Altın trendi devam mı?

Ekonomik ve politik belirsizliklerin devam ettiği bir dünyada