Kara bulutları kaldır aradan

Her şeyi internete aktarıp web sunucularından çalıştırdığımız dönemin derdi pek tanıdık: Korsan içerik.
Kara bulutları kaldır aradan

Kim Schmitz ya da sonradan aldığı soyadıyla Kim Dotcom, birkaç ay önce yat ve lüks otomobilleriyle kendine video klipler çekiyordu. Bugün 20 yıl hapis istemiyle yargılanıyor.

1974, Almanya doğumlu Kim Schmitz’in kanunla ilk tanışması Amerikan telekom operatörlerinin sistemine sızarak çaldığı kredi kartı bilgilerini sattığı 1998 yılına denk geliyor. Şartlı tahliyeyle salıverilen Schmitz, tövbekârlık dönemini DataProtect adlı bir bilişim güvenliği şirketiyle geçirdi. Şirketini sattığı 2000 yılında borsaya açılan siteler ABD’de internetin altın çağını başlatmıştı. Batmak üzere olan bir siteden 375 bin dolarlık hisse alan Schmitz, siteye yapılacak 50 milyon dolarlık asılsız bir yatırım söylentisi yaydı. Yüzde 300’lük şişirme operasyonunun kârı 1,5 milyon dolardı. Schmitz yine mahkeme salonundaydı...
2005’te kendini iyice kaptırdığı bu sektöre hakkını ödeyebilmek için soyadını Dotcom (Noktacom) olarak değiştirdi 

Tescilli bir dev
Spekülasyon sermayesiyle 2005’te Hong-Kong’da MegaUpload adlı bir site açtı. Kullanıcıların kolayca dosya paylaşmasını sağlıyordu. Paylaşılan dosyaların tamamına yakını korsan olarak adlandırılan türdeydi. Kısa sürede internetin en çok ziyaret edilen 13’üncü sitesi oldu. 180 milyon kayıtlı üye ve günde 50 milyon ziyaretçi sayesinde günlük geliri 150 bin dolara ulaşmıştı. Porno şirketlerinden müzik stüdyolarına kadar uzun bir şikâyetçi listesine rağmen Kim Dotcom,Yeni Zelanda’daki 30 milyon dolarlık malikânesinde Mafia, Police, God gibi özel plakalara sahip onlarca lüks aracıyla görkemli bir hayat yaşıyordu. Sadece hafta sonu Monaco kaçamakları bile 10 milyon dolara patlıyordu. 20 Ocak 2012’de FBI’ın şikâyetiyle harekete geçen Yeni Zelanda polisi, Hollywoodvari bir operasyonla Dotcom’u villasında tutukladı, siteyi kapattı ve 20 yıla kadar hapis istemiyle mahkemeye verdi. Evinden üç ayrı isme düzenlenmiş sahte pasaportlar ve bu isimlere ait 45 kredi kartı çıktı. Kim Dotcom, MegaUpload sitesinden 175 milyon dolar servet yapmıştı. 

İşe yarayacak mı?
Yapım şirketleri internetin en büyük korsan paylaşım ağlarından birinin kapanmasıyla bir şeylerin değişeceğini düşünüyor. Zira operasyonun hemen ardından Filesonic.com gibi benzerleri farklı kullanıcılar arasındaki paylaşımları durdurma kararı aldı. Sıradaki hedef ise RapidShare. Yine de bu ve benzeri operasyonların sonucunun pek de beklendiği gibi olmayacağını görmek için mevcut duruma ve tarihteki örneklere bakmak yeterli.
ABD’ye baktığımızda yasal ve yasadışı içerik paylaşımı için MegaUpload tarzı siteleri kullananların oranı sadece yüzde 3. Yüzde 9’luk bir kesim bittorrent gibi aracısız yöntemleri tercih ediyor. Sadece bittorrent geçen yıl internet trafiğinin yüzde 13,47’sini oluşturdu.
Karşı mücadele de amansız sürüyor. Avrupa’da Fransa’nın başını çektiği ‘3 vuruş’ tasarısı, ABD öncülüğünde çok uzun süredir üstünde gizli çalışılan ACTA girişimi (bit.ly/mGv1iY) derken şimdi de PIPA ve SOPA adlı yine ABD merkezli iki kanun gündeme oturdu. SOPA ‘sakıncalı’ içeriğe sahip sitelerin nefesini kesmeyi amaçlayan bir düzenleme. Kanunlaştığı takdirde bu kategoriye alınan siteler reklam alamayacak, tahsilat yapması engellenecek, arama motorlarındaki sonuçlarda çıkmayacak ve internet servis sağlayıcılar erişimi durduracak (bit.ly/yfwGel).
Bütün bunlar olurken başta Apple ve Google olmak üzere yapım şirketlerinin de arasında bulunduğu birçok internet (bulut) tabanlı film ve müzik paylaşım hizmetinin belirmesi de tesadüf değil. Ama ne olursa olsun, gün gibi ortada bir gerçek var: Üreticiden tüketiciye giden zincirde başka çok az sektördeki kadar aracıya sahip film ve müzik dünyasında pek çok kişi ve kurum bütün bu çabalara rağmen kaybetmeye devam edip sahneden çekilecek. İnternet kendi doğası gereği iki nokta arasına mümkün olan en kısa yoldan ulaşmaya çalışan içeriğe sahip. Ve bu eğilim hiçbir koşulda tersine işlemeyecek.

Gündeme dair
* Microsoft cephesinden sızan bilgilere göre 2013 sonbaharında Xbox720 kod adıyla firmanın oyun konsolunun yeni sürümü satışa sunulacak. Xbox720’de 1080p HD ve 3D desteği sunulacak. 

* Bu yıl içinde 4 inç ya da daha büyük boyutlu qHD ekranlı iPhone5’in satışa sunulacağı konuşuluyor. 

* Arap Baharı döneminde yüz binlerce eylemcinin eli-kolu olan Twitter yakında bazı ülkelerde yasadışı ya da sakıncalı bulunacak gönderileri sansürleyeceğini duyurdu. (bit.ly/wgBPGP

* Gelecek ayMobile World Kongresi’nde birçok markanın dört çekirdekli işlemciye sahip akıllı cep telefonlarını tanıtması bekleniyor. 

* 2012’nin en önemli internet olayı olmaya aday Facebook’un halka açılmasına günler kaldı. Bu gerçekleşirse değeri 100 milyar dolara ulaşması beklenen sitenin kasasına 10 milyar dolar girecek ve ABD tarihinin en pahalı altıncı halka arzı olarak tarihe geçecek. 

* Google 1 Mart’tan itibaren yeni bir mahremiyet politikasını devreye sokuyor.
(bit.ly/pyVUXE).