Yeni Sürüm TDK Komedisi: Ankara'nın Dikmen'i

Dikmen'in ve taraftarlarının yanlış telaffuzları, Tilbe ve şürekasının sonuca ulaşmayan planları ve sinir krizleri üstüne kurulu mizah şimdilik idare ediyor görünüyor.
Yeni Sürüm TDK Komedisi: Ankara'nın Dikmen'i

Bu aralar Ankara’nın, özellikle Bakanlıklar mevkiinin reytingleri çok yüksek malum. Kanal D’nin yeni komedi dizisi ‘Ankara’nın Dikmen’i’nin tam bu sıralarda başlaması #manidar değilse nedir, sorarım size sayın okuyucular? Son günlerde davudiden serçeye farklı ses tonlarıyla medya gruplarını hedef almasın da ne yapsın lobizede sultan? Allah’tan ‘Ankara’nın Dikmen’i’ ne ‘Behzat Ç.’ gibi bir Ankara dizisine de Gezi ile birlikte bütün yazı ayakta geçiren Dikmen hakkında. Bir Gani Müjde senaryosunun güvenliği paha biçilemez. Hafazanallah vallahi prime time’da belgesele boğulurduk.

* * *

27 Mart 2014 Van Gullümü’nden sonra gullüme hicap duyarım ama işimiz bu efendim; yapıcaz gölgesinde kalsak da. Efendim dizinin konusu şöyle: Dikmen sadece Ankara’da “Bir daha gidersem bip beni” diye kafiyelendirilen bir semt değil, dizimizin ana karakterinin ismidir. Ankara’da pavyonlarda türkü söyleyen biraz edepli bir Elvan Dalton’dur. Her İstanbul menşeli hikâyedeki gibi içi insan sevgisiyle dolu saf bir Anadolu gencidir. Albüm yapmak için bir dolandırıcının peşine takılıp İstanbul’a gelir.

Bülent Emrah Parlak, Dikmen rolünün hakkını çift ‘n’li genizden bir Anngara, bebe, la, yinge, gardaş diyerek AB grubu standartları açısından yeterince veriyor ama ne Angaralılar ne de Ankara görmüşler için ne kadar yeterli olur bilemiyorum. Her neyse Dikmen’in hala oğlu Latif de (Burak Kut) bir orkestrada Dikmen’e göre zil, kendisine göre triangle çalmakta, eşi Tilbe (Gözde Kansu) ve oğlu Sonat (Can Tolbas) ile Nişantaşı’nda Dikmen ile kendisine ortak miras kalan bir dairede yaşamaktadır. Hasılıkelam Dikmen gelir ve eve yerleşir. Piyano öğretmeni Tilbe’nin (Siz İstanbul eliti diye okuyun) Dikmen’e (bunu da Anadolu diye okuyun) karşı mücadelesi başlar. Hikâyemizde evin hizmetçisi Tahliye (evet isim komik olsun da gerisini oyuncu halleder isimlerden birisi daha), asker arkadaşı Diyarbakırlı Kürt Zirek ile karısı Zeliş Dikmen’in müttefikleridir. Kılıbık Latif, beslenme uzmanı ve tabii ki sürekli tıkınan yan komşu Dilek (ve Nurseli İdiz diye anılma şerefine ulaşmış kendisi) Tilbe’nin tarafındadır. Sonat ve Dilek’in vicdan sahibi pilates güzeli ressam kızı Beste ise bu mücadelenin nesneleri olarak yerlerini buluyorlar sahnede.

* * *

Dikmen’in ve taraftarlarının yanlış telaffuzları, Tilbe ve şürekasının sonuca ulaşmayan planları ve sinir krizleri üstüne kurulu mizah şimdilik idare ediyor görünüyor. ‘Kaynanalar’dan ‘Yalan Dünya’ya bu çarpışma ve anlatı uzun süre idare edebileceğini kanıtladı. Fakat aynı kanalda benzer üç dizi ne kadar sürer bilemiyoruz. ‘Küçük Ağa’ iyi reyting alıyor, eğer ‘Ankara’nın Dikmen’i de şimdiki seviyesini sürdürürse ‘Yalan Dünya’ her an yalan olabilir.

Dizide en çok aslında Kanal D’nin kurumsal sitesindeki karakter tanıtımlarına güldüğümü itiraf edeyim. Şöyle ki:
Dikmen: Müzisyen. Düz, naif, haksızlığa karşı, zayıfın, güçsüzün, ezilenin yanında, kırsal ve bundan rahatsızlık duymayan, kendine güveni olan, başarı inancı olan, bacıya kardeşe saygılı, harama karşı insancıl, fazlasıyla iyi niyetli.

Latif: Dikmen’i kırsallığına rağmen seven, eşi tarafından ezilen ve bundan rahatsızlık duymayan, eşine âşık, büyük hedefleri olmayan, halinden, durumundan, yaşamından memnun, karısı tarafından yönetilen, hala oğluyla eşi arasında kalan, durumu idare etmeye çalışan...

Tilbe: Her an sanatçı olmasının altını çizen, hedefleri, hayalleri büyük olan, statüsünü hep yükseltmeyi hedefleyen, oğlunu proje çocuk şeklinde yetiştirmeye özen gösteren, Dikmen’in kırsallığından rahatsızlık duyan, onunla girdiği ortamlarda utanan, sıkılan, Dikmen’den kurtulmak için mesai harcayan bir kentli karakter.

* * *

Hepsini tek tek saymaya yer yok, siz alın her cümlesini meşrebinize göre gullümleyin ya da siyasal-sosyolojik analiz yapın. Kırsal ne ayol? Varoş’un kibarı mı? Kırsallığına rağmen sevmek ne demek? Gani Müjde’nin Latif’e karşı düşmanlığı Freudyen ne tür tespitlere gebe? Her işinde Yinge’ye bir rol ondan mıydı? Yinge bu diziye ne zaman girecek? Gani Müjde’nin evlilik hayatı için endişelenmeli miyiz?

Evet evet, bırakalım Ankara’yı, tapeleri, tatavaları; buna endişelenim lütfen. Bu ülkenin gündemi hiç izin vermedi ama yine de sadece bunun için endişelenebileceğimiz günlerin hayaliyle buluyoruz belki de yaşam enerjimizi. Valla bakın ben iki dakika denedim, bir ferahladım. Ay Edip Akbayram çınladı kulağımda!..