iPhone5'ten bahsetmemek? Tövbeler olsun!

Apple'ın başkan yardımcısı diyor ki: "Reklam vermeye gerek duymadık çünkü zaten herkes bizden bahsediyordu." Biz de geleneği bozmayalım o zaman

Hakkında epey kalem oynattığım Apple’ın Samsung’a karşı açtığı davanın sonucunu biliyorsunuz. Mahkeme Apple’ı haklı buldu ve kendisini taklit edip patentlerini izinsiz kullanarak haksız kazanç sağlayan Samsung’u 1 milyar dolar tazminata mahkûm etti. Darbenin en büyüğünü ise yatırımcıdan yedi. Gelişmelerin aleyhinde sonuçlanmasının ardından gelen hisse satışlarla beraber Samsung’un borsa değeri 12 milyar geriledi.

İşin ilginci Samsung taklit etmekle suçlandığı iPhone içindeki birçok teknolojiyi bizzat geliştirip üretiyor ve Apple’a satıyor. Apple her yıl Samsung’a bunun karşılığında 7 milyar dolar ödüyor.

Bu uzayıp giden çetrefilli ilişkilerin ve dava sonucunun bizi ilgilendiren tarafı şu: Başta Galaxy serisi olmak üzere Samsung’un ABD’de satılan 39 farklı akıllı telefonunun satışı tehlikede. Piyasadan toplanmasalar da ‘Apple vergisi’ ile fiyatlarının artacağı kesin. Samsung’un bundan dolayı yüzde 4 gelir kaybı yaşaması bekleniyor. Ulaştığı yüzde 23,8 pazar payıyla Apple’a nal toplatan bir firma için iç burkucu olsa gerek.

Üstelik Samsung sadece bir ‘ibret-i âlem’. Sırada diğer üreticiler var. Gerçek bir zafer için Android işletim sistemiyle rakiplere lojistik destek sunan Google’ı devirmek gerekiyor (Apple’ın cep pazarındaki oranı yüzde 20, Android’inse yüzde 60).

Neden bu savaş?
Elbette her şeyin başı-sonu para. IDC verilerine göre geçen yıl kâr marjı en yüksek cihazların başında gelen akıllı cep telefonları 491 milyon adetlik satışa imza attı. JP Morgan bu yıl toplam 657 milyon akıllı telefon satışı öngörüyor. Başka bir deyişle bu yıl dünyada kullanılan cep telefonları PC sayısını geçecek. IMS’in 2016’ya yönelik tahmini ise yıllık 1 milyar adetlik satış. Bu rakamları kaçla çarparsanız çarpın ortaya büyük kar marjları çıkıyor. Olayı özetleyen cümle için Mahmut Yıldırım’ın (Yeşil) telefonda uyuşturucu kaçakçısı Tilki Selim’e söylediği sözü hatırlayalım: Yalnız yeme, kustururlar...

Bu dava sürecinde benim en çok dikkatimi çeken şeyse bambaşkaydı. Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Philip Schiller duruşmadaki ifadesinde iPhone çıktıktan sonra özel bir pazarlama bütçesi ayırmadıklarını çünkü zaten medya dahil herkesin onlardan bahsedeceğini bildiklerini söyledi (ki aynen öyle oldu). Samsung aynı dönemde milyar dolarlık pazarlama bütçesiyle harıl harıl silah satın alıyordu.

iPhone5 yaklaşırken
Şu günler Schiller’in pazarlama bütçesine katkıda bulunmamız için gayet uygun bir zaman. Zira Apple bugün yeni iPhone serisini tanıtacak. Yer yerinden oynayacak, dünya duracak, beğenen beğenmeyenle birbirine girecek, kuyruk röportajları, karaborsa haberleri gırla gidecek.

Gizliliğe tapan Başkan Steve Jobs’un ölümü sonrası perdeden hayli ışık sızdırmaya başlayan Apple’a yönelik tahminler muhtelif. Ama firmanın her koşulda ABD vergilerinden uzakta; İrlanda, Hollanda, Lüksemburg ve Virgin Adaları’ndaki kasalarına on milyarlarca dolar daha vakumlayacağı kesin.

iPhone5 Tahminleri
İnternete sızan bilgilerin içinde en olası ihtimalleri derlersek:
* Daha büyük (muhtemelen 4 inç) ekran.
* Çok daha uzun pil ömrü (Apple bu konuda bazı patentler almış durumda).
* Yeni nesil kulaklık (sızan görüntülerde radikal tasarım değişikliği söz konusu).
* NFC (Near Field Communication / Yakın Alan İletişimi) ve 4G (LTE) desteği.
* İnceltilmiş şarj girişi.
* Yeni nesil SIM kart yuvası.
* Daha yüksek kapasiteli kamera.

HAFTANIN TORTUSU
Amazon ‘beyaz sayfa’ açtı
Kindle adlı e-kitap okuyucusuyla pazar liderliğini elinde tutan Amazon, PaperWhite isimli yeni nesil okuyucularını tanıttı. PaperWhite, e-kitap okuyucuların ekranında devrimsel bir yeniliğe sahip. Firmanın 2 senedir üstünde çalıştığı patentli fiberoptik sistemi sayesinde karanlık ortamlarda arkadan aydınlatmayla kitap okumak mümkün hale geliyor. Yeni serinin reklam gösteren modeli 119, göstermeyeniyse 139 dolardan başlayan fiyatlara sahip (amzn.to/NW9KIS).

Nokia’nın son kozu
Rekor zararlar açıklayan, hızla pazar kaybeden ve kırmızı alarm durumuna geçen Nokia, mucidi olduğu akıllı telefon alanında Microsoft ile girdiği stratejik beraberliğin en iddialı ürünlerini tanıttı. Nokia’ya ait PureView teknolojisiyle fotoğraf ve video alanında dikkat çeken 4,5 inç ekranlı Lumia 920, kablosuz şarj olabilmesiyle de bir ilke sahne oluyor. Orta sınıf Lumia 820 ise 4,3 inç ekrana ve 8MP kameraya sahip. Her iki model de Windows Phone 8 işletim sistemini kullanıyor. (bit.ly/NWbaDp)

İşsiz ordusu büyüyor
İflasını isteyen görüntüleme devi Kodak, 330 milyon dolar tasarruf etme amacıyla bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Yılbaşından bu yana 2 bin 700 kişinin işine son veren firma üst düzey yönetiminde de ciddi değişikliğe gidiyor. Benzer bir kaderi bir dönemin sarsılmaz kalesi HP de yaşıyor. Emekliliği gelen 2 bin kişiyle beraber 2014 sonuna kadar toplam 29 bin kişiyi işten çıkarmayı planlayan şirket önümüzdeki günlerde 2 bin kişilik ilk grupla yollarını ayırmaya hazırlanıyor.

Toys R Us tabletleri
Ünlü oyuncak üreticisi Toys R Us kendi markasını taşıyan tabletleri satmaya hazırlanıyor. 7 inç ekranlı seri çocuklara özel hazırlanmış 50 özel uygulamayla gelecek. 150 dolardan satılacak Tabeo adlı tabletler HD çözünürlüklü çift kameraya ve kablosuz internet erişim desteğine sahip olacak. (bit.ly/NWacXz)