Not kağıdına güven olmaz

Kalem-kağıt fetişinden dijital teknoloji yardımıyla kurtulun.

Kağıt kalemle not alma alışkanlığına sahip olanlar bu tutkuyla yumurta-tavuk misali bir ilişki içindedir. Not tutmak için mi defter ve kalem alır yoksa bu not defteri ve kalemlere onca zaman, emek ve para ayırdığı için mi not tutar tam olarak kestirmek güçtür.
Eğer derdiniz kağıt-kalem fetişinden öte not almak, bu notlara her an, her cihazdan ulaşabilmek ve zenginleştirebilmekse bu alandaki 3 mahir yardımcıyı aklınızda tutmanızda fayda var. 

Evernote
evernote.com
****
Bu uygulamayı bilgisayar ve internetin gücüyle beslenen not tutma meselesinin Rolls-Royce’u olarak adlandırabiliriz. Symbian’dan iPhone’a aklınıza gelen hemen her türlü platformda hizmet veren Evernote, web sayfalarından metin kırpmaktan bağımsız notlar yaratmaya kadar her yönteme destek veriyor. Mobil cihazlarınızla çektiğiniz ses ya da görüntü dosyalarını da notlarınıza eklemeniz mümkün. Masaüstü uygulaması olarak da çekebileceğiniz Evernote’u kullanmak tamamen ücretsiz. Aylık 600MB olan indirme limitini 1GB seviyesine çekmek için ayda 5 ya da yılda 45 dolar ödemeniz gerekiyor. Not yükleme ise ücretli ve ücretsiz kullanımda sınırsız. 

SpringPad
springpadit.com
*****
Henüz Evernote kadar tanınmamış olsa da palazlanmaya başlayan SpringPad sadece not tutmanın ötesinde bir kullanım tarzı sunuyor. Web üstünden ya da iPhone, iPad gibi mobil cihazlarınızdan kullanabileceğiniz SpringPad, notlarınızın yanı sıra yapacaklarınızın listesini de tutabiliyor. Benzerlerinden farklı olarak eklediğiniz not hakkında internetten ek bilgiler toplayarak belgelerinizi zenginleştiriyor. Örneğin bir dükkanda beğendiğiniz bir kitabın barkodunu telefonunuzla tarayıp SpringPad uygulamasına attığınızda yazılım sizin için internetteki en uygun fiyatları buluyor, incelemeleri ve okuyucu görüşlerini derliyor. Bu özelliği hemen her tür içerik başlığı için kullanabiliyorsunuz. Ve yine bedava! 

InstaPaper
instapaper.com
****
Not tutmak dediğimiz şey özünde bir metni bir kenara yazmaktan ibaret. Instapaper hizmeti web üstünde gezinirken karşınıza çıkan ilginç sayfa ya da bilgi satırlarını gereksiz yan unsurlarından temizleyerek sadeleştiriyor, ardından istediğiniz zaman bakabilmeniz için arşivliyor. 130’dan fazla uygulamanın standart olarak desteklediği hizmeti web sitesinden kullanabileceğiniz gibi yazıcı uyumlu, Kindle hatta ePub formatında kopyalarını da alabiliyorsunuz. iPhone ve iPad uygulamasına sahip InstaPaper’ın iPad uygulamasının ücretli olduğunu hatırlamakta fayda var.

.