Nerede o eski oyunlar? Emülatörde!

Başında geçirilen saatleri bugünün çocuklarına anlatmak güç. Ama tekrar yaşamak değil.

Japonya’da Nintendo için çalışan mühendis Gunpei Yokoi bir gün işe giderken trende yanında oturan birinin hesap makinesinde tuşlara basarak kendince oyun oynadığını fark eder. Buradan yola çıkan Yokoi, az pil tüketimi, düşük maliyet ve eğlenceli bir kullanım koşullarıyla bir oyun cihazı geliştirmek için düşünmeye başlar.
Bu serüvenin sonunda, ortaya oyun dünyasını yeniden şekillendirecek, yeni bir kategori yaratacak ve izlerini bugüne dek koruyacak Game&Watch çıkar. İlk olarak 1980’de satışa sunulan Game&Watch’ın üretimi 1991 yılına kadar devam eder. Yüzlerce taklidi ve benzeri çıkan oyun cihazı bugün açık artırma sitelerinde değerini hâlâ koruyor. Hepsine birden sahip olmak çok pahalı bir heves olabilir. Ama o heyecanı yaşamak ve o günleri hatırlamak için çok daha mantıklı seçenekler var.

Pica Pic
www.pica-pic.com
******
Her ne kadar Game&Watch terimi Nintendo’nun tescilli markası olsa da seneler boyu bütün el oyun konsolları bu isimle anılır oldu. Pica Pic sitesi Nintendo’nun örneklerini de içeren bir dizi popüler oyunu hiçbir ek yazılım yüklemeden flash arayüzüyle web üstünden orijinal cihaz görünümünde oynayabilmenizi sağlıyor. Oyunlar bir yana, grafik ve seçenekleri incelemek için bile oldukça keyifli bir referans noktası olduğu söylenebilir. Atmosferi yaşamak için kesinlikle en iyi seçenek.

Game&Watch Emülatörü
rangelreale.com/programming/game-watch-simulator
****
Bilgisayar işlemcilerinin performansındaki gelişimine bakınca bugünün sistemlerinde çalışmakta nazlanan uygulama ve oyunları görüp geçmişin mütevazı sistemlerine şaşırmamak mümkün değil. Bugünün RAM belleğinin yüzde 1’i kadar bile depolama kapasitesi olmayan cihazların yarattığı heyecanı yeniden yaşamak için tek çözümse emülatörler. Bilgisayar içinde sanal olarak bilgisayar ya da benzeri bir cihazı çalıştırmaya yarayan emülatör yazılımları Game&Watch için de birçok seçeneğe sahip. Bu adresteki örnek Windows, Linux, Symbian gibi farklı platformlarda çalışabiliyor. Ücretsiz olarak yükledikten sonra yine internetten basit bir aramayla bulabileceğiniz oyun ROM dosyalarını çalıştırıp bütün Game&Watch oyunlarını oynayabilirsiniz.

ROM deposu
bit.ly/hhY3qe
******
Windows kullanıcıları için bütün Game&Watch arşivini depolayan bu site, herhangi bir özel emülatör yüklemeye gerek kalmadan doğrudan çalıştırabilmenizi sağlıyor. Nintendo’nun şu ana dek Game&Watch adı altında ürettiği bütün donanım seçeneklerine ait oyunları kapsayan listede yer alan başlıklar 80’li yılları yaşayanlar için keyiflendirici, ıskalayanlar içinse kesinlikle eğitici.

.