ABD'nin Özal düşü

ABD'baba Bush' zamanındaki Özal'lı günleri özlüyor.</br>Savunma Bakan Yardımcısı Wolfowitz</br>'Washington Yakındoğu Politika Enstitüsü'nde yaptığı 4 bin 590 kelimelik konuşmanın büyük kısmını o günlere, Özal'ın politikalarına ayırmış.

ABD'baba Bush' zamanındaki Özal'lı günleri özlüyor.
Savunma Bakan Yardımcısı Wolfowitz
'Washington Yakındoğu Politika Enstitüsü'nde yaptığı 4 bin 590 kelimelik konuşmanın büyük kısmını o günlere, Özal'ın politikalarına ayırmış.
Türk-ABD ilişkilerindeki o zamanki alaturka havadan eser kalmadı şimdi, ama bunu ABD hâlâ kabul etmekte zorlanıyor.
Wolfowitz konuşmasında Türkiye'nin ne kadar
önemli olduğunu 'gerçekten varlığından vazgeçilmez ulus' değerlendirmesiyle vurgulayıp, ABD için 'vazgeçilmez ortak' olduğunu, bu durumun özellikle 11 Eylül'den sonra dünyanın içine girdiği bunalım döneminde önem kazandığını söylüyor.
Türkiye'nin yakın tarih içinde, ABD için anlamlı ve önemli, ne kadar çok davranış sergilediğini hatırlatıyor. ABD dostu olarak Türkiye'yi övüyor da övüyor.
Kimi meslektaş medyada Türkiye ile ilgili objektif övgülerin yer almasını eleştirirken bunu 'Türk'ün Türk'e propagandası' diye vasıflandırır. Bu değerlendirmeye katılmıyorum. Aksine, Türkiye'nin değerlerinden haberdar olmayan Türk okura öncelikle, gücümüz hakkında bilgi verilmesi gereğine inanıyorum.
Wolfowitz, Özal hakkında her şeyden söz
ediyor da, Körfez Savaşı sırasında baba
Bush'u memnun etmek için nasıl Irak'a karşı cephe açmaya kalkıp Türk Silahlı Kuvvetleri ile karşı karşıya geldiğine dokunmuyor.
Washington'daki, Türkiye hakkında değerlendirme zemini hâlâ Özal günlerindeki havasını galiba muhafaza ediyor.
Bunu Cheney'nin Ankara'da mutlaka Genelkurmay Başkanı ile görüşmek için ısrarından anlıyorsunuz. ABD, Türkiye'yi, birçok Batı ülkesinin görmek istediği gibi 'askeri demokrasi' olarak mı görüyor?
Bırakın TSK'nın kendini Anayasa ve diğer yasalar çerçevesinde tutmasını, sadece Genelkurmay Başkanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun göreve başladığından bu yana sergilediği davranışı iyi izlemek bile, ABD'nin bu konuyu yanlış değerlendirdiğini göstermiyor mu?
Torumtay'ın Özal tarafından ayaküstü saptanan politikaya neden karşı çıktığı bilinmiyor mu?
Neden Genelkurmay'ın, temelini hazırladığı askeri plan Dışişleri katkısıyla hükümete götürüldüğünde temel değişikliklere uğrasın?
Asker kendisine yasalarla verilmiş görev ile ilgili planını inandığı, doğru bulduğu şekilde hazırlıyor. Hükümete sunuyor. Nihai takdir hükümetin, ama Özal'ın yaptığı gibi ortaya askerin çeşitli uzmanlıkla ilgili açılardan kabul edemeyeceği bir zorlama çıkarsa çeşitli yasal tepkisini gösterebiliyor.
Şimdi mevcut uyumlu ortamda yapılan çalışmaları Ecevit, Hürriyet'e şöyle açıklıyor, "Bu gibi konuları Dışişleri Bakanlığı'yla ve Silahlı Kuvvetler'le birlikte değerlendiriyoruz. Görüşlerimiz arasında tam bir birlik var, bu konuda hiçbir sorun yok. Bunun bilinmesi de çok önemli bir şey tabii."
Genelkurmay ile Dışişleri arasında yakın bir çalışma düzeni var. ABD sorumluları ulaşamadıkları Genelkurmay'ın havasını hiç olmazsa Dışişleri'nden öğrenip, Kıvrıkoğlu'nun dört senedir sergilediği uygulamaları izleselerdi ısrarlarıyla garip duruma düşmezlerdi.
Wolfowitz'in 4 bin 590 kelimelik Türkiye'nin ne kadar sağlam ve güvenilir bir dost ve ortak olduğunu ortaya koyan konuşmasında doğru olmayan bir şey yok. Ama Özal günlerinin hatırlanmasıyla oluşturulan zeminde, Türk-ABD ilişkileri bağlamında hatalar yapıldığını kabul etmek gerekiyor.
***
SPOR NOTU: Uzun süredir fırsat olmadığından dokunamadığım, futbol maçlarının TV'den nakli sırasında spikerlerin tutumunun verdiği rahatsızlık yine gündemde. Star'ın Şampiyonlar Ligi maçlarında iki spikeri de, oyunun en ilginç cereyan ettiği bölümlerde, önceden hazırladıkları istatistik bilgi notlarını sürekli okudular. Seyirci olarak dikkatimizin dağılmasına sebep oldular. Zaman zaman GS ile ilgili iyi temennilerini
'dua' havası içinde hamasi yinelemelerinin maç neticesine etki yapmayacağını da hâlâ göremiyorlar. Lig maçları nakillerinde ise hâlâ çok bağıran ve sadece ekranda görüneni yineleyen spikerler görev alıyor.