Emekli asker görüşü

Rahmetli Muhsin Batur paşa ile Faruk Gürler paşayı, uzmanlık alanlarına giren güncel konular hakkında, emekli olduktan sonra görüş açıklamadıkları için, çok eleştirmişimdir.

Rahmetli Muhsin Batur paşa ile Faruk Gürler paşayı, uzmanlık alanlarına giren güncel konular hakkında, emekli olduktan sonra görüş açıklamadıkları için, çok eleştirmişimdir. İki değerli generali tanıyanlar teslim ederler, son derece hoşgörülü ve sıcak kişilik sahibi komutanlardı.
"Konuşmamız doğru olmaz. Hem son durumla ilgili bilgimiz yok, hem de şimdi işbaşında olan arkadaşlarımıza ayıp olur" derlerdi.
Aynı yaklaşımı emekliye ayrıldıktan sonra
birçok komutanda, Genelkurmay başkanında da gördüm. İstisnai resmi törenlere bile katılırken, kendilerinden sonra aynı görevlere gelen silah arkadaşlarını rahatsız etmeme düşüncesiyle davranırlar. Konuşmazlar.
Tuncer paşanın Harp Akademileri'nde yaptığı, çok boyutlu, iki cümlelik müdahalenin yarattığı, bilgisizliğe ve bir ölçüde de kasta dayalı tepkiler emekli komutanların sabrını taşırdı.
Suskunluklarını bozdular.
Özel kuvvetlerin kurucularından, Genelkurmay başkanlığına gelmesi bile bir ara söz konusu olan eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri emekli Org. Sabri Yirmibeşoğlu, Avrupa Birliği konusunda "Başbakan, Org. Kılınç'ın dediklerinden halkımızın da şikâyetçi olduğunu söylüyor. Ama bunun gereğini yapan yok. Masaya biraz elinizi vurduğunuzda, karşı taraf da gerçeği anlıyor. Batılı söylediklerinizden ders çıkarır" diyor.
AB'nin, Gümrük Birliği ve serbest sermaye dolaşımı gibi imtiyazları aldıktan sonra Türkiye'den başka alacak şeyi kalmadığı kanısında.
"1987'ye kadar bütün sözleşmeleri inceledim. Her seferinde ortaya yeni bir şey çıkarmışlar" diye ekliyor.
"Daha fazla demokrasi, daha fazla insan hakları, daha büyük ekonomiye Türkiye'nin de ihtiyacı var. Ama Türkiye'yi temelinden sarsacak bazı istekleri olumlu kabul etmek mümkün değil."
Emekli Org. Necati Özgen'in son görevi Harp Akademileri Komutanlığı idi. İki yıl orada Türkiye'nin birçok yaşamsal önemdeki sorununun, yüzlerce parlak kurmay subay tarafından, inceden inceye ele alınışını yönetti, izledi. Daha önce Güneydoğu'da PKK mücadelesinde, çeşitli rütbelerde, çok önemli görevler yaptı.
Üniformalıyken yaptığımız sohbetlerde sık sık hatırlatır, "Kışlalı bunlar yazılmak için değil" derdi. Şimdi rahat. Konuşması gerektiğinin bilincinde. Mensubu olduğu camianın, emekli olsa da, ayrılmaz bir parçası. Tabii fikirleri, hem görev başındaki silah arkadaşlarını bağlamaz hem de Genelkurmayca saptanan resmi asker görüşü değildir. Ama geride bıraktığı kırk yıllık deneyimin ürünüdür. Ağırlığı ve önemi vardır.
Harp Akademileri'nin işlevini çok iyi bildiği için Tuncer paşayı hiç yadırgamamıştır. "Tutturmuşsunuz AB diye. AB, birçok konuda bize karşı. Biz askerlikte yapılana hareket tarzı deriz. En azından bir soru işareti olsun elinizde. Bunu da değerlendirin... Beyin cimnastiği olarak her şey düşünülebilir. Tuncer paşanın hangi dşünceyle konuştuğunu bildiğim için, söyledikleri garibime gitmedi."
Akademilerde öğrencilere (onlara müdavim deniyor), her türlü fikri serbestçe tartışmaları için gerekli ortamı yarattıklarını söylüyor.
"Herhangi bir konu önlerine geldiğinde bunu her yönüyle değerlendirirler. Hoca en sonunda düşüncesini ortaya koyar."
Necati paşa komşularımızla çok iyi geçinmek zorunda olduğumuzu düşünüyor. "Arkamızı güvene almadan Batı'ya dönemeyiz" diyor.
Son tartışmaların AB üzerinde kesinlikle etki yapmış olduğunu düşünüyor.
AB'nin, PKK'yı terör örgütü kabul etmemesinin 'ipin ucunu kaçırmak' olduğu değerlendirmesini yapıyor.
TSK'nın resmi görüşü Genelkurmay'da oluşur. Ama bu camia içinde 40-50 yıl bulunmuş değerli askerlerin genel eğilimi yansıttıkları muhakkaktır.
***
SPOR NOTU: Bir takım birkaç günde bu kadar değişir mi? Özellikle Hasan, Berkant ve Ergün. Genelde Galatasaray, bir anlık gol gafleti hariç, Roma'da disiplin, ciddiyet ve kararlılıkla iyi saptanmış bir plan uygulaması gösterisi sergiledi. Futbol, şöhret unvanlarıyla değil, mücadele hırsı ve disiplinli takım oyunuyla başarıya ulaşıyor. Bakalım GS, ertelenmediği takdirde, ilk yapacağı lig maçında aynı görüntüyü verecek mi?