Yine Earlybird kullanmış yar Instagram'da

Sevgililer Günü için gülünüzü, lokantanızı, giyeceklerinizi siz seçin; ben diğer tarafı üstlenip sevgiliye alınacak ve asla alınmaması gereken teknolojik seçenekleri sıralıyorum...

Sevgililer Günü hayatımıza memleketimizin ilk AVM’si olarak kayıtlara geçen Galleria’dan hemen sonra girdi. İsmini nedense Cadılar Bayramı olarak devşirdiğimiz Halloween ile beraber destursuz oturuverdi gündemimize. Her yıl daha da bir köpürerek üstelik. 

Sevgili denince genelde akla el ele tutuşup yürüme, ilk öpücüğün verdiği heyecanın hayaliyle soluklaşan anılar, güzel birkaç söz gelmesi gerekir, değil mi? Ama Sevgililer Günü ise mesele; yapmamız gerekenler bizim için önceden belirlenmiştir. Fiyatı en az üç katına çıkan çiçeklerden vasat bir buket, izdiham yüzünden servisin yerlerde sürüneceği bir restoranda tatsız bir yemek ve taksitleriyle acısını aylar boyu hissettirecek bir hediye! Bu açıdan bakınca Sevgililer 

Günü basbayağı bir Esnaf Kalkındırma Günü olarak da değerlendirilebilir. Fakat işin bu felsefi tarafı günün sonunda anca gazetede yer doldurur. Gayet iyi biliyoruz ki ritüeller paşa paşa yerine getirilecek. Bundan kaçış yok. O zaman gülünüzü, lokantanızı, giyeceklerinizi siz seçin; ben diğer tarafı üstleniyorum!

Asla alınmaması gereken iki hediye: Tablet ve telefon

Mobil cihazlarımız modern yaşamın oksijen tüpü. Bakmadan duramıyor, uzak kalamıyoruz. Bütçeden yana derdiniz yoksa hediye alma telaşında aklınıza ilk gelecek şeylerden biri mutlaka bir cep telefonu ya da tablet olacaktır. SAKIN YAPMAYIN!
Facebook’ta daha rahat yazışırız, Instagram’da daha güzel kareler yakalarız, Twitter’da büyük ekran iyidir gibi bahanelerle yapacağınız bu ‘beğeni garantili yatırım’ büyük ihtimalle daha çok içine düşülecek sosyal medya yüzünden yeni bir sevgilinin keşfiyle sonuçlanacaktır. Kendi mezarınızı kazmayın. Hatta mümkünse hediye ayağına telefon hattını iptal ettirin.


Bile bile lades Reeder A8i


Afili bir şeyler peşindeyseniz tablet bilgisayarlar biçilmiş kaftan. Android dünyasının sonsuz modelleri arasında Türkiyeli bir seçenek de Reeder’ın A8i tableti. İlk bakışta görünümünü iPad Mini’den ayırmak neredeyse imkânsız. İşlemcisinden kablosuz iletişim protokollerine, teknik özellikleriyle de bu tip bir cihazsa yönelik beklentilerin tamamını karşılayacak kadar iyi. (bit.ly/LNPQjo). 


Dertsiz baş için Nintendo DS


Gerekçeli kararı yukarıda açıkladığımız üzere bu devirde en hayırlı hediye sevgiliyi internetten en uzak tutabilen hediye. Nintendo DS serisi mobil oyun konsolları bu iş için biçilmiş kaftan. Biraz ön eğitim, biraz da “Ama senin için aldım, darılırım” minvalli baskılarla alıştırdınız mı, iş tamam. Oyundan başka bir şeye yaramayan bir cihaz bu devirde fantezi gibi gelebilir ama denemekte fayda var.
Daha uzun ömürlü anılar için Loma

Sürekli yükselen megapikselleri ve berraklaşan lensleriyle cep telefonları dijital bas-çek fotoğraf makinelerini tarihe gömdü desek yeridir. Ancak sadece ördek dudaklı selfie, midemize indirmeye hazırlandığımız yemek ve ayva tüylü plaj bacakları çektiğimiz için bu gelişim pratikte pek bir şey ifade etmiyor. Sıradanlaşan bu karelerin ulaşabileceği en yüksek mertebe ise Facebook’ta ‘ortaya karışık’ isimli albüme yerleşebilmekten öteye gitmiyor. Y kuşağı için nostalji, Z kuşağı içinse resmen retro objeye dönüşen analog (filmli) makinelerse karta basılı fotoğraf kareleriyle çok daha kalıcı anılar üretebiliyor. Masada, buzdolabının kapağında hatta cüzdanda yerinizi sağlamlaştırmak için kesinlikle akıllıca bir alışveriş olabilir. Çektiğiniz kareyi görebilmek için saatler, bazen günlerce beklemek neymiş görün! (www.lomography.com.tr)
Yaşam sevincini yok edin Flappy Bird


Oyun demişken aynen devam edelim. Hiç para harcamadan sevgilinize verebileceğiniz en ‘sınıflandırılamaz’ hediye şüphesiz Flappy Bird. Vietnamlı bir oyun şirketi tarafından dünyadaki huzur ve neşeyi yok etmek adına geliştirilen bu oyun temelde ekrana tıklayarak uçurduğunuz bir kuşu çeşitli engeller arasından geçirmeyi temel alıyor.
“Aman canım ne varmış bunda!” diyen milyonlarca kişi şimdiden telefonunu nasıl parçalayabileceğini düşünüyor. Sevgilinizin 14 Şubat 2015’e kadar sevgiliniz kalmasını istiyorsanız telefonuna Flappy Bird yükleyin ve yanından usul usul uzaklaşın.