İspanya'dan ders

Türkiye'de olup bitenleri, gerektiği gibi yakından izleyemeyince kimi konunun yabancısı olduğumuz açılarını yabancı ülkelerdeki gelişmelerden kapmaya çalışıyoruz.

Türkiye'de olup bitenleri, gerektiği gibi yakından izleyemeyince kimi konunun yabancısı olduğumuz açılarını yabancı ülkelerdeki gelişmelerden kapmaya çalışıyoruz.
Son günlerde bu derslerden biri, terör ile mücadelede bir aşamaya ulaşmış, teröristleri destekledikleri ve onların terör eylemlerini takbih etmedikleri görülen bir siyasi partinin kapatıldığı İspanya'dan geliyor.
Türkiye 1984-99 arasında PKK'nın yarattığı terör ile mücadelede çok eziyet çekti. Ama şimdi İspanya'da yapılan mücadeleyle ilgili bilgiler açıklandığında, bu tür mücadelenin hukuki boyutunda ne kadar geride kalmış olduğumuzu görüyoruz.
İspanya'dan ders almak için orada açıklanan verileri ilgiyle izliyoruz.
İspanya'daki terör örgütü ETA'nın siyasi kanadı olduğu ispatlanan Batasuna partisi hakkında, ülkenin bu tür mücadelelerle şöhretli yargıcı Garzon hazırladığı 375 sayfalık dosyasında tüm yasadışı ilişkileri ortaya koydu.
El Pais gazetesinin yayımladığı bu dosyanın incelenmesinin ilgili Türk makamları için yararlı olacağını düşünüyorum.
İngiltere'deki IRA, İspanya'daki ETA gibi terör örgütlerinin yaşamlarını sürdürebilmeleri, kendi ülkelerinde olduğu gibi yabancı ülkelerde de oluşturdukları gelir kaynaklarına bağlı olmaktadır.
Garzon'un dosyası ETA'nın Batasuna partisi kanalından birçok gelir alanına nasıl ulaştığını gösteren, itirazı olanaksız delillerle dolu.
Deliller sadece çeşitli mali kaynağa nasıl ulaşıldığını ortaya koymakla kalmıyor, işlenen bir cinayetin anatomisini de açıklayarak ETA yanında Batasuna'yı kendini savunamayacak duruma getiriyor.
Olay 23 Ocak 1995'te öldürülen Saint - Sebastien belediye başkan yardımcısı, Popüler Parti üyesi Gregorio Ordonez ile ilgili. Ortaya konulan vesikalar cinayetin nasıl düzenlendiğini gösteriyor. ETA olayın etkisinin karşıtlar içinde 'gerçek bir deprem' yarattığı ve devletin mücadelede istikrarını bozup stratejisine büyük darbe vurduğunu değerlendiriyor.
İspanya'nın üst mahkemesi Garzon'dan gelen üç yıllık kapama kararıyla, İspanya Meclisi'nin büyük çoğunlukla aldığı kararı inceliyor. Bu açıdan Batasuna için her şeyin bitmediğini düşünenler olabilir. Ama İspanya yetkili makamları, sadece İspanya içinde değil, çeşitli ülkeler nezdinde de girişimde bulunarak Batasuna'ya ait yerlerin kapatılmasını ve bu partiye ait faaliyetlerin durdurulmasını istiyorlar.
İlk müracaat yapılan ülkeler Fransa, Belçika ve Nikaragua.
Nikaragua, ETA'nın Güney Amerika'daki çeşitli gizli gelir sağlayıcı merkezlerinden biri. Garzon dosyası Amerika'daki diğer merkezlerin Küba, Meksika, Kosta Rika ve Uruguay olduğunu ortaya koyuyor.
15 yıllık PKK mücadelesinde bu terör örgütüne, başta Avrupa'nın kimi dost ülkeleri olmak üzere, nerelerden hangi yardımların geldiğini acaba neden saptayamadık?
Garzon dosyası ETA için Batasuna vasıtasıyla nasıl 'devrim vergisi' toplandığını da bütün ayrıntılarıyla ortaya koyuyor.
Türkiye'de ne olduğunu, PKK'ya iç kaynağın nasıl sağlandığını biliyor muyuz? 'Faili meçhul cinayetler'in bu alandaki rolü yerine, acaba olası bir benzer gelişimde, İspanya'nın uyguladığı yöntemler bizde de geçerli olabilecek mi?
Dünyada tüm koşullar değişiyor. 1920'li ve 1930'lu yıllardaki Kürt isyanlarını, üzerlerine tüm gücünüzle sürdüğümüz kuvvetlerimizle 'tenkil' operasyonlarıyla bastırdık. Ama son defa uygulayabildiğimiz yöntemler mücadelenin 15 sene sürmesine sebep oldu. Hukuk düzeni içinde kolay savunulamayacak yöntemler yerine çağdaş olanları koymamız gerekecek.
***
SPOR NOTU: Basketbolda Dünya Şampiyonası maçlarında aradığımızı bulamadık. Düş kırıklığı yaşadık. Buna biraz da Türkiye'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda ikinci oluşumuzun yarattığı beklenti sebep oldu. Oysa ABD'deki şampiyonada yaptığımız ilk iki maçı ikişer sayıyla kaybetmiş olmamızdan gerekli dersi almış olsaydık pek temeli olmayan büyük beklentimiz belki gerçekleşirdi. Şimdi otoritelerin eleştirilerini dikkatle izlemeli.