Unutkanlara tavsiyeler

Hafızasına güvenmeyenlere yardımcı olacak üç site, hayatı kolaylaştırıyor

İnternet güvenliği şifrelerden geçiyor. Ama her siteye farklı şifre bulmak hem maharet hem de eziyet. Bulunsa bile hatırlaması resmen bir marifet. Şifrelerden listelere, vergilerden bavula konulacaklara kadar hatırlaması gereken binlerce şeye sahip modern yaşam mağdurları
için üç cankurtaran site seçtim. 

Bari bunları aklınızda tutun! 

Güzelinden bir şifre 
***
ADRES: littlelite.net/pwdgen/
Artık birçok siteye Facebook ya da Google hesabımızla giriş yapabiliyoruz. Ama bunu kabul etmeyen siteler de az değil. Öte yandan pek çok kişi ekstra güvenlik ya da ‘bir gün hesabım kapanırsa’ endişesiyle Facebook ya da Google ile kayıt olmayı da tercih etmiyor. Her site için aynı kullanıcı adı ve şifre kolaycılığı (ve riskine) girmek istemeyenler için basit ama işini iyi yapan bir site burası. İstediğiniz karmaşıklık ve uzunlukta şifreler yaratmak için tek bir tıklama yeterli. İnternet varlıklarınız için güvenli bir anahtar. 

Şifrelerinizi unutun!
*****
ADRES: clipperz.com
Yukarıdakine benzer yardımcı araçları ister kullanın ister kullanmayın, şifreleri akılda tutmak her zaman derttir. Bir kenara yazmak ise ayrı bir güvenlik riski oluşturur. Web tarayıcınızı şifreleri hatırlaması için ayarlasanız bile başka bir bilgisayardan bağlandığınızda eliniz kolunuz da bağlanıyor. Bu site sizin yerinize bütün şifrelerinizi kaydediyor ve her yerden tek bir ana şifreyle ulaşabilmenizi sağlıyor. Kullanmaya başladıktan sonra hatırlamanız gereken tek şifre Clipperz’ınki olacak. Gerisini kendisi hallediyor. Basit ve işlevsel. 

Bir şey yapacaktım ama...
****
ADRES: zinglists.com
Unutulan tek şey şifreler olsa hayat çok kolay olabilirdi. Modern yaşamın koşturmacasında hatırlamamız gereken şeylerin tamamına kafa yorsak intihar çok daha akıllıca bir çözüm olurdu şüphesiz. Akıl sağlığı adına unutmak, umursamamak ya da birilerinin hatırlatmasını beklemek de bir seçenek ama bu site işlerinizi biraz daha hafifletmeyi hedefliyor. Yapmanız gereken şeylerle ilgili listeler hazırlayabildiğiniz bu site aynı zamanda paylaşmayı da sağlıyor. Böylece örneğin bir tatile çıkarken çantanıza koymanız gerekenlerden yemek yapmak için gereken malzemelere kadar binlerce konudaki liste kullanmanız ve katkıda bulunmanız için sizi bekliyor.