Elbette holding, elbette mutsuz zenginler

Şu dizi dünyasındaki polislerden istiyorum. Eylemde çevik kuvvet sadece kalkanlarıyla itişiyor. Ece komisere atarlanıyor, sadece Ömer rica etti diye 5-10 dakika nezarete konuluyor, sonra çıkıveriyor.

Tekrara düşmek anlamına gelecek ama artık gullüm haber kanallarında, haber bültenlerinde sayın gullümdaşlarım. İtiraf ediyorum bu çarşamba ‘Muhteşem Yüzyıl’ı bile seyredemedim Twitter ve haber kanalları arasında gezinirken. Acun Ilıcalı tv8’den haberleri kaldırmasını şu anda bir hata olarak görüyor mudur bilmem ama haber geldi şovunu buldu. Kabine totolar mı istersiniz, Fetdualar mı dersiniz? Hele yeni kabine açılıklanırken Başbakan’a yapılan makyaj gullümün hasına namzet ama yine de biz hiç bozmadığı çizgisi ve tutarlılığı için Flash TV’ye saygılarımızı sunup işimize bakalım. Aynen TCDD Genel Müdürü gibi. Feyz almak lazım; ortalık yıkılıyor, adam “Marmaray’a kardeş getireceğiz inşallah” deyip gecenin bir vakti hızlı tren testi yapıyor. Maşallah.

Bu hafta mevzumuz Show TV’nin ‘+13’ dizisi ‘Saklı Kalan’. ‘+13’ün nedeninin önümüzdeki dönemlerde ortaya çıkacağını farz ediyorum, keza ilk bölümde ‘+13’lük bir numara yok. Her neyse yine bir holding dizisiyle karşı karşıyayız. Cevher Holding adından da anlaşılacağı gibi madencilik işiyle uğraşmaktadır. Sitare Hanım (Meral Çetinkaya) ile oğulları Murat (Muhammet Uzuner) ve Tarık (Burak Sergen) zengin ve mutsuzlarımız. Her şey iki yıl önce başlar. Defne (Melis Birkan) ile ilişki yaşayan Murat’ın karısı boşanma isteğine intihar ile cevap verir. Evli olduğunu bilmediğini iddia eden Defne, Murat ile yüzleşmek ister ve Sitare Hanım’ın onayıyla Tarık’ın adamı Mansur tarafından öldürülür ya da şimdilik öyle sanıyoruz. Keza ateş edilirken sadece sesi duyduk sonra da suya atılmış bir Melis Birkan seyrettik ışıklar içinde sanatsal sanatsal.

Hasılıkelam aradan iki yıl geçmiştir ve hayat normale dönmüştür. Murat tekrar holdingin başındadır, Tarık yine işini batırmakla meşguldür. Murat’ın kızı Ece, babasından intikam almak için kendini motosiklete ve hayvan hakları savunuculuğuna vurmuş, Tarık’ın oğlu Onur (Özgür Çevik) ise babasının aksine başarılı bir işadamı olma yolunda ilerlemiş, holdingde iyi bir pozisyon edinmiştir. Dizinin diğer yakışıklısı güvenlik şefi Ömer (Burak Sağyaşar) de Ece’ye âşık güvenlik şefi olarak hayatına devam etmekte, ihtiyacımız olan zengin/şımarık kız-fakir oğlan hikâyemizi hazırlamaktadır. Bir ihale için Ukrayna’ya giden Murat, rakip holdinglerden birinin yönetici asistanı olarak Defne ile karşılaşır ve olaylar gelişir. Yeni Defne aslında Defne değil, ikizi Gülce’dir ve Defne’yi bulmak için onun kılığına girerek geri dönmüştür. Muhtemelen intikam isteğinin Murat’a aşka dönüşmesine doğru gidecek, sonra buhranlar gerilimler.

Nur Serter’in biraz koyu renkli saç ikizi Sitare Hanım saçlar hariç fena değil ama Melis Birkan dizinin en zayıf halkası olabilir. Kurban olayım uzun ya da ardı ardına fazla cümle yazmayın kızcağıza sayın senaristler. Dördüncü kelimeden sonra direkt okumaya geçiyor, acısını hissedebiliyorum. Fenası hepimize sirayet etmesi bu acının. Burak Sergen de salon tipi, diyaframdan bunalımlarıyla hiç empati yaratmıyor söylemiş olayım. Şarkı yarışmaları tarihimizden oyuncu olarak olsa da hâlâ şöhret kalan tek isim olan Özgür Çevik’in de saçına ve kıyafetlerine bir el atmak lazım. Tamam işadamı namzeti, dolayısıyla apaçi saçı olmaz da ‘Mad Men’ saçları için 2013 fazla ileri bir tarih değil mi? Ceketler de biraz dar sanki, zavallım ortasından sıkılmış gibi yürüyor.

Başarılı babanın asi kızı Ece tam ağzına laylon terlikle vurmalık. Tamam anladık babanı annenin intiharından sorumlu tutuyorsun da ne o öyle sürekli “Sinden nifret ediyorummmm”lar falan? Bir motosiklet, bir hayvan hakları eylemi midir itaatsizlik ufkun? Mesela malikâneyi terk etmek nasıl olur Ece’cim? Şöyle tam bir sırtını dönsen holdinge, hı? Yine de hizmetçinin oğlu, güvenlik şefi, polis akademisi mezunu yani aşağıdakilerden Ömer ile başlayacak ilişkisinden umutluyum, aristokrat halkçılığının kitabını yazabilir Ece. Çevresindeki erkeklere göre pozisyon alan bir kadın kahraman olarak feminizan taraflarımızı rahatsız eder elbet ama kitap eğlenceli olabilir.

Bir de şu dizi dünyasındaki polislerden istiyorum ben. Eylemde çevik kuvvet sadece kalkanlarıyla itişiyor, önden kibar kibar “Arkidişler” diye duyuru yapıyor amir. Ece karakolda komisere atarlanıyor, sadece Ömer rica etti diye 5-10 dakika nezarete konuluyor, sonra da çıkıveriyor. Bir hafta 10 gündür tartışılanları da göz önünde bulundurursak anlaşılan o ki polis kuvvetlerinin içinde bir paralel örgüt de İskandinav polisi. Yoksa ‘+13’ bu yüzden mi bilemedim.

Son notum makyaj ekibine: Nedir bu erkelere pastel ruj, dudak parlatıcı merakınız yahu? Yağlı yemiş de ağzını silememiş gibi. Elime peçete alıp Muhammet Uzuner’in dudağını silesim geliyor sürekli; ekranı çizicem ona yanıyorum.