Cezayir, 10 yıl sonra

Cezayir'de 1991 Aralık ayında yapılan seçimlerin ilk turunda oyların yüzde 47.3'ünü (Devlet partisi FLN'nin yüzde 23.4'üne karşı) FİS rumuzuyla anılan İslami parti aldığında, Cezayir'e bağımsızlığını kazandıran ordu harekete geçmişti.

Cezayir'de 1991 Aralık ayında yapılan seçimlerin ilk turunda oyların yüzde 47.3'ünü (Devlet partisi FLN'nin yüzde 23.4'üne karşı) FİS rumuzuyla anılan İslami parti aldığında, Cezayir'e bağımsızlığını kazandıran ordu harekete geçmişti.
1992 Ocak ayında seçim işlemlerini iptal ettiler. Muhammed Budief başkanlığında Yüksek Devlet Komitesi yönetime el koydu.
Mart ayında FİS dağıtıldı. İki ay sonra haziranda Muhammed Budiaf öldürüldü. 1993 başında seçimlerin iptalinde rol oynayan yetkililere karşı suikastlar başladı. 1994 başında general Zerual devlet başkanı oldu. Ertesi yıl başında Roma'daki bir toplantıda muhalefet FİS ile siyasi bunalımdan çıkma formülleri arayan toplantıyı yaptı. Ama terör sürdü. 1997 sonbaharında büyük bir sivil katliamı yaşandı. Ekimde ise FİS'in silahlı kanadı ateşkes ilan etti. Terörün durması sağlanamadı. 1998'de Zerual istifa etti. 1999'da Bumedyen'in eski Dışişleri Bakanı Buteflika ordu desteğiyle devlet başkanı seçildiğinde artık Cezayir'in de general de Gaulle gibi bir kurtarıcıya kavuştuğunu düşünenler çoktu.
Geçen mayıs ayında yapılan seçimlerde, devlet partisi olarak bilinen laik
FLN 389 milletvekilliğinden 199'unu kazandı. Bu bir göreceli aşama idi.
10 yıllık geçen sürede Cezayir'de FİS şemsiyesi altındaki siyasi İslam'ın sebep olduğu terör hareketlerinde 100 binden fazla insan öldü. Ülkenin ekonomisi büyük darbeler yedi.
Buteflika'nın başkanlık süresi 2004 yılında sona erecek.
Şimdi Cezayir 1992'de başlayan, ordunun ülke yönetiminde büyük ağırlığını sürdürdüğü dönemin 2004'e kadar Buteflika başkanlığında gidip gidemeyeceği tartışılıyor.
Görünür gelecekte bir çıkış noktası bulunması için gerekli uzlaşma
işaretleri de görülmüyor.
Umutsuzluk kaynağı ise iki laik güç olan; ordu ve FLN arasındaki sürtüşmelerin devam etmesinden ileri geliyor.
Başkan Buteflika, İslamcı kesimin yeni tepkilerine sebep olmadan ülkeyi normal bir düzene kavuşturmak için çabalarını sürdürüyor ama başarının ufukta görüldüğünü söylemek kolay değil. Çünkü başkanlıkta geçirdiği süre içinde kendini orduya tam kabul ettiremedi.
Cezayir'deki gelişmeleri yakından izleyen kaynaklar ordunun Buteflika'ya şüphe ile baktığını, iktidarına iki sene daha dayanabilse bile, ikinci defa seçilmesini engelleyeceğini ifade ediyorlar.
Buteflika'dan 'Cezayir'in kurtarıcısı' olmasını bekleyen kamuoyunun da pek umutlu olmadığı değerlendiriliyor.
Bu arada Cezayir ordusunun kendisine Türk Silahlı Kuvvetleri'ni örnek alacak bir plan hazırlayıp uygulamasını önerenler de var.
Ama Cezayir'de olup bitenleri izleyen ve bu oluşum içindeki ordu konumunu bilenler iki ülke arasında pek benzerlik olmadığının farkındalar.
***
SPOR NOTU: Fenerbahçelilerden kaygı notları geliyor. Moskova Fenerbahçeliler Derneği kurucularından bir taraftar şunları yazıyor:
"Feyenoord maçı bu seneden umut kestirdi. Yeni antrenör, yeni yönetim ve yeni heyecan gerek. Yeni umut sanılan oyuncu az daha takımı 10 kişi bırakıyordu. Kadroda 2-3 olumlu değişim var ama durum geçen seneye göre oturmamış görüntü veriyor. Banko oyuncular; Serhat ve Ortega harcanıyor. Takımda ruh oluşturacak Apo küstürüldü. Alman milli Mustafa Doğan sadece markaj için kullanılıyor. Antrenör kariyersiz. Keşke bu hataları bir Türk yapsaydı da ona kızsaydık. Şimdi Scolari'yi aramaz mısınız? Veya o düzeyde bir teknik adamı? Doğrusu bu mevsim Fenerbahçe'nin maçlarını, ister televizyondan, ister sahadan seyredeyim, bir türlü doyum bulamıyorum. Feyenoord'u da çok güzel attıkları gol dışında beğenmedik. İstanbul'daki maçı kazanıp Şampiyonlar Ligi'ne kalsak bile -ki bence kalamazsak şaşırmam-hiç havaya girmememiz gerek.
Digitürk'ün maç nakilleri hakkındaki spiker eleştirilerinize katılıyorum. Ama çekimlerdeki gelişimleri de takdir ediyorum. Yorumcu olarak Rıdvan gibi dengeli ve bilgili kişileri getirmeleri de iyi. Spiker olarak da keşke Orhan Ayhan, Halit Kıvanç gibilerini bulsalar."