Hayta öğrencinin web kılavuzu

Üşeniyorum, öyleyse yarın! Peki yarın ne olacak?

Bilgisayarlar, internet, bilgi çağı... Her şey hızla değişiyor gibi ama değişmeyen çok az şeyden biri de eğitim sistemi. En azından Türkiye’de çoğunlukla hâlâ kitaplardan bir şeyler okuma, ezberleme ve yeniden yazmayla seneler geçiyor. Ama her şeye Google’dan ulaşan, tıklamaların ardından saniyelerle aradığı şeye erişen kitleye bunu kabullendirmek kolay değil.
Değişmeyen bir diğer ayrıntıysa ödevleri son dakikaya bırakma alışkanlığı. Sınav ya da ödev öncesinin sabahlanan geceleri, yalapşap toparlanan bilgileri ve kaytarmaya meyilli ruh hali ebediyete kadar sürecek gibi.
İnternetin ‘nalıncı keseri’ misali çözümlerinden bazılarını akılda tutmakta fayda olabilir. 

Az uyumak, çok çalışmak
****
dustincurtis.com/sleep.html
Geleneksel bir yaşam düzenine sahip olanlar günün yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyor. Türkiye’nin ortalama ömründen yola çıkarsak erkekler hayatının 21 yılını, kadınlarsa 22.5 yılını uyuyarak geçiriyor. Uyanık olduğu zaman çalışanlar için sorun olmasa da işi kaytarmanın sonucu uykuyu haram görenler için birçok farklı uyku tekniği işe yarayabilir. Bu adreste 2.8 ile 6.3 saat arasında uykuyla günü geçirebileceğiniz taktikler yer alıyor. Umut yiğidin ekmeği elbet ama uyanık kalan dilimde kendinizi ödev yapmak yerine Solitaire oynarken bulmanız da az ihtimal değil. Derdiniz buysa, geçelim ikinci adıma... 

‘Bak burada yapılmışı var’
****
odevsitesi.com
Bize ne kadar doğrusu öğretiliyor tartışılır ama en azından resmi tarihi değiştirmek pek kolay değil. Biyoloji, fizik ve matematik de her hafta değişen başlıklara sahne olmuyor. Kolayca uzayabilecek bu listenin sonunda ortaya çıkan gerçek şu: ödevler de aşağı yukarı hep aynı konuların tekrarından ibaret olmak zorunda. Bu site onlarca farklı başlık altında 165 binin üstünde ödev barındırıyor. Arama yaparak ayrıntılarına ulaşabileceğiniz ödev içeriklerine ister kendi emeğinizle katkıda bulunuyor, isterseniz başkalarının emeğinin üstüne karneler inşa ediyorsunuz. Ne kadar etik olduğunun cevabını size bırakıyorum ama vicdanınız rahatsa ödevlerden bu yöntemle kaytarmak için harçlıklardan da biraz tasarruf etmeniz gerektiğini hatırlatırım. 

‘Sular kesikti, çalışamadım’
****
neddyy.net/docs/
Bilgisayar öncesi dönemde yetiştirilemeyen ödev, çalışılamayan sınav ve benzeri müfredata bağlı bütün palavralar su kesintisi (evet), elektrik kesintisi, anneanne ya da dedenin (en az dördüncü) vefatı gibi gerekçeler etrafında toplanırdı. İnternet çağında elektrik kesintisi hâlâ işe yarasa da belediye sitelerindeki kesinti kayıtlarından kolayca foya ortaya çıkabilir. Bu site istediğiniz herhangi bir Word, Excel ya da PowerPoint belgesini ‘bozuyor’. Yani karşı tarafın açamayacağı şekle getiriyor. Böylece ‘Aa, hocam demek bozuk gelmiş! Ben akşam eve gittiğimde yeniden yollarım’ gibi bir bahaneyle size en az bir gün kazandırabiliyor. Bu numara iş yaşamında da epey işe yarayabilir ;)

.