Her aranan Google'da çıkmaz

Ünlü arama motoruna alternatif seçenekler var.

Aklınıza gelen her konuda refleks gibi başına koştuğunuz Google birçok sorunun cevabına sahip ama kimi alternatiflerinin sundukları hâlâ vazgeçilmez. Üstelik şarkının da dediği gibi ‘belki de en güzeli böyle’. 

Bir şarkı vardı ya hani?
www.midomi.com
****
Hepimizin başına gelmiştir. Bir şarkı duyarız ama ismini bilmeyiz. Öğrenebilmek için yeniden çalması için dua eder dururuz. Ya da şarkı bilgisine güvendiğiniz arkadaşlara mırıldanırız. Başarı oranı hepsinde ayrı derecelerde düşer. Bu sihirli site hem arayanın hem de danışılanın sırtından büyük bir yükü kaldırıyor. Yapmanız gereken şey ismini merak ettiğiniz şarkıyı siteye mırıldanmak! Evet, hepsi bu kadar. Özay Gönlüm konusunda çok tecrübeli olmasa da Lady Gaga devrinin pek çok tınısına aşina. Üstelik alanındaki en iyi seçenek. 

Fotoğraf dedektifliği
www.tineye.com
****
Uzun zamandır hizmet veren Tineye sitesi internetteki görsel içeriğe yönelik benzersiz bir hizmet sunuyor. Belirlediğiniz temadaki resim ve çizimleri bulabileceğiniz arama motorunun yanı sıra, elinizdeki resimlerin internette başka nerelerde kullanıldığını, hatta orijinal kaynağının neresi olduğunu gösteriyor. Görsellerin yüksek çözünürlüklü sürümlerini nereden bulabileceğinizi de gösterebiliyor. 1 milyar 800 milyondan fazla resmi veritabanında kaydeden Tineye içerik hırsızlığı takibinden stok fotoğraf aramaya kadar hemen her konuda imdada yetişen bir can simidi. 

O güzel fontun bir adı var 
diameter.itn.liu.se/fyfont
****
Şarkı ve fotoğraflar neyse de yazı karakterlerinin ismine ulaşmak imkansıza yakın bir serüvendir. Binlerce fontun ortada dolaştığı, yardımcı araçlar sayesinde neredeyse hevesli herkesin kendine ait bir font yapabildiği bir dönemde karşınıza çıkan örneğin kimliğine ulaşmak (dolayısıyla kendi işlerinizde kullanmak) sandığınızdan çok daha zor. Bir gün mutlaka ihtiyaç duyacağınız bu konuda mütevazı hizmetlerden biri de bu adreste. Fontun bulunduğu resmi gönderin, teşhisi koysun, tedaviyi önersin. Basit ve bedava. 

Kubbeden sada avlamak 
www.findsounds.com
****
Ses ya da video kaydı yapıyorsanız mutlaka ses efektleri ya da ortam seslerine ihtiyaç duymuşsunuzdur. Bu site birçok farklı formatta, onlarca farklı alt seçenekte sesleri internetteki kaynaklardan bulmanızı sağlıyor. Çıkan sonuçları esas sayfaya gitmeden dinleyebiliyor olmanız da güzel özelliklerinden bir diğeri.

.