ABD, seks ve siyaset

ABD'de Bush'un başkanlık seçiminde aldığı oyların yüzde 20'sinin muhfazakâr-dindar kesimden geldiği anlaşılınca ilk tepki seks ile ilgili oldu.

ABD'de Bush'un başkanlık seçiminde aldığı oyların yüzde 20'sinin muhfazakâr-dindar kesimden geldiği anlaşılınca ilk tepki seks ile ilgili oldu.
New York'un reklam almayan, ciddi yayın yapan 13 numaralı halk ve devletten destekli TV kanalı, bir seri halinde yayımlayacağını açıklamış olduğu 'Kinsey' filminden vazgeçtiğini ilan etti.
Kinsey ismi yeni nesillere bir şey ifade etmez. 1948 yılında 'Sexual Behavior in the Human Male' (Erkeklerde Cinsel Davranış) araştırmasını yayımlayan Alfred Kinsey, Harvard mezunu bir zoolog idi. Bu raporunda Amerikalılar için evlilik dışı ilişkilerin çok yaygın olduğunu, kadınların da orgazm olduğunu, mastürbasyon ile eşcinselliğin insanı çıldırtmadığını ortaya koymuştu.
Bu yıl yapılan Kinsey filmi ABD'de büyük ilgiyile karşılanmıştı. Filmi seyircilere sunulmadan gören bir uzman, 'ABD'nin sosyal tarihinin unutulmuş bir bölümünün, zekice yapılmış hikâyesi' olarak tanımladı.
Kinsey'in sadece ABD'de değil, yayımlandığı tüm ülkelerde büyük ilgi uyandıran araştırması 804 sayfa tutmuştu. Başta Time olmak üzere birçok dergi kapağını Kinsey'e ayırmış, bu dergi araştırmanın başarısını 'Rüzgâr Gibi Geçti'ye benzetmiş, 'Ooh, Dr. Kinsey' isimli şarkı plağı 500 bin satmış, Cole Porter'ın 'Too Darn Hot' (Hava Çok Sıcak) şarkısı raporu ölümsüzleştirmişti.
Ama o zaman da muhafazakâr çevreler büyük tepki göstermişlerdi.
The New York Times gazetesi raporla ilgili reklama sayfalarında yer vermeyi reddetmişti. Şimdi de New York'un devlet ve kamu destekli TV13 kanalı benzer tepki gösteriyordu.
Bu durum, Başkan Bush'un aldığı oyların yüzde 20'sinin 'ahlaki değerler'e önem veren kesimin seçmenlerinden geldiği anlaşılınca ortaya çıktı.
Kimi yazar yaratılan havayı 'Amerika'da sekse karşı komplo' olarak vasıflandırdı. Gelişme Kinsey'den bu yana apaçık ortaya çıkan 'Eşcinseller medeni hakları hareketi' benzeri cinsel eğilimlere karşı tavrı da sergiledi.
Kinsey'i çıkaran Fox şirketine karşı 'Geleneksek Değerler Koalisyonu' bir yıl süreyle tüm filmlerine boykot ilan etti. Ama anlaşılan boykot 'blue states' adı verilen, seks içerikli yayınlara hoşgörülü olan, kimi eyalette geçerli olmayacak.
Ama aksi eğilimlerin egemen olduğu yerlerde de, şimdiye kadar baskı altında tutulmuş görüşler ortaya çıkarılacak. Şimdiden bir üniversite sağlık eğitimcisi büyük bir ciddiyet ve kararlılıkla frengiyi önlemenin en güvenli yolunun cinsel ilişkiden kaçınmak olduğunu söyleyebildi. Böylece 'ahlaki değerler' Haçlı Seferi'ne katılmış oldu. 'Hastalık kontrol ve korunma merkezleri' internet sayfalarında prezervatifin cinsel temas yollarından yayılacak hastalıkları önlemedeki önemlerini hafife alan bilgiler yayımladılar.
Kinsey filminde çaresiz kalmış öğrencilerin öğretmenlerine 'Çok fazla seks kanser yapar mı? Cinsel istekleri baskı altında tutmak kekemelik mi yaratır? Çok fazla mastürbasyon erken boşalmaya sebep olur mu?' soruları yöneltiyorlardı. Bu sorular Kinsey'in araştırmaları sırasında 1939'da sorulmuştu, ama şimdi de CNN gibi televizyonların kimi yayınlarında bile 'mastürbasyonun gebelik sebebi olup olamayacağı' sorularına rastlanabiliyordu. Bu tür eğitici programlara son beş yılda ABD'de 900 milyon dolar harcanmıştı.
Kinsey filmine karşı, Bush'a oy veren kesimin açtığı kampanyanın aksi tesir yaratması ve sekse ilgiyi artırması bekleniyor. Kaliforniya gibi, cinsel özgürlüğün egemen olduğu ve cinsel ilişkiden kaçınma programları için devletten yardım almayan, vilayetlerdeki çağdaş eğitim sisteminin küçüklerdeki hamilelik olaylarında yüzde 40 oranında azalma sağladığı belirtiliyor.
Kinsey ilk raporundan beş yıl sonra 'Kadınlarda Cinsel Davranış'ı yayımladığında ise halkın ahlakını bozarak komünistlerin etkisini kolaylaştırdığı suçlamasına hedef olmuş, biraz da kendisinin eşcinselliğe gösterdiği hoşgörüşü neticesi, almakta olduğu Rockefeller bursunu kaybetmişti.
Başkan seçimleri sonrası, etkili olan yüzde 20 oy ağırlığı ile ABD'de seks alanında başlayan mücadelenin kolay kolay son bulmayacağı düşünülüyor.
* * *
KİTAP NOTU: 'Ey Vatan- Arkadaşlar Uykulardan Uyansın', yazan emekli tümgeneral Osman Pamukoğlu. İnkılap Kitabevi yayınları. 'Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok' isimli ilk kitabında Güneydoğu'da PKK'ya karşı mücadeledeki görev günlerini anlatarak ilgi çeken Pamukoğlu, kendi ifadesiyle '1. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkmış bir ulusun yeniden doğuşunu' anlatıyor. Ama ilk kitap elle tutulur, ilginç olayları yansıtırken 'Ey Vatan' bambaşka bir içerikle, yazarın vatan, savaş ve liderlik konusunda kişisel görüşleriyle okur karşısına çıkıyor.