Mobil cihazların kısırdöngüsü sürüyor

Mobil Dünya Kongresi daha büyük ekran, daha hızlı işlemci ve daha bol megapikselin ötesinde pek bir şey sunmuyor.

1995 yılında kurulan GSMA, bugün 800’den fazla cep telefonu operatörü ve 200 hizmet şirketini barındıran dünyanın en büyük mobil birliği. 1987 yılından beri düzenlenen ve bu yıl 200 ülkeden gelen 60 binden fazla katılımcıya ev sahipliği yapan Mobile World Congress (MWC) ise bu dev sektörün dünyadaki en büyük buluşması. Bu kadar büyük bir kitlenin doğal sonucu elbette yeni ürün ve hizmetler.
A.T. Kearney araştırmasına göre mobil iletişim sektörü geçtiğimiz sene üç milyar 600 milyonu geçen abonesiyle 1,5 trilyon dolar pazar büyüklüğüne ulaştı. Bu rakamın 2015’te 1,9 trilyon dolara çıkması bekleniyor. Bu hızlı büyümeyi sağlayacak unsur cep telefonlarından tablet bilgisayarlara kadar uzanan geniş bir cihaz listesinin mobil internet üstünden birbirine bağlı çalıştığı süreç olacak.
Machina Research’ün raporuna göre bu bağlı cihazların yarattığı ekonominin 2020 hedefi 4,5 trilyon dolar gibi dudak uçuklatan bir seviyede. Bu hedeflere ulaşmanın ana şartı kullanıcıya yeni seçenek ve hizmetler sunmak. Bu yılki MWC’deki dikkat çekici örneklere beraber bakalım.Daha fazla megapiksel mi istediniz?
7650 modeliyle ilk defa cep telefonunda entegre kamerayı hayatımıza sokan Nokia, bu sayede dünyanın en çok fotoğraf makinesi satan markası unvanını da kazanmıştı. MWC’de tanıttığı 808 Pureview adlı yeni konseptiyse 10 megapiksel sınırındaki kamera çözünürlük yarışını 41 megapiksel gibi ‘düşündürücü’ bir seviyeye taşıdı. Symbian sistemli 808, 1.3GHz işlemci ve 4 inçlik darbeye dayanıklı AMOLED ekrana sahip. Carl Zeiss lensli Pureview nisanda Avrupa’da 450 euro fiyatla satılacak. 41 MP fotoğraflara bakmaya doyum olmasa da buna gerçekten kimin ihtiyacı olduğunu da insan düşünmeden edemiyor (örnekler için: bit.ly/wQVycB). Nokia’nın stratejik ortağı Microsoft ise yeni hedefini mobil dünyada erişilebilir fiyatlı ve yetenekli cep telefonu üretmek olarak koydu. İlk örnek de Nokia Lumia 610 ile geldi. Sosyal ağ tutkunu gençleri hedefleyen 610, yılın ikinci yarısında 180 euro civarında fiyatla satılacak.Android fatihi Samsung
MWC kapsamında bir konuşma yapan Google’ın Android işletim sisteminden sorumlu yöneticisi Andy Rubin, her gün Android yüklü 850 bin cep telefonu ve tablet cihazın kullanıma girdiğini belirtti. 300 milyondan fazla cep telefonunda yüklü Android, 450 bin uygulamayla iPhone’a epey yaklaşmış durumda. Bu dev pazarın en heyecan verici örnekleri iki markadan geliyor: HTC ve Samsung. MWC’de tanıtılan Samsung’un yeni nesil tableti Galaxy Note 10.1’de 1.4 GHz işlemci, 3MP arka kamera, 1280x720 çözünürlüklü 10,1 inç ekran ve 1GB RAM bulunuyor. Markanın bir diğer yeniliği ise Galaxy Beam adlı cep telefonu. Cihaz çift çekirdekli 1GHz işlemcisi, 4 inçlik ekranı ve 5MP kamerasına ek olarak üst yüzeyinde görüntüleri duvara yansıtacak 15 ANSI lümenlik bir projektöre sahip (bit.ly/wYUVrU).Ekranda sınırlara doğru
Android pazarının bir diğer önemli oyuncusu Tayvan kökenli HTC ise MWC kapsamında One serisine ait X, S ve V modellerini tanıttı. Markanın en üst düzey modelini oluşturan HTC One X, 1,5 GHz hızında 4 çekirdekli Tegra 3 işlemcisiyle dikkat çekiyor. 0,7 saniyede fotoğraf çekebilen telefon 4,7 inçlik dev ekranında çektiği 1080P HD videoları ve 8MP fotoğrafları gösterebiliyor. NFC ve DLNA desteği de unutulmamış.

WikiLeaks’in yeni ortağı: Anonymous
2006’da kamuoyundan gizlenen bilgi-belgeleri sızdırma amacıyla yayına geçen WikiLeaks, 28 Kasım 2010’da ABD Dışişleri Bakanlığı ve istihbarat kurumları arasındaki yazışmaları ele geçirip yayımlamaya başlayınca işler karışmıştı. Onlarca ülkenin yöneticilerinin kirli çamaşırlarını ortaya döküp saçan bu sızıntının ardından sitenin sözcüsü olarak görülen Julian Assange İsveç’te şaibeli bir tecavüz suçlamasıyla mahkemelik oldu. 455 gündür İngiltere’de ev hapsinde tutulan Assange’ın kaderi belirsizliğini korurken site de para bağışı altyapısını sunan PayPal, Visa ve Mastercard’ın sebepsiz yere hizmeti kesmesinin ardından iflasın eşiğine geldi. Sitenin yeni hedefiyse internet eylem grubu Anonymous ile işbirliği yaparak ABD’de hizmet veren özel küresel istihbarat şirketi Stratfor’dan ele geçirdiği milyonlarca e-postayı yayımlamak. Türkiye ile ilgili kısmının 6 Mart’ta açıklanacağı duyurulan belgelerin dünya çapında yeni bir sansasyon dalgası yaratması bekleniyor. Bu sürecin kim tarafından yönlendirildiği bile bilinmeyen Anonymous (Anonim) grubuna pek zarar vermeyeceği ortada. Ancak WikiLeaks’in yeni açılacak davalarla 2012 ve sonrasında nefes alamaz hale gelmesi sürpriz olmayacak. Anonymous grubu yaptığı son açıklamada her cuma, yeni bir hack operasyonunun belgelerini WikiLeaks üstünden kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu.