, özel okullar yüzde 42 kapasiteyle hizmet veriyorken.
Aslında bu Erdoğan’ın dershanelerle ilgili ilk çıkışı değil. 2008’de dönemin Milli Eğitim Bakanı’nı da muhatap alarak “Dershanesiz olmuyorsa bu okullar ne işe yarıyor?” minvalinde çok daha sert bir açıklama da yapmıştı. Elimizi vicdanımıza koyduğumuzda bir şeylerin ters gittiği ortada. Milyonlarca aile kelime anlamıyla yemiyor, içmiyor, çocuğunu o okuldan bu kursa, o özel dersten bu dershaneye taşıyıp duruyor. Okulların sahiden neden tek başına yeterli olmadığını sorgulayan yok. Dahası kapısından girme uğruna nice emek verilen okul ve üniversitelerin sonucunda ne olduğunun da.
Üniversite mezunu olmanın iş garantisi olduğu yıllar ana-babaların bile hayalinde soluklaştı. Şimdi en iyilerini bitirip sözde daha iyilerinde master yapmak, sertifika programlarına katılmak gerek.
Peki sonrası? Yine hiçbir garanti yok maalesef. UNESCO verilerine göre sadece 2006 yılında eğitim kurumları insanlık tarihinin toplamından daha fazla mezun verdi. Varın 2012’yi düşünün. 

Yepyeni bir başlangıç
Bütün bunları gören bir grup idealist sessiz sedasız köklü bir eğitim dönüşümü için çabalıyor. Kimileri teorisini kurgularken kimileri kolları sıvayıp kendi sistemlerini hayata geçiriyor. Çıkış noktalarıysa bizim gibi 4+4+4 benzeri işin kozmetik (örtülü) tarafı değil; kökten bir değişimin peşindeler. Ana sorun şu: Bugünkü eğitim sistemi çağlar öncesinde bilginin kısıtlı, erişiminin güç ve sadece belirli kimselerde olduğu dönemi temel alıyor. Bu yüzden bilmeyen ve öğrenmek isteyenler (öğrenciler) bilen ve öğretmeye razı kişilerin (öğretmenler) huzuruna geliyor ve gözlerini, kulaklarını açıp dinliyor, kaydediyor.
Oysa yine bugün iki milyarı aşkın kullanıcısıyla internet her türden bilgiyi, binlerce pahalı-ucuz cihazdan, zaman ve mekândan bağımsız, resmi ve gayrı resmi kaynaklardan erişilebililr bir hale getirdi. Peki binalara olan bu sevdanın bugünkü açıklaması ne? Daha yarına dair doğru dürüst bir fikrimiz bile yokken bugün okula başlayan çocukları yaklaşık 17 yıl sonraki hayata hazırlıyoruz. Üstelik artık pratikte hiçbir işe yaramadığı ortada olan bir sistem üstünde.
Albert Einstein’ın sevdiğim bir sözü var (ki öğrenme bozukluğu yüzünden kimsenin başarı şansı vermediği bir öğrenci olduğunu hatırlayalım). Şöyle diyor: “Herkes bir dahidir. Ama bir balığı ağaca çıkma yeteneğiyle sınarsanız hayatı boyunca bir aptal olduğuna inanacaktır.” Demek ki balığı yüzüşüyle, kediyi tırmanışıyla değerlendireceğiz. Bunu aklımızda tutalım. 

Eğitim şart
Yeni eğitim sistemi konusunda en çok kafa yoranlardan biri de ‘Sör’ Ken Robinson (sirkenrobinson.com). Eğitimin tek çare olduğu yalanıyla büyüyen kuşaklara gerçekleri ve farklı bir kurguyu hatırlatan profesör unvanlı bir akademisyen. En büyük derdi hata yapmayı dünyanın en korkunç şeyi olarak gösteren geleneksel eğitim sistemi. Hata yapma korkusunun farklı yoldan ilerleme güdüsünü yok edip yaratıcılığı öldürdüğünü savunuyor. Sevmediği bir işe hafta sonu tatilinde eğlenme umuduyla tahammül eden milyarlarca insanı sorguluyor. Ve herkesin üniversite okumasının şart olmadığında ısrar ediyor. Robinson’a göre endüstri devrimi döneminin ihtiyaçları düşünülerek oluşturulan bugünkü eğitim modelinin artık hiçbir anlam ve faydası kalmadı. Yaşlarımıza göre sınıflandırılıp, kişisel yeteneklerimiz hiçe sayılarak, standart konularda, olabilecek en sıkıcı şekillerde eğitiliyoruz. Eğitim almazsak hiçbir şey olamayacağımız söyleniyor ama alsak da büyük ihtimalle iş bulamayacağımızdan söz eden yok. Şanslı bir azınlık için hayata atılmadan önceki son eğitim basamağını oluşturan üniversitelerin kendi sınırları içinde hayal ettiği dünyanın gerçekte karşılığı yok. Büyük bir şans eseri iş bulabilirseniz öğrendiğiniz pek çok şeyi unutup yeni (gerçek) yaşam bilgileri edinmeyle seneleriniz geçecek. (Robinson’ı Türkçe altyazılı olarak MUTLAKA izlemeniz gerek: bit.ly/H9JkvK)
Bu konuda kafa yoran; bilgi çağında eğitimin teknoloji ve internete sırt çevirmesinin sebebini arayan bir diğer isimse Fütürolog Thomas Frey. Frey, MIT OpenCourseWare, Wikiversity, Moodle, Khan Academy gibi internet tabanlı bir dizi ücretsiz ve gayet iyi sonuçlar veren eğitim modelleri varken yüz milyonlarca öğrenci neden sabah tek tip kıyafetler giyip okul adı verilen binalarda sınıflara doluşup öğretmen dinlediğini soruyor bize. 

Cevabı sizde var mı?
Eğitim kurumları kitapçısı, deftercisi, okul servisi, kantini, dershanesi, özel dersi, harcı, elektriği, suyuyla dev bir ekonomik sistemi besliyor. Belki de bu yüzden hiç kimse eğitimi neden hâlâ okul binasında, aynı saat diliminde, farklı yetenek seviyesindeki akranlarımızla, tekrar şansı olmadan ve bilgi düzey ve yetenekleri birbirini asla tutmayan öğretmenlerin ağzından almamız gerektiğini sorgulamıyor.
Bu konu burada bitmedi. Devam edeceğiz.