iPhone 6 öncesi küçük bir hatırlatma

Daha iyi bir kamera için telefon değiştirmemiz şart mı? Bugün için evet. Ama bunun bir de yarını var!
iPhone 6 öncesi küçük bir hatırlatma

Çarşıdan aldım bin tane, eve geldim bir tane.

Etrafımda pil performansı iyileşecek ümidiyle iPhone 6 için sabırsızlanan arkadaşlarım var. Sahibi oldukları 5. seri iPhone’larının işlemci, kamera ya da yazılımından yana hiçbir dertleri yok. İçindeki mevcut 1.560 miliamperlik pili (örneğin) 3.000 miliamperlik bir emsaliyle değiştirebilseler belki telefonlarını yenilemeye gerek bile duymayacaklar. Ve dünya çapında sayıları hiç de az değil.

Bir telefondan her ayrıntısıyla rahatsız olan hiç kimseye denk gelmedim diyebilirim. Fakat bu ‘kullan-at’, ‘yenisi çıkar çıkmaz değiştir’, “Aaa sen hâlâ o eski modeli mi kullanıyorsun?” çağında çoğu kişi çaresiz (?) bütçesini yeni ürün takvimine senkronize etmiş durumda.

Bu soruna en mantıklı çözüm -ilginçtir- yine bu sektörün en büyük oyuncusu Google’dan geldi. Tüketici elek- troniğinin amiral gemisi mobil cihazlarda Android işletim sistemiyle yüz milyonlarca ürüne yerleşen; akıllı telefonların yüzde 79 gibi ezici bir oranını ele geçiren Google, Ara adını verdiği projesiyle devrimci bir yaklaşım sunuyor. (projectara.com)
2011 yılında satın aldığı İsrail merkezli Modu şirketinin teknolojisini temel alan Ara’nın başında ABD Ordusu’na yüksek teknoloji geliştiren DARPA’dan ayrılma Paul Eremenko bulunuyor.

Yeni trend: Kendin yap
Geçen yılın sonlarına doğru duyurulan Ara takıp çıkarılan parçalardan oluşan bir cep telefonu platformu. Phoneblock adı verilen parçaların her biri 2x5 cm, 3x6 cm ve 4x7 cm boyutunda üç temel ölçüyü temel alıyor. Bir cep telefonunu oluşturan bellek, kamera, işlemci, pil, hoparlör, ekran gibi bütün bileşenler bu ölçülerden oluşuyor. Size kalan, ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçimler yaparak birleştirmek. Boyut, fonksiyon, kapasite size kalmış. İlk defa gerçekten kendi telefonunuzu yaratabiliyorsunuz. Güçlü pil, orta düzey kamera, yüksek hızlı, bol çekirdekli işlemci gibi yüzlerce konfigürasyon seçeneğiniz var.

Kamera performansınız yetersiz mi geliyor? Çıkartın ve daha iyi bir kamera bloku yerleştirin. Depolama alanınız mı yetersiz? Daha yüksek kapasiteli bir bellek bloku takın. Klavyeli günleri mi özlediniz? Daha küçük bir ekrana geçin ve altta boşalan alana klavye blokunu yerleştirin.

En güzeli bunları hiçbir teknik bilgi, alet ya da yeteneğe sahip olmadan yapabilmeniz. Lego parçalarını birleştirmekten daha zor değil. Üstelik Ara her üreticiye açık bir yapı. Dolayısıyla her bileşeni ayrı bir üreticiden seçmek de mümkün. (phonebloks.com) Eminim hepinizin kafasında maliyetlerle iglili sorular oluşmuştur. Google’ın temel cihaz için belirlediği maliyet sadece 50 dolar! Her bileşenin en iyisini seçtiğinizde 500 dolara kadar çıkabiliyorsunuz.

