İnternetin resmi para birimi: FK

1 Haziran'da hizmete girecek FK, Facebook'un bütün akçalı uygulamalarında mecburi olacak.

Sosyal ağ ve sanal karakter canlandırılan oyunlarda açılan hesap 10 milyarı geçti. Üstelik bunların 4.5 milyarı aktif. Daha da ilginci bu rakam 2010 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya ait. Yani şu an bu eşiği de geçtik. Toplam rakamın dünya nüfusundan fazla olması tahmin edebileceğiniz gibi birden fazla hesaba sahip olanlar yüzünden. Sadece sosyal ağlar söz konusuysa ben bile en az 30 ayrı sitedeki hesabımla katkıda bulunuyorum bu kitleye.
In-Stat’ın araştırmasındaki (bit.ly/dVk4r0) en dikkat çekici ayrıntı online oyunlardaki hareketlenme. Kullanıcıların oyun içindeki ekstra yetenek ya da bölümlere erişmek için ödediği bedelin yarattığı pazar patlamış durumda. Facebook gibi sosyal ağların içine entegre olan oyunların genişlettiği evrende ilk 10 firma toplam gelirin de yüzde 73’ünü topluyor. Bahsettiğimiz bedel geçen sene 7 milyarı geçti! Cep telefonlarındaki oyunlar için aynı kalemde harcanan bütçeyse 2 milyarı geçiyor.
İnsanların sanal traktör, kılıç, elbise vb. şeylere milyarlarca dolar vermesini anlamak, dışarıdan bakan için kolay değil. Üstelik bahsettiğimiz kitle gözünüzde canlanan sivilceli ergen profilinden çok uzakta. Büyük bölümü orta yaş ve üstü; iş güç sahibi...
* * *
Trendi en iyi takip edenlerin başında elbette sosyal âlemin emperyalist imparatorluğu Facebook geliyor. Egemenliği altındaki topraklarda halkı kafasına göre vergilendiren derebeylerinden kendi payını istiyor. Bunu makul şekle sokmak içinse 2009’dan bu yana çalışıyor. Formülünün ismi: Facebook Credits yani Facebook Kredisi (FK diyelim).
1 Haziran’da hizmete girecek FK, Facebook içindeki bütün akçalı uygulama ve oyunlarda mecburen kullanılanacak. Deneme sürecinde site içindeki paralı oyun ve uygulamaların yüzde 70’inde kullanılmaya başlandı bile. FK otomatik kur sabitine sahip. 1 Amerikan doları 10 FK ediyor (facebook.com/credits/). Şu an tam detayları açıklanmasa da 15 para biriminde de sabit çarpanı olacağı biliniyor (bit.ly/f32V66).
* * *
Peki FK ne ifade ediyor? Facebook resmen internete hükmetme yolunda ilerliyor. Bugün 250 binden fazla site Facebook hizmetleriyle entegre. Yani hesabınızın kapanması ya da ele geçirilmesi artık çok daha derin anlamlar içeriyor. Like (beğen/tavsiye et) linki sayesinde yüz binlerce sitede şimdiden internet vatandaşlarının nabzını tutuyor.
FK konusuna baktığımızdaysa görünen şu: Facebook, sessiz sedasız internetin evrensel para birimini yaratıyor. Üstelik zalim bir gelir vergisi oranıyla. Çünkü kendi para birimi üstünden yapılan işlemlerin yüzde 30’unu Facebook otomatik olarak kesiyor.
Tahmin edeceğiniz gibi FK sadece Facebook içinde kalmayacak. Kısa sürede bütün sitelerin ortak para biri haline gelecek. Mesela Radikal iPad aboneliği 4FK olacak. Farmville gübresi 1FK. Facebook yakın gelecekte Paypal’ın, Google’ın başaramadığı büyük hayali gerçekleştirecek. Şimdi değerinin neden 60 milyar doları aştığını anladınız mı? Mesele sizin ilkokul arkadaşınızı bulup sevişme ihtimaliniz değil yani.

.