Herkese ruhsatsız, ücretsiz makineli tüfek!

Gözlüğünüzün kırılan sapını evde kendi başınıza tek tıklamayla üretebilmeniz mümkün. Artık üretebileceğiniz başka bir şey daha var: Kalaşnikov...
Herkese ruhsatsız, ücretsiz makineli tüfek!

Ben tamirat yeteneğiyle övünen bir aileden geliyorum. Bizim evlerimizde ustaların varlığı acizliğin göstergesidir. Musluk contası değiştirme, elektrik tesisatını elden geçirme, dökülen sıvayı yenileme, duvar boyama, duvar kâğıdı kaplama, elektrikli eşyaları tamir etme... Bunlar mesele bile edilmezdi.

Hadi kabul edeyim; biraz da mecburiyettendi hepsi. Her şeyin bugüne kıyasla çok daha kolay bozulduğu, zor ve yüksek bedelle tamir edildiği zamanlardı. Buna rağmen her şey bugünkünden çok daha pahalıydı. Modern tıbbın bütün imkânları seferber edilmeli ve her şey mümkün olan en uzun süre kullanılmalıydı. Bu sayede öğrendik alet çantasındaki her bir parçanın anlamını, kıymetini.

Bugün ne onca çileye göğüs gerecek kadar sabrımız ne de alet edevatı kapıp arızaya kafa tutacak zamanımız var. Bozulan, çalışmayan şeyler için internette birkaç höykürüp kendimizi çağrı merkezlerine, yetkili servislere teslim ediveriyoruz artık.

Olmuyorsa yenisini üret
Geçen hafta ucundan değindiğim 3 boyutlu yazıcılar konusu tahminimin çok ötesinde ilgi çekti (bit.ly/YYvk3R). Hafta boyu onlarca kişiyle yazışıp durdum. Hatta bu vesileyle Ankara’da 3 boyutlu tasarımlarınızı basan bir yer olduğunu dahi öğrendim (bit.ly/14KL4e9).
Bu hafta konunun çok farklı bir tarafına bakacağız ama önce olaya yabancılar için bir özet geçelim.

3 boyutlu yazıcılar (3BY) bilgisayarda çizdiğiniz ya da internetten çektiğiniz tasarımları fiziken oluşturan özel cihazlar. Ekranınızdaki resim ya da metni basan geleneksel yazıcınız gibi 3BY’ler de ekranınızdaki tasarımları en fazla birkaç saat içinde basıyor. Elbette 3BY’ler sadece kırılan pil kapağınızı, sevgiliniz için tasarladığınız saç tokasını ya da kırılan çekmece sapınızı yazmak için kullanılmıyor. Uç örneklerden biri doku üretmek mesela. Plastik yerine kullanacağınız başka bir alaşımla bu yazıcılar aracılığıyla tepki verebilen yapay dokular yazdırabiliyorsunuz (bit.ly/14KNE3O). Yakın bir gelecekte kendi DNA bilginizle bir doku, hatta organ (yani ‘bir tür’ canlı) ortaya çıkarabilmek de mümkün olabilir.

Pandora’nın kutusu
3BY dünyasının ulaştığı nokta New York’ta düzenlenen ve dün sona eren ‘Inside 3D Printing’ adlı etkinlikte sergilendi (bit.ly/14KLukS). Onlarca sponsor ve konuşmacı geleceği şekillendirecek bu devrimsel teknolojinin heyecanını yansıttı. Zirvedeki konuşmacılardan biri de Cody Wilson’dı. 1988 doğumlu Wilson bir ABD vatandaşı. Teksas Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2. sınıf öğrencisi. İlginç de bir şöhreti var. Ünlü teknoloji kültürü dergisi Wired onu dünyanın en tehlikeli 15 insanından biri seçti. Çoğunuzun ismini bile duymadığı bu genç, Defense Distributed adlı bir şirketin kurucusu. Geçen sene kurulan şirketin faaliyet alanıysa 3BY ile ‘silah üretmek’!

Wilson şirkete bağlı sitesinde tek tıklamayla ücretsiz indireceğiniz şemalarla Kalaşnikov olarak da bildiğimiz AK-47 ya da M-14 gibi otomatik tüfeklerin bileşenlerini evinizdeki basit yazıcılarla birkaç saatte üretmenizi hedefliyor (defcad.org). Bunun için kimseden izin ya da ruhsat almanıza gerek yok! Kaç tane üreteceğiniz size kalmış.

Cody Wilson kendi deyimiyle insanların kendini koruma hakkının devletler tarafından baskı altında tutulmasına karşı çıkıyor (ABD’nin son dönemde bireysel silahsızlanmaya yönelik çabaları ve karşı tepkiler malum).

Ne var ki Wilson’ın bu hayali, öldürücü silahların coğrafya, yaş ve ülke sınırı olmaksızın teröristten çocuklara kadar herkese kusursuz ve bedava dağılmasının da önünü açıyor. Üstelik DefCad sitesinden dağıtılan silah şemaları her geçen gün biraz daha kusursuz hale geliyor.

Defense Distributed sitesinde 3BY ile üretilen silahların deneme atışlarına ait videoları seyrederken birkaç tıklamayla herkesin silahlanabileceği bir dünyaya dair endişe duymamak mümkün değil. Dünyanın dört bir yanındaki uzman ve meraklının her birini biraz daha kusursuz hale getirerek geliştireceğini ve yeniden paylaşacağını düşününce işler iyice garipleşiyor. Ve ne yazık ki bu noktadan sonra bu süreci engellemek ya da kontrol altına almak ne teoride ne de pratikte mümkün. Bir sonraki level için silahınızı şimdiden seçin.

Apple’da dertler dağ gibi

Geçen sene 702 dolarlık hisse değerine ulaşan Apple bugün yüzde 44’lük değer kaybının açıklamasını bulmaya çalışıyor. Bunun tercümesi Apple hissedarlarının 1 yıldan kısa bir sürede 291 milyar dolardan fazla kayıp yaşadığı. Onlarca şirketin değerine denk bu kaybın faturasının yönetim kademesinde kime kesileceği merak konusu. Öte yandan sızan haberlere göre Apple üreticisi Foxconn’a 8 milyon iPhone’u hatalı üretimden dolayı iade etti. Kimilerine göre bu seri haziran ayında piyasaya sürülmesi beklenen iPhone 5S modelleriydi. Üretici firmaya 1,5 milyar doların üstünde bir yük getiren bu iade gerçekten iPhone 5S serisi ise yeni partinin üretimine kadar lansmanda gecikme yaşanabilir. iPhone 6’nınsa önümüzdeki sene piyasaya sürülmesi bekleniyor.

En küçük, en güçlü

Bilgisayarlara yönelik haberlerin içeriği aşağı yukarı bellidir: daha hızlı, daha küçük ve daha ucuz... Ancak bu kavramlar BeagleBoard ekibinin imzasını taşıyan BeagleBone Black serisi için gerçekten yeterli özeti oluşturuyor. Ubuntu Linux ve Google Android işletim sistemlerini çalıştırabilen bu mini bilgisayar mini HDMI, USB ve ethernet bağlantısına sahip 1GHz ARM Cortex-A8 işlemci ve 3D grafik hızlandırıcı ve 512MB RAM belleği 50 doların altında fiyatla sunuyor. 10 saniyede işletim sistemini yükleyebilen sistem USB üstünden programlanabiliyor. (bit.ly/YHLKJu)