Hırsızlık riskine karşı 3 adres

Hasarı azaltmaya hatta bilgisayarı tekrar ele geçirmeye yardım edecek uygulamalara bakacağız.

Her ne kadar gündemi tablet bilgisayarlar kaplamış olsa da neredeyse maliyet bedeline inen fiyatlarıyla dizüstü bilgisayarlar senelerdir en çok satanlar kategorisinin ilk sırasında yer alıyor. Birçok kişinin masaüstü bilgisayarları terk etmesine yol açan bu akımın sunduğu birçok avantaja rağmen kendine has bir sıkıntıyı da içinde barındırıyor: hırsızlık.
Kaşla göz arasında çalınan taşınabilir bilgisayarlar içerdiği bilgilerin yitirilmesi bir yana, başka kişilerin eline geçme sorununu da yaşatıyor. Barındırdığı dosyalar nedeniyle yaratacağı sıkıntılar da cabası.
Hırsızlığı engellemek konusunda değil ama yaşandıktan sonra hasarı azaltmak hatta bilgisayarı tekrar ele geçirmek için yardımcı olmaya hazır bazı uygulamalara bakacağız. 

En ekonomik: IP Sneak
www.ipsneak.net

Birçok benzerinin aksine tamamen ücretsiz hizmet veren IP Sneak, sadece Windows kullanan bilgisayarlar için kullanılıyor. Sitesinde bir kullanıcı adı ve şifre seçtikten sonra yükleyeceğiniz uygulamayı kurduktan sonra bilgisayarınız koruma altına alınmış oluyor. Bilgisayarınızın çalınması durumunda sitenin kontrol panelinde web kamerasından kullanan kişinin fotoğrafını çekmek, masaüstü görüntüsünü kaydederek hangi sitelere girdiğini öğrenmek mümkün. En büyük artısı, ücretsiz olması. 

Her cihazda: Prey
preyproject.com

Emsalleri arasında açık kaynaklı tek seçenek olan Prey adlı uygulama, Apple, Windows, Linux ve Android gibi geniş bir işletim sistemi desteğine sahip. Ücretsiz uygulamayı çekip bilgisayarınıza kurduktan sonra yönetimi web üstünden yürütebiliyorsunuz. Prey’in ayrıcalıklarından biri birden fazla cihazı tanımlayabiliyor olmanız. Windows, Apple ya da Linux yüklü bilgisayarlara ek olarak Windows ya da Android yüklü cep telefonlarını da hesabınıza yükleyebiliyorsunuz. Bir hırsızlık olması durumunda sitedeki kontrol panelinden web kamerasından kullanıcının fotoğrafını çekmek, IP numarasını ve haritada bulunduğu noktayı tespit etmek, ekran görüntüsü almak ve ekranında bir uyarı mesajı çıkartmak gibi bir dizi özelliğe sahip. En olmadı uzaktan bilgisayar ya da telefonunuzu silerek herhangi bir sorunun önüne geçebiliyorsunuz. 

Apple’a özel: Hidden
hiddenapp.com

Sadece Apple bilgisayarlara yönelik hizmet veren Hidden, bilgisayarı kullanan kişinin göremeyeceği bir alana yüklenerek internetten gelecek uyarıları bekliyor. Benzer diğer uygulamalar gibi uzaktan ekran görüntüsü alma, bilgileri silme gibi özellikler sunan uygulama 1 bilgisayar için yıllık 15 dolar bedele sahip.
Apple kullanıcılarının ayrıca Apple tarafından sunulan ücretsiz Find my iPhone ve Find my iPad adlı hizmetini de hatırlamakta fayda var (goo.gl/yPz2Y).

.