İçerik ayağınıza gelsin

İnternet içerik konusunda sonsuz bir berekete sahip ama maharet işe yarar kısmına ulaşmakta.

Arama motorlarında çıkan yüzlerce sayfa ve milyonlarca sonuçla mutlu olduğumuz günler geride kaldı. Artık çok daha kısa sürede, sadece ihtiyacımız olan bilgiye ulaşma derdindeyiz. Bunun için de özel çözümleri kullanmaktan başka çaremiz yok.
Bu hafta rafine içeriğe ulaşabilmek için yardımcı araçlara bakıyoruz. 

Kendi gündemini yarat
www.nefius.com
***
Arayüz olarak kimi sıkıntılara sahip olması ve sistemin biraz yavaş çalışmasını ‘beta’ sürecinde olmasına yönelik mazur görürsek bir Türk girişimi olan Nefius gündem takibi için faydalı seçeneklerden biri. Türk kullanıcılarının internetteki öncelikli adresleri arasında yer alan haber kaynaklarını köşe yazarı ya da konu başlıkları bazında kategorize ederek özel takip listeleri yaratabileceğiniz hizmetin kullanımı tamamen ücretsiz.
Basit bir üyelik formunun ardından yapmanız gereken takip etmek istediğiniz konuların anahtar kelimelerini belirlemek ve köşe yazarlarının isimlerini listeden seçmek. Bu işlemin ardından sadece sizin ilgi alanlarınıza özel içeriklerden oluşan bir ana sayfayla internete adım atmanız mümkün hale geliyor. 

İşi ehline bırakmak
www.google.com/alerts
***
Web sayfaları arasına dağılmış içeriği aramak için Google’ın arama kutusuna bir şeyler yazmak hemen her internet kullanıcısı için ‘içgüdü’ gibi bir eylem. Ama ilgi duyduğunuz konulara yönelik sürekli arama yapmak da pek pratik değil. Google’ın Alerts hizmeti sizin için günlük olarak belirlediğiniz anahtar kelimeleri arıyor ve bulduğu yeni sonuçları yine günlük olarak e-posta kutunuza yolluyor. İlgi alanlarınız, kendiniz, rakipleriniz ya da temsil ettiğiniz marka için kullanışlı bir araç. Ancak güncellik konusunda pek de tatminkâr olduğunu söyleyemeyeceğim. 

İçerik peşindeki robotlar
springpadit.com
***
İnternetteki not defteriniz olarak da algılayabileceğiniz SpringPad, sayfalar içinde bulduğunuz enteresan bilgileri kırpıp saklamanın ötesinde bu konuların takibini de yapıyor. Örneğin gitmeyi düşündüğünüz bir filmi not aldığınızda, o filmle ilgili ek bilgileri, gösterim tarihlerini ya da DVD olarak satıldığı siteleri de sizin için derleyip sunuyor. Akıllı takip oluşturma araçları içinde alışması biraz zor ancak en çok alışkanlık yapanlardan. 

Google+ Sparks
plus.google.com/sparks
***
Kısa sürede 10 milyon kullanıcıyı geçen Google’ın yeni sosyal ağı Google+, Sparks adlı başlığı sayesinde paylaşılan içerikler ve web kaynakları arasında belirlediğiniz ilgi alanlarına yönelik filtreleme de yapıyor. Anahtar kelimeleri girerek oluşturacağınız listelerde anlık oluşan bütün içeriği takip etmek için en iyi çözümlerden biri. Çok genel başlıklar seçerseniz içinden çıkamayacağınız bir listeyle boğuşmanız gerekeceğini hatırlatmama gerek yok sanırım.

.