Markalar endişeli

Google’ın geçen hafta ilk defa geliştiricilere gösterdiği örnekler son derece olumlu tepkiler aldı. Düzenleyici kamu kurumu FCC’den onay alınabilirse seneye Ara platformlu telefonlara sahip olabileceğiz. Fakat akıllı gözlük Google Glass gibi seneler boyu prematüre kalma riski de yok değil.

Ara projesi sadece ezeli rakip Apple’ı değil; Samsung, HTC ve benzeri büyük Android oyuncularını da tedirgin ediyor. Samsung’un 2200 liraya peynir ekmek gibi Galaxy S5 satmak varken 150 liraya işlemci yükseltenlerin eline bakmaktan hoşlanmayacağı kesin. Google ise tam tersine yepyeni bir pazarda daha kendine kulvar açmış olacak. Unutmayalım ki Google, Apple ya da Samsung gibi cihazlardan değil; lisansladığı Android işletim sisteminden ve ona yüklenen uygulamalardan parasını kazanıyor. Android temelli Ara’nın her sahibi Google ekosistemini biraz daha büyütecek. Bilgisayar topladığımız günlerin anıları bile unutulmaya yüz tutmuşken cep telefonu toplayacağımızı kim tahmin ederdi ki?

Gameboy 25 yaşında!
1969’da batmanın eşiğine gelen Nintendo’da mühendis olarak çalışan Gunpei Yokoi’nin kariyeri geliştirdiği uzayan kol oyuncağıyla değişir. Piyasaya sürüldüğü ay 1 milyon 600 bin adet satınca Araştırma ve Geliştirme Bölümü’nün başına geçen Yokoi, trende işe giderken yanındaki yolcunun elindeki hesap makinesinin tuşlarıyla oynamasından Game&Watch ilhamını alır. Dünyanın ilk taşınabilir elektronik oyun cihazı Game&Watch’un başarısı 1983’te NES’in, 1989’daysa Gameboy’un doğumunu tetikler. 2005 yılına kadar dünyanın en çok satan cihazı unvanını koruyan Gameboy bu hafta 25’nci yaşını kutluyor. Üretimi 2003’te sona eren Gameboy dünya çapında 118 milyondan fazla satmış ve en popüler oyunu 30 milyonu aşan tirajıyla Tetris olmuştu.


“Kim o?” sorusu tarih oluyor


Telefonlarımızın önüne ekranlar gelmesinin ardından ekranda belirmeye başlayan arayan numara bilgisi ‘Alo’ kelimesini neredeyse hayatımızdan çıkardığı gibi yüzyıllardır benzer bir alışkanlığın hüküm sürdüğü kapılardaki ‘kim o’ sorusunu sahiplerine unutturmayı planlıyor. Chui adlı akıllı zil kapınıza gelen kişiyi üstündeki kameradan tanıyarak (daha önce tanımladıysanız) ismiyle selamlıyor; hatta yetki verdiyseniz kapıyı otomatik olarak açıyor. Kapı açma işlemini QR kod okutma ya da şifre girme yöntemlerine de entegre etmek mümkün. 200 dolardan ön sipariş toplamaya başladı bile. (bit.ly/1mt4auJ)


En eski işin en yeni uygulaması

Dünyanın en eski mesleğine dair rivayetler malum. Bugüne kadar ulaşabilmiş olması arzuların hâlâ geçerli olduğu kadar bu meslek grubunun her şarta ayak uydurabiliyor olmasına da bağlı. Profesyonel iş ağı LinkedIN’den hızlı mesaj uygulaması Whatsapp’a; Facebook’tan arkadaş bulma hizmeti Tinder’a kadar her yere sızan ‘hayat kadınları’nın sonunda sadece kendilerine özel bir uygulaması oldu. 
Almanya kökenli Peppr adlı mobil uygulama kendi iddiasına göre seks işçiliğinde devrim yaratmayı hedefliyor. 

Unutmasınlar ki devrim önce çocuklarını yer! (peppr.it)