Samsung davayı S III ile sonlandırdı

Galaxy S serisiyle Apple tarafından dava edilen Samsung, yeni S III serisiyle tedbiri baştan aldı
Samsung davayı S III ile sonlandırdı

Samsung Galaxy S III, 4.8 inçlik ekranıyla tabletten bir önceki adım olarak da düşünülebilir.

Zaman zaman denemem için gönderilenleri saymazsak uzun zamandır asıl telefonum bir Apple iPhone. Tercihimin sebebi yükleyebildiğim uygulamaların zenginliği. Rakiplerle karşılaştırınca geliştiricilere koyduğu onca teknik kısıtlamalara rağmen Apple’ın hâlâ bu zenginlik ve renkliliği koruyabilmesi de ilginç. Rakiplerin bunca istikrarlı çuvallaması da.
Symbian ile dünyanın en yaygın mobil işletim sisteminin sahibi Nokia’nın düştüğü hali düşünelim. Alt düzey müşterisini ismi bile okunamayan Çinli markalara, orta sınıf tüketiciyi Samsung’a, kendi mucidi olduğu akıllı telefon pazarınıysa yine Samsung’un da dahil olduğu o bilindik markalara kaptırdı. Uygulama pazarı ve interneti sahiplenmesine rağmen kafa karışıklığından dolayı bir türlü dikiş tutturamadı. Zararı boyunu geçti, küçüldü ve sonunda Microsoft’a sığındı. Diyetini kendi öz evladı Symbian’ı öldürerek ödedi. Şimdilik pek bir işe yaramayan bu stratejinin devamını hep birlikte izleyeceğiz. Microsoft’un kendisinin mobilde yıllardır gel(eme)diği nokta ortadayken hele.
Bu çağı en okuyamayan marka ise kuşkusuz Blackberry’nin üreticsi RIM oldu. Son düzlükteki deparına rağmen onun da usul usul suyun dibine indiğini gözlemleyeceğiz; hiç şüphem yok. 

Ya Android olmasaydı?
Denklemi bozan ve Apple’ın dilediği gibi at koşturmasını engelleyen tek ayrıntı Google’ın Android işletim sistemi oldu. Her gün 850 bin yeni cihaz bu işletim sistemiyle hayata merhaba diyor. Yüzlerce markayı kapsayan bu ligin tepe oyuncularıysa Samsung ve HTC oldu. Samsung’u bu yarışta tüm rakiplerden ayrı bir yere koymak gerek. Zira Apple dahil pek çok markanın teknolojisini geliştiren, üreten ve satan Samsung hizmet verdiği pek çok alanda liderliğe oynayan; geleceği parlak bir oyuncu. Belki de bu yüzden onlarca emsaline rağmen Apple en büyük davalarından birini bu markaya karşı açtı. Hatırlarsanız Apple geçen yıl en iddialı iki ürünü iPad ve iPhone’u taklit ettiği için Samsung’u ABD, Avrupa ve Güney Kore’de mahkemeye vermişti. Hatta bu yüzden eylül ayında Galaxy Tab adlı Samsung tabletin Almanya’da satışı bir süre yasaklanmıştı.
Sütten ağzı yanan Samsung uzun zamandır beklenen ve geçen hafta tanıttığı Galaxy S III modelinde yoğurdu üfleyerek yemiş gibi görünüyor. Benzer yeni davaların önünü kesmek için Samsung S3’te diktörtgen yerine farklı eğimlere sahip asimetrik bir gövde ve oranlama kullanırken menü arayüzünü de değiştirerek iPhone’dan farklılaştırmış. Henüz kullanıp inceleme fırsatım olmadı ama uygulama zenginliği olarak iOS ile aradaki farkı epey kapatan Android platformuna geçmeyi düşünenler için tasarım ve kendine özel teknolojik yenilikleriyle en mantıklı seçeneklerden biri olduğuna şüphe yok (bit.ly/JN6k24).

SAMSUNG GALAXY S III
*4 çekirdekli 1.4GHz A9 işlemci.
*4.8 inç, Super AMOLED, 720x1280 piksellik darbeye dayanıklı ekran.
*8 MP çözünürlüklü kamera ve LED flaş.
*HD fotoğraf ve video kaydı. Yüz ve gülümseme tanıma, titreşim önleyici.
*16, 32, 64GB bellek seçeneği (microSD ile 64GB’a kadar ek yapılabiliyor)
*Android v4.0.4 işletim sistemi.
*FM radyo, GPS, pusula, barometre.

Suriye muhaliflerle ‘sohbette’
Arap Baharı’nda mevsim değişmek üzere ama Suriye 14 aydır süren yoğun halk hareketlerine rağmen hâlâ yönetimin iktidarda kaldığı nadir ülkelerden. Bu durumu korumak için iktidar her alanda karşı mücadelesini sürdürüyor. Teknolojinin; özellikle sosyal ağların muhalifler tarafından yoğun olarak kullanıldığını bilen iktidar aynı kozu kendi lehine çevirmek için çabalıyor. Bilişim güvenlik şirketi F-Secure tarafından ortaya çıkarılan bir olayda Suriye istihbarat görevlilerinin yeni bir tekniğini ortaya çıkardı. Bu teknikte ajanlar tutukladığı muhaliflerin bilgisayarlarını kullanarak Skype rehberinde kayıtlı kişilere istihbarat servislerinin takibinden kurtulmaya yarayacağı iddiasıyla MACAddressChanger.exe adlı dosyayı yolluyor. Oysa yollanan uygulama Xtreme RAT adlı bir Truva atı oluyor. Her şeyden habersiz olarak arkadaşından gelen bu dosyayı yükleyen kurban muhalifler bilgisayarlarının kontrolünü istihbarat servisine vermiş oluyor. Bu uygulama sayesinde kayıtlı tüm bilgiler uzaktan kopyalanabildiği gibi uzaktan kamera ve mikrofonunu açıp kaydetme gibi korkutucu yetkiler de kazanılıyor.