Mahremiyet meselesi

Saklayacak bir şeyiniz olmasa da her şeyi açıkta tutmak gereksiz. Hassas zihinler için çözümler...

Kriptolu Google
encrypted.google.com
****
Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru Google internet aramalarının yüzde 70’inden fazlasına ev sahipliği yapıyor. ‘Şeytan olma’ (Don’t be evil) sloganına sahip bir firma olmasına rağmen hemen her dönem mahremiyet ihlalleriyle anılan site bu algıyı yok etmek için çabalamıyor da değil. Yakın geçmişte tamamen SSL tabanlı sisteme geçen Google, böylece kriptolu aramayı da hizmete sundu.
Bu yapı sayesinde Google üstünde yaptığınız arama site ile bilgisayarınız arasında kalıyor. Yani şirketinizin sistem yöneticisi, internet servis sağlayıcınız ya da bir üst seviyede (takip ediyorsa) devletiniz Google’da ne aradığınızı göremiyor.
Bu mahremiyet arama sonuçlarından birine tıkladığınız ana kadar devam ediyor. Ancak Google aynen geleneksel yöntemde olduğu gibi yaptığınız aramayı sizinle eşleştirerek kaydediyor. 

Google’a ayar çekin
google.com/privacy/tools.html
****
Google’ın hakkımızda ne kadar bilgiye sahip olduğunu düşünerek endişelenmek mümkün. Ama bu bilgiler evhama dönüşüyorsa yapacak şey kontrolü ele alarak içi rahatlatacak ayarları yapmak. Bunun için başvuracağınız merkez ise yine Google.
Adresini verdiğim sayfada sitenin hizmetlerinde depoladığınız bilgileri topluca geri almaktan veri toplayan hizmetleri engellemeye kadar bir dizi özelliği istediğiniz şekilde yönetmeniz mümkün.
Google bu konuda o kadar hassas ki varlığının can damarı olan reklam takip sisteminin dışında kalmanızı bile mümkün kılıyor. Bunun için başvurmanız gereken adres ise: google.com/privacy/ads/. 

En ‘temiz’ arama için
duckduckgo.com
*****
Arama motorlarının hakkımızda en kadar bilgi sahibi olabileceğini ve bunun başımıza neler açabileceğini görmek için donttrack.us adresini incelemenizde fayda var. Eğer bu durum sizi endişelendiriyor ve tamamen aklınızdan çıkarmak isterseniz DuckDuck sitesi kendi iddiasına göre tam aradığınız hizmeti sunuyor.
Ziyaretçileri hakkında hiçbir kayıt tutmayan site kimlik, IP bilgilerinizi saklamama dışında, tıkladığınız linkleri de takip etmiyor. Hatta arama sonuçları arasında tıklayıp ulaştığınız sitenin dahi yaptığınız arama ve kullandığınız siteye dair bilgilere ulaşmasını engelliyor. Bütün bu ayarlar için Settings başlıklı ayarlar sayfasını kullanabilirsiniz.
Arama sonuçlarının tatminkar olduğu bilgisini de eklemiş olayım. 

Şifalı linkler sayfası
epic.org/privacy/tools.html
****
İnternet mahremiyeti konusunda geride kalan arayışlarınız için elektronik mahremiyet konusunda yıllardır başarılı çalışmalarıyla tanınan EPIC’in sitesine bakmanız şart. Veri şifrelemeden gizli e-posta iletişimi kurmaya, iz silmekten koruyucu uygulamalar yüklemeye kadar aklınıza gelebilecek her konuda en iyi araçlara yönelik bağlantıları içeren bir cevher.

.