İnternete erişim temel bir haktır!

Türkiye'de 19. yılını kutlayan internet her iki evden birine girmeyi başardı ama diğer yarısı için önünde engeller var
İnternete erişim temel bir haktır!

Kullanımında yaygınlaşmayı sağlayan en önemli etkenlerden biri de okullarda açılan internet evleri.

Alternatif Bilişim Derneği kendi tanımıyla internetin kullanımı, sosyal, siyasal etkileri ve ortaya çıkardığı sonuçlar hakkında alternatif, sıra dışı, egemen güç karşıtı fikir ve çözümler üretmeye odaklanan bir yapılanma. İnsanlığın ortak birikimi olarak kabul ettikleri internetin özgür, sansürsüz, kullanıcı odaklı, eşitlikçi kalmasını hedefliyor (bit.ly/ISriAw).
Unutmadan; herhangi bir bağım, bağlantım, üyeliğim de yok.Dernek geçtiğimiz gün bir rapor yayınladı. Buna göre Türkiye’de hanelerin yüzde 42,9’u internete erişiyor. Yani 2012’de Türkiye’de 19. yaşını kutlayan internet neredeyse her iki evden birine girmeyi başarmış.
Tahmin edeceğiniz gibi Marmara, Orta Anadolu ve Ege ülke ortalamasının üstünde. Tablo kırsal bölgelerde değişiyor ve hanelerdeki kullanım yüzde 22,7’ye iniyor. En büyük kullanıcı grubu 16-24 yaş aralığında.
Dikkat çekilen sorunlardan biri internet çağının yeni nesil dertlerinden biri olan ‘dijital okuryazarlık’. Anne-babaların internet konusundaki bilgisizliği (ya da umursamazlığı) zamanla korku ve endişeye dönüşüp çocuklarının kullanımını kısıtlamaya kadar giden önlemler almaya dönüşüyor. Bu yüzden de internet kullanımının yeni bir okur-yazarlık türü olduğunu bıkmadan, usanmadan anlatmak gerekiyor.
Bunun tek yolu ise devletin de ilgi ve desteğini arkasına almış sivil toplum kuruluşlarıyla güçlendirilen geniş katılımlı bir eğitim hareketi. Gel gelelim Alternatif Bilişim Derneği raporunda da değiniliği gibi daha devlet, bürokrasi ve yargı kurumlarının eğitiminde bile yol alınabilmiş değil. İnternet konusunda hukuki facialar, mağdurlar sıradan hale geldi.
Bu konuda beni biraz da olsa umutlandıran Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Konferansı’nda tanışma fırsatı bulduğum; tarz ve fikirlerinden etkilendiğim TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı (AK Parti Adana Milletvekili) Necdet Ünüvar olmuştu. Ama yine geçtiğimiz günlerde Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Çevik ve Polis Akademisi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Dolu’nun bu komisyonda ‘Bilişim, Teknoloji ve Çocuk’ başlıklı sunumuna bakınca bizim tarz yapılarda bireylerin ne kadar az önem taşıdığını bir kere daha hatırladım.
Bu iki akademisyenin komisyona sunduğu, kadın oyun kahramanlarının koca memeleri, ince belleri, yuvarlak kalçaları ve erkek kahramanların cinsiyetsiz halleriydi (bit.ly/ISwHr9).
Bilişim ve teknoloji başlığına el atıp bu ayrıntılara odaklanmak da maharet olmalı.
Bu örneklere bakınca ister istemez sivil toplum kuruluşları, geleneksel ve sosyal medya baskısı olmasa ülke nasıl bir gündeme oturacak diye düşünüyor ve hep korkutucu sonuçlara ulaşıyorum.
Sivil toplum kuruluşu demişken 10 sivil hareketin öncülüğünde hazırlanan ve geçtiğimiz hafta duyurulan İnternet Kullanıcı Hakları Bildirgesi’ni de unutmayalım (bildirge.org). 14 maddelik bu kısa ve net bildirge internete erişimin temel bir hak olduğuyla başlayıp veri gizliliğinden sansüre, tarafsızlıktan bedellendirmeye kadar bütün önemli konularda sağduyulu (ve kullanıcı odaklı) bir bakış açısı sunuyor. Göz atmanızı tavsiye ederim.
İnterneti kendi hayallerine uydurmaya çalışan bu dev yapılar asla yılmayacak ve yorulmayacak. Bunu sık sık hatırlamakta fayda var.

Son Google nimeti: Drive
Web tabanlı dosya depolama konusundaki çözümlere bir seçenek de Google’dan geliyor. Google Drive adı verilen hizmet herkese 5GB kapasiteli ücretsiz depolama alanı sunacak. Bütün Google hizmetleri gibi ek ücret karşılığında kapasitesi arttırılabilecek kapasitede web arayüzünde dosyaları düzenleme hizmeti de sunuluyor. Windows ve Mac sistemlerinde çalışacak hizmetin en büyük rakibi aynı alanda 2007 yılından beri hizmet veren ve 1 milyar dolar değerlemeyle yatırım alan Dropbox olacak (drive.google.com).

Ultrabook’ta hibrit dönemi
Intel’in Pekin’de düzenlenen IDF etkinliğinde tanıttığı Letexo kod adlı yeni bilgisayar konsepti yeni bir kategorinin de işaret fişeği durumunda. Hibrit ultrabook adı verilen bu tür platformlar istenirse geleneksel bir dizüstü bilgisayar gibi kullanılıyor, istenirse de ekranı tamamen çevrilip ters kapatılarak tablet gibi de hizmet verebiliyor. İşlev olarak Windows XP tablet sürümü dönemindeki örnekleri andırsa da Letexo ince formu ve yüksek performansıyla aradan sıyrılıyor. Intel’in ultrabooklar için geliştirdiği Ivy Bridge platformunu kullanacak sistem yakında satışa sunulacak Windows 8 kullanacak. Fiyat aralığı konusunda herhangi bir resmi bilgi yok. (intel.com)