Mısır 2.0

Eskiden sıkıyönetim ilan eden rejimlerin bugünkü ilk tedbiri iletişimin fişini çekmek.

1919 yılında; tarih kitaplarımızın tabiriyle Mustafa Kemal Paşa, Samsun’a ayak basarken Mısır da 1882’de tanıştığı İngiliz işgaline karşı zaferini İbrahim Zağlul Paşa’nın önderliğinde kazanıyordu. Oysa İngiliz yönetimi dönemin yüksek dereceli masonlarından Zağlul Paşa’nın kurduğu Ümmet Partisi’ni kendileri için bir fırsat olarak görüyordu.
1919’da Zağlul’un öncülüğünde başlayan Mısır Devrimi 1922’de İngiltere’nin tek taraflı bağımsızlık anlaşmasını imzalamasıyla amacına ulaştı. 1923’te kabul edilen yeni anayasayla bugünkü Mısır kurulmuş oldu.
Yeni Mısır’da alınan ilk kararlardan biri, Osmanlı Valisi İsmail Paşa’nın Kahire’yi Ortadoğu’nun Paris’i yapma derdine (bu heves ezelden ebede gidiyor olmalı) inşa ettirdiği İsmailiye Meydanı’nın adını Özgürlük Meydanı olarak değiştirmek oldu. Ya da kendi dillerindeki karşılığıyla Tahrir Meydanı...
Tunus’taki olaylardan güç alanların internette örgütlediği küçük çaplı bir eylemle birleştirdiği özgürlük arayışındaki yüz binleri ağırlayan meydan.
* * *
70’li yıllarda sürgündeki Humeyni’nin Paris’ten doldurup İran’a yolladığı, elden ele dolaşan ve 1979 İran İslam Devrimi’ni tetikleyen video ve teyp kasetleri neyse 2000’li yıllarda internet ve sosyal ağlar da o oldu.
Eskiden eylemlere karşı sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan eden rejimlerin bugünkü ilk tedbiri internetin, iletişimin fişini çekmek.
Onlarca yıldır baskıcı yönetimlerle şarabını vermek için üzüm gibi ezilen milyonlar, bugün dalga dalga isyan ediyor. Üstelik Tunus ve Mısır’da istediklerine ulaşmış gibiler. Sırada birçok potansiyel ülke ve yönetim var.
Sokaklarda organize olan 60’lı yılların eylemcilerinin aksine internet kuşağındaki emsallerinin (Biraz da kendi doğası gereği) liderleri yok. Bu yüzden dönüşüm normalden daha sancılı geçiyor. Ama ne olursa olsun bundan sonra o koltuklara oturacaklar etraflarındaki halk adlı o anonim yığının ensesindeki soluğunu, meydanlardaki gücünü unutmayacak. Ve elbette halk da iletişim araçlarına ve imkanlarına daha sıkı bağlanacak. Önemli olan da bu galiba.
* * *
Dünyanın gözünü çevirdiği Ortadoğu’ya bakanlardan biri de Kübalı blog yazarı Yoani Sanchez. ‘Mısır 2.0’ başlığıyla olayları değerlendiren 35 yaşındaki Sanchez komünist Küba rejiminin azılı muhaliflerinden. 2007 yılından bu yana desdecuba.com/generaciony/ adresindeki blogu 2008 yılından bu yana Küba’da erişime engelli.
Ya da öyleydi diyelim.
Çünkü geçtiğimiz hafta ilginç bir şekilde engeli hiçbir açıklama yapılmadan kaldırıldı. 45 yıldır Küba’yı yöneten Fidel Castro’nun sağlık sorunları nedeniyle koltuğunu bıraktığı kardeşi Raul’un 2008’de bilgisayar dahil hemen her elektronik cihazın ithalat ve kullanımını serbest bırakmasıyla başlayan dönem, internet yasaklarının gevşemesiyle sürüyor.
Ve artık hepimiz bu hikayelerin sonunu az çok kestirebiliyoruz.

.