İnternette değil bende dursun

Her şey bir tık ötedeyken bile videoyu, fotoğrafı bilgisayarında tutma derdine düşenlerin dermanları...

YouTube’a her dakika iki saatlik video ekleniyor. Fotoğraf paylaşım sitesi Flickr yılda dört, Facebook 35 milyar fotoğraf yutuyor. Milli seferberlik ile ancak tüketilebilecek bunca içeriğin en azından bir kısmını bilgisayarına aktararak seyretme umudu taşıyanlar da yok değil. Ancak sitelerin çoğu bu içeriklerin kopyalanmasına izin vermiyor.
Neyse ki yardımcı araç ve siteler her zamanki gibi imdada yetişiyor. İşte birkaç popüler örnek. 

Youtube sülüğü
downloadableyoutube.com
****
Adından da anlaşılacağı gibi bu site dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube içindeki videoları bilgisayarınıza indirmenizi sağlıyor. Yapmanız gereken tek şey beğendiğiniz videonun adresini sitedeki kutuya yapıştırıp dosya formatını çekmek. Bilgisayarınıza çekmenin yanı sıra isterseniz (ve kullanıyorsanız) iPod ve iPhone gibi cihazlarınıza özel format ve boyutta da çekebiliyorsunuz. Böylece mobil cihazlarınızda izlemek için ayrıca bir dönüştürme yapmanıza da gerek kalmıyor.
Sitenin bir diğer güzel yanı içeriği MP3 formatında da çekebiliyor olmanız. Böylece özellikle şarkı arşivi için ücretsiz bir hammadde kaynağı olarak da kullanılabilir. Yasallık konusunun gri alanda olduğunu unutmadan elbette. 

Tüm videolar birleşin!
www.savevideo.me
****
İçerdiği videolarla açık ara önde olsa da Youtube internetteki tek kaynak değil. Bu site farklı dosya formatlarında indirme gibi ek işlevlere sahip olmamakla birlikte popüler video sitelerindeki içeriği çekmek isteyenler için tek başına her topa giren, her hücumu gole çeviren bir yapıda. Youtube da dahil olmak üzere Vimeo, DailyMotion, Metacafe, Facebook, Break gibi bir dizi uzayıp giden listedeki bütün sitelerdeki bütün videoları çekmenizi mümkün kılıyor. Yapmanız gereken yine benzerleri gibi çekmek istediğiniz videonun adresini kopyalayıp kutuya yapıştırmak. Site bir sonraki adımda size videoyu bilgisayarınıza çekebilmeniz için linkleri veriyor. Sağ tıklayıp kaydetmeniz yeterli.
Herhangi bir çevirme işlemi yapmadığından FLV ve benzeri formatları oynatabilmek için her koşulda VLC gibi ücretsiz ve açık kaynaklı bir oynatıcıyı da yüklemekte fayda var (videolan.org) 

Bitmeyen galeri
www.flickrgrab.com
****
Fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmez adresi Flickr, içeriğiyle iştah kabarttığı kadar verimsiz arama motoruyla da hayal kırıklığı yaratıyor. Bu site basit bir aramayla Flickr’da ister tarih aralığında isterseniz anahtar kelimeler ışığında arama yapmanızı sağlıyor. Kullanımı basit ve Flickr’dakinden daha fazla seçenek sunduğu kesin.
Resimleri sitenin arayüzü ve menüleriyle uğraşmadan doğrudan bilgisayarınıza kaydetmek isterseniz de flickrdownloadr.codeplex.com adresindeki ücretsiz uygulamayı kullanabilirsiniz. Ancak sadece Windows kullanıcıları için olduğunu hatırlatalım.

.