Sosyal ağların kağıda yolculuğu

'Facebook'ta, Twitter'da okuyup yazdıklarınız buhar olup uçmasın istiyorsanız birkaç tavsiye...'

Yüz milyonlarca insan Facebook, Twitter ve benzeri ağlarda günlerinin en az bir saatini harcıyor. Bir şeyler okuyor, yazıyor, beğeniyor, ekliyor. Ancak hepsi kısa süre içinde buhar olup gidiyor. İyi mi oluyor bilmiyorum ama bu süreci ölümsüzleştirmek isterseniz birkaç tavsiye verebilirim.
Twitter’ımı yazsam...
* * *
twournal.com
 İstatistiklere göre Twitter kullanıcılarının günde yolladığı mesaj sayısı 50 milyonu geride bıraktı. 140 karakter limitini düşününce bile azımsanacak bir üretim değil. Ancak doğası gereği yazılanlar kısa sürede tarihe karışıp gidiyor. Yine araştırma verilerine göre bir tweet mesajının güncel kalabilme ihtimali en fazla 2 saat. Sonrasında kimsenin göremeyeceği siber dehlizlere inip yitiyor.
Twournal adlı web hizmetiyse bu gidişe dur diyor ve mesajlarınızı en kalıcı forma çeviriyor. 3 bin 200 mesajla kısıtlı olsa da bu site sayesinde Twitter aktivitelerinizi gerçek bibr kitaba dönüştürebiliyorsunuz. Üstelik eklediğiniz fotoğrafları da yine sayfalara yerleştirmeniz mümkün. Böylece bir anlamda Twitter günlüğünüzü rafa yerleştirme şansı doğuyor.
Yarattığınız kitabı PDF olarak ücretsiz indirebileceğiniz gibi isterseniz 15 ile 135 dolar arası değişen fiyatlarla kitaba dönüştürebiliyorsunuz. Hatta yine Twitter üstünden kendi komisyonunuzu da koyarak satmanız bile mümkün.
Bunu da tweet’lemeyi unutmayın!
Facebook karnesi
* * *
yoursocialbook.com
600 milyonu geçmek üzere olan üye sayısıyla devasa bir alt evrene dönüşen Facebook’ta üyeler toplamda her ay 700 milyar dakika (evet doğru okudunuz) zaman geçiriyor. Bu kadar zamanımızı alan bir ortamda neler yaptığımızın çetelesini tutansa yok gibi.
Social Book adlı girişim geçtiğimiz sene Cannes Lions’ta dijital alanda birincilik kazanan bir fikri hayata geçirmek üzere şimdilik başvuru ve ön sipariş topluyor. Sunduğu hizmet Facebook ve Twitter’da yazdıklarınızı, eklediklerinizi, beğendiklerinizi bir kitaba dönüştürmek. Eklediğiniz fotoğraflarından oluşan albümler, ruh hallerinizi yansıtan durum mesajları, profil fotoğraflarınız, paylaştığınız yazılar, arkadaşlarınızın sizin için yaptığı yorumlar... Bir anlamda dijital dünyanızın onaylı günlüğü.
Bir pişmanlık belgesine dönüşme ihtimali de yok değil hani!