Hava bedava, bulut bedava

Gigabaytları dolduran arşivinizi bulutlara taşımak hem güvenlik hem de erişebilirlik açısından gayet mantıklı bir fikir olabilir.
Hava bedava, bulut bedava

Bağlı kaldığımız her anın faturamızı kabarttığı çevirmeli ağ (dial-up) döneminin ardından gelen ADSL çağının internetin yaygınlaşmasındaki etkisini reddetmek mümkün değil. Yıllar sonra gelen bu nimetin ilk safhada tetiklediği bir trendi unutmak da öyle: İndirme hastalığı. 

Kesintisiz internete paralel olarak depolama maliyetinin gerilemesi, gigabaytların ele ayağa düşmesi, bağlantıların megabit seviyesine çıkması bir araya gelince milyonlarca kullanıcı kıyasıya bir arşivleme yarışına girdi.

Yakın dönemde parlayan bulut hizmetleri ve yükselen erişim hızı bilgisayar ya da sabit disklerde bir şeyler saklamayı anlamsız hale getirse de ‘fıtrat gereği’ çoğumuzun hâlâ hatırı sayılır boyutlarda arşivi sabit disklerimizi meşgul etmeye devam ediyor. Her an ihtiyacımız olduğu için elimizin altında durmasını istediğimiz dosyalar bir yana mobil cihazlarımızda çektiğimiz fotoğraf ve videolar bile ciddi bir yüke dönüşmüş durumda.

Bir diğer dert de cihaz fazlalığı. Yakın geçmişe kadar tek bir bilgisayarlarla süregiden dijital yaşamımız bugün akıllı telefon, tablet hatta diğer bilgisayarlarımızla beraber hayli dağınık bir yapıya sahip. Dolayısıyla yeni derdimiz arşivimizi bütün cihazlarımız üstünde eşzamanlı depolamak ve her an, her yerden erişebilmek. Bu konuda hizmet veren Dropbox, Box, iCloud, Google Drive gibi irili ufaklı birçok hizmet varsa da neredeyse tamamı ücretli ve hiç de ucuz sayılmazlar. Fakat sessiz sedasız büyümesini sürdüren çok daha yetenekli, sınırsız ve en güzeli ücretsiz seçenekler de yok değil.

Lima
Kendini ‘akıllı adaptör’ olarak tanımlayan Lima, arşivinizi bütün cihazlarınız arasında eşzamanlı olarak kolayca paylaşmanızı sağlıyor. Bütün işletim sistemleri ve cihazlarda çalışabilen hizmet cihazlarınızın değil, ana arşiv olarak tanımladığınız harici diskin kapasitesiyle sınırlı. 

Sistemi kullanabilmek için özel Lima adaptörünün bir ucunu internet yönlendiricinize (router) diğer ucunuysa harici belleğinize bağlamanız yeterli. Cihaz hiçbir ek kurulum ya da ayar yapmanıza gerek kalmadan sistemi kurup çalışmaya başlıyor. Değiştirdiğiniz, eklediğiniz ya da sildiğiniz dosyalar anında tanımlı diğer bütün cihazlarda da (RSA-2048 standardında kriptolanarak) güncelleniyor. Lima henüz geliştirme safhasında olduğu için şimdilik sadece ön sipariş kaydı alıyor. (meetlima.com)

Streem
Bulut (cloud) depolama sistemlerine bir alternatif olarak düşünebileceğiniz Streem de henüz sadece ön kayıt toplayan bir platform. Vaat ettiği şey kriptolu, güvenli bir yapıda sınırsız alan sağlamak. Kendine özel sıkıştırma ve eşleştirme teknolojisi sayesinde çok daha az alan (ve maliyet) ile çalışacak depolama süreci beta safhasında kaydolan herkese bir ay ücretsiz olacak. Ardından her üye sınırsız depolama alanı için aylık sadece 20 dolar verecek. Bu alandaki en popüler hizmet olan Dropbox’ın aynı bedele sadece 200GB alan verdiği hatırlandığında bu fiyat pek de üzücü sayılmaz. (streem.com)

Bittorrent Sync
Genellikle korsan içerikle beraber anılsa da bittorrent protokolü, sunduğu imkânlar ve kullandığı teknik açısından internetin ruhuna en uygun keşiflerin başında yer alıyor. Milyonlarca kullanıcının petabaytlarca verisini taşıyarak rüştünü ispat eden yapı, Sync uygulamasıyla herkese gerçek anlamda sınırsız ve ücretsiz dosya depolama ve senkronizasyon hizmeti sağlıyor. Sabit ve mobil cihazlarına kuracağınız küçük uygulaması sayesinde dilediğiniz kadar dosyayı kriptolu olarak saklayabilir ve cihazlarınız arasında eşzamanlı paylaşabilirsiniz. Windows, Mac, Linux, iOS, Android başta olmak üzere 15 platform şimdiden Bittorrent Sync’in kapsama alanı içinde. Kesinlikle denemeniz gereken bir seçenek (bittorrent.com/sync).

Bedava 45 milyon şarkı
İnternet trafiğinde aslan payını videolar oluşturuyor. Video sitelerinin istatistikleriyse kullanıcıların büyük bölümünün müzik klipleri dinlemek için bu adresleri kullandığını gösteriyor. Spotifiy, Deezer gibi birçok popüler servis bulunmasına rağmen ücretlendirme politikaları ve ülke bazlı sınırlamalar kullanıcıların bu tercihindeki en büyük etkenlerden biri. Yakın zamanda hizmete giren HipHop adlı uygulama bu denklemi kökten değiştirmeyi hedefliyor. HipHop’u online film - dizi izleme uygulaması Popcorn’un müzik için olanı şeklinde düşünebiliriz. Üstelik 45 milyon adetlik görülmemiş bir şarkı arşivi içeriyor. Ve daha da ilginci tamamen ücretsiz ve sınırsız! (gethiphop.net)

Gizli hesapların uygulaması
Cep telefonlarımız sahip olduğumuz en mahrem şeye dönüştü. Ancak içeriği güvenle saklamak konusunda pek de becerikli oldukları söylenemez. iPhone kullanıcıları için geliştirilen Private Calculator Plus adlı uygulama bu sorunu PC döneminin meşhur ‘boss mode’ tekniğiyle çözüyor. İlk bakışta geleneksel bir hesap makinesini andıran uygulamada önceden şifre olarak belirlediğiniz tuşlara bastığınızda ‘gizli’ dosyalarınızı sakladığınız bölüm ortaya çıkıyor. Basit, kolay kullanımlı ve kesinlikle etkili! (bit.ly/1jgAEoO)Hem şık hem de akıllı
Akıllı saatlerin (akıllı gözlükler gibi) ortak bir özelliği var: Alabildiğine çirkinler. Her yeni teknoloji kategorisinde yaşadığımız bu durumun hal yoluna girmesi genellikle ikinci ve üçüncü nesil ürünlere denk gelirdi. Ancak en azından akıllı saatler kategorisinde şeytanın bacağı erken kırılacak gibi görünüyor. Birkaç ay önce duyurulan Motorola imzalı Android sistemini kullanan Moto 360’ın önümüzdeki ay 249 dolardan satışa sunulması bekleniyor. (moto360.motorola.com