Yaratıcılığınızı cilalayın

İhtiyacımız olanları internetten sipariş etmek yerine kendimiz öğrenip 'yapsak'?

Teknolojinin gelişimi ve yaygınlaşmasının sonucunda onu üretenlerin sayısının artması beklenirken aksine devasa bir tüketici kitlesi doğdu. Artık neredeyse kimse iki konserve kutusunun arasına ip bağlayıp kendi ilkel ses iletim aracını yapmıyor. Çünkü asıl işi ses iletimi olan cep telefonları bile artık neredeyse nadiren konuşmak için kullanılıyor.
Neyse ki iki milyardan fazla insanı birbirine bir şekilde bağlayan internet küçük gruplara ait hobiler için de benzersiz bir yaşam alanı buldu. Gelin bu hafta icat etmeye ve üretmeye meraklı olanlar için hem öğretici hem de eğlendirci kaynaklara göz atalım.

Üretenlerin seyir defteri 
makeprojects.com 

* * * *
2005 yılında yayın hayatına başlayan Make dergisi, üç ayda bir yayımlanan sayısıyla Amerikalı mucitlere rehberlik ediyor. İnternetten indirilebilen PDF sürümüyle dünyanın birçok farklı bölgesinde de hatırı sayılır bir takipçi kitlesine sahip yayın bu adreste mucitlerin güncel projelerini ziyaretçilerle paylaşıyor. Aklınıza gelen, gelmeyen pek çok konuda detaylı açıklamalara sahip projeler ayrıntılı video ve fotoğraflı tarifler ve malzeme listesiyle meraklılarını bekliyor. Kendini dezenfekte eden tuvalet fırçasından güneş enerjili dizüstü bilgisayar yüzeyine kadar onlarca farklı fikir...

Yaratıcı babaların yuvası
geekdad.com 
* * * *
Teknoloji dünyasında sıkça karşınıza çıkan ‘geek’ terimi kabaca bazı konulara takıntı derecesinde ilgili kişiler için yapılan bir tanım. Geek Dad adlı bu siteyse bu karakterdekilerin kutsal kitabı sayılan Wired dergisinin Yayın Yönetmeni Chris Anderson tarafından yaratılmış bir blog. Başlangıçta kendi ilgi alanı olan uzaktan kumandalı araçlar ve legolar için projelere yer veren site çocuklarıyla ilginç deneyler ve buluşlar yapmak; bir şeyleri hayata geçirmek isteyen babalar için eşsiz bir kaynak haline gelmiş durumda. Bir kitabı çıkan ve ikincisinin de raflarda yerini almak için gün saydığı site baba olmayanlar için bile yeterince eğlenceli. Gündelik yaşamın sıradanlığından sıyrılmak isteyenler için birebir.

Aklınızda bulunması gerekenler
www.diy-guides.com 
* * * *
2007 yılında yayın hayatına başlayan DIY Guides blogu şu ana kadar 1000’den fazla makaleyi meraklılarıyla buluşturmuş durumda. Ev içindeki araçlardan bahçe bakımına, aydınlatmadan güvenliğe kadar hayatınızın hemen her alanında işinize yarayacak, hayatınızı kolaylaştıracak ve zihninizi besleyecek yüzlerce projenin deposu. Bazı malzeme ve projelerin Türkiye için geçerli olmadığını aklımızın bir kenarında tutalım yine de.

.