İnternetin Doğubank'ı

Hem ucuz hem de işe yarar elektronik ürünler, aksesuvar ve oyuncaklar... Cüzdanı hazırlayın!

İlk dönemlerde çoğuna garip ya da güvensiz gelen e-ticaret, bugün yüz milyonların yaşam biçimi oldu. Türkiye’de bile özel indirim ya da grup alımından doğan avantajlı hizmet sunan e-ticaret sitesinin sayısı 50’yi geçti. Geleneksel satış siteleri yüzlerle ifade ediliyor.
Ucunda alışveriş olunca herkesin ilk baktığı şey fiyat. Uygun fiyatlı her çeşit ürünle yıllardır bütün dünyanın zihnine kazınan Çin ise bu arayıştakiler için internette de kendini belli ediyor. Bu hafta Uzakdoğu kökenli ve hiç ummadığınız fiyatlarla bezeli e-ticaret sitelerine göz atıyoruz. 

Deal Extreme
www.dealextreme.com
***
Kendi kulvarında en iyi bilinen site unvanını taşıyan Deal Extreme, Uzakdoğu fabrikalarının akıl almaz fiyatlara mal ettiği binbir çeşit ürünün bir arada bulunduğu; bir bakış açısıyla internetin Tahtakale’si diyebileceğimiz bir site. En güzel yanlarından biriyse 2 dolarlık bir alım yapsanız bile gönderim için ekstra bir ücret almaması. 2 dolar demişken sitede bu fiyat etiketiyle sıkça karşılaşacağınızı hatırlatayım. Hatta bu fiyata özel bir kategori dahi var. Deal Extreme cep telefonu sinyal bozucudan vibratöre, maymuncuk anahtarlarından iPad aksesuarlarına kadar aklınıza gelen (ve çoğunlukla gelmeyen) binlerce ürünle sizi bekliyor.

Focal Price
www.focalprice.com
***
İlk bakışta Deal Extreme’i andıran Focal Price yine Çin kökenli ürünlerin elektronik kataloğundan farksız. Ancak bu site daha çok teknoloji ve ofis ürünlerine odaklanmış durumda. Ürün zenginliği açısından bu ana gruplarda hiçbir şeyin eksikliğini yaşamayacağınız kesin. Ücretsiz nakliyenin dikkat çektiği sitede herhangi bir alt alışveriş limiti de bulunmuyor. Özellikle elektronik ürünlere meraklı olanlar için son derece zengin bir ürün yelpazesine sahip. Ancak gümrükte sorun yaşamamak için fazla açılmamakta fayda var. 

Mini in the Box
www.miniinthebox.com
****
Envanterinde binlerce ürün barındıran bir diğer e-ticaret sitesi de Mini in the Box. Çin kökenli birçok teknoloji ürününü bulabileceğiniz site emsalleri gibi yine ücretsiz gönderim özelliğine sahip. Kategori yapısı ve ürün listeleme sayfaları Focal Price’a göre çok daha temiz ve ayrıntılı. Today’s Deal kategorisinde her gün farklı ve çok yüksek indirim oranına sahip fırsat ürünlerine bakmayı unutmayın.

.