Karda izsiz yürüme rehberi

İnternette her adımınızın takip edilmesi mümkün. Karşı tarafın işini zorlaştırmak da.

Milyonlarca kişinin içerik takasına olanak sağlayan paylaşım hizmetleri yeni ve devasa bir kültür yarattı. Bu popülariteye paralel olarak gözlerini bu yapılara çeviren bir diğer grup ise kanuni takip yürütenler oldu. Yoğun baskı ve sansür altındaki birçok internet kullanıcısı ve kurumun güvenli bilgi alışverişine de ortam sağlayan bu ağlar için ekstra güvenlik sunan uygulamalara bakalım. 

Kulağı tersten göstermek
****
oneswarm.cs.washington.edu
ABD’de hizmet veren Washington Üniversitesi çatısı altında geliştirilen OneSwarm adlı paylaşım altyapısı emsallerinin aksine kullanıcılar arasında doğrudan iletişim kurmak yerine dolaylı bir yöntemi tercih ediyor. Dosyalar isteyen ve sahip olanlar arasında doğrudan transfer edilmiyor; bunun yerine dağınık parçalar halinde diğer bilgisayarlar üstünden aktarılarak geliyor ve isteyen ana bilgisayarda birleştiriliyor. Bu sayede dıştan takip eden bir sistem hangi bilgisayarın tam olarak hangi dosyanın aktarıldığını kesinlikle tespit edemiyor. En güzel yanı mevcut bittorrent protokolü ve onu kullanan uygulamalarla uyumlu çalışabilmesi. 

Kızım sana söylüyorum...
****
www.torproject.org
Uzun zamandır hizmette olan TOR ağı teknik tabirle bir onion yönlendirme uygulaması. Daha anlaşılır bir dille açıklamak gerekirse iki bilgisayar arasında doğrudan iletişim kurmak yerine bazı aracı bilgisayarlar üstünden mesajı ileten bir yapıdan söz ediyoruz. Yolladığınız istek ya da dosya doğrudan ilgili bilgisayarlara ulaşmak yerine TOR uygulamasını kullanan diğer bilgisayarlar arasında şifrelenmiş olarak dolaşır. Birkaç bilgisayar dolaştıktan sonra son bir TOR kullanıcı bilgisayar üstünden şifresiz olarak ilgili kişiye ulaşır. Teknik takibi zorlaştırsa bile son alıcıya ulaşan dosyaya ulaşmayı imkansız kılmaktan uzak. Yine taraflar arası mahremiyeti sağlama açısından şimdilik emsalsiz. 

Kişisel internet
****
www.acevpn.com
Türkiye gibi 8 binden fazla sitenin çeşitli sebeplerle sansürlü olduğu bir ülkede internete ulaşmak engelli koşudan farksız. Normalde iletişim güvenliği için kullanılan VPN (Virtual Private Network) hizmetleri bu gibi durumlarda sansürü aşmak için de gayet iyi hizmet veriyor. Ace VPN, aylık 5 dolarlık bedel karşılığında kolay bir kurulum, güvenli erişim, sansürden kurtulma gibi birçok avantaj sunuyor. Bunun yanı sıra ABD başta olmak üzere sahip olduğu birçok farklı ülkedeki sunucular sayesinde normalde Türkiye’den çalışmayan birçok popüler hizmete de erişim sağlıyor. Sırf bu amaçla bile tercih edilebilecek bir hizmet.