Ölüm Allah'ın emri, ayrılık olmasa...

Dijital devirde ahirete hazırlık için akılda bulunması gerekenler...

Ne zaman öleceğiz?
www.deathclock.com

* * *
Öte dünyaya hazırlıklara başlamadan önce en akıllıca strateji yolculuğun yaşanacağı zamanı belirlemek. Nokta atışı yapma konusunda çok isabetli olmasa da vefat edeceğiniz zamanı tahmin etmeye yarayan bu site neredeyse internetin tarihiyle eşdeğer. Doğum tarihiniz, vücut-kitle endeksiniz, sigara içip içmediğiniz ve cinsiyetiniz gibi parametrelerden yola çıkarak yaptığı hesaplamaya göre öte dünya biletinizin ön rezervasyonunu yaptırabilirsiniz. Tutsa bir, tutmasa ayrı bir dert.

Hesap temizliği
www.accountkiller.com
* * *
Vefat tarihi belli olduğuna göre hazırlıklara da yavaştan başlamakta fayda var. Kimi zaman ihtiyaçtan kimi zamansa meraktan kullanmaya başladığınız sitelerdeki artıkları temizlemek için ölümü beklemeye gerek yok elbet. Ama çoğu kullanıcı için açılan hesapları kapatmak bile başlı başına bir mesele. Bu sayfada Facebook, Google, Windows Live gibi onlarca popüler web hizmetindeki hesaplarınızı silmek için gerekli bilgiler sıralanıyor. Kimilerinin ne kadar çetrefilli olduğunu dünya gözüyle görmek için de iyi bir fırsat.

Torun torbaya mektuplar
www.futureme.org
* * *
Future Me sitesi son derece basit bir mantıkla ilginç bir hizmet veriyor. Belirleyeceğiniz bir tarihte önceden hazırladığınız e-postaları yine sizin belirlediğiniz bir ya da birden fazla adrese yolluyor. İçeriğine ve niyetinize bağlı olarak mektubunuzu isminizi vermeden herkese açık olarak da yollamanız mümkün. Vicdan azabı yaratmadan yaratıcılığınızı konuşturma vakti (Ayrıca dua edin de o zamana kadar muhataplarınız e-posta adreslerini değiştirmemiş olsunlar!)

Hâlâ hayatta mıyız?
www.deathswitch.com
* * *
İnternetteki tartışmasız en garip sitelerden biri de Death Switch. Yıllık 20 dolar karşılığında üye olup kullanabileceğiniz hizmet aynen Future Me gibi önceden belirlediğiniz adreslere son mektubunuzu; bir anlamda dijital vasiyetinizi yolluyor. İnternet şifreleriniz, banka hesap numaralarınız ya da hayattayken paylaşamadığınız hislerinizi içeren mesajınız öldüğünüzde karşı tarafa ulaşıyor. Death Switch’in bunun için kullandığı metotsa ilginç. 1 ile 240 gün arasında ayarlayacağınız bir periyotta site bir e-posta yollayarak hayatta olup olmadığınızı kontrol ediyor. Sizden cevap alamazsa ebedi yolculuğun sinyalini alarak mesajınızı dağıtmaya başlıyor. Allah yine de gecinden versin.

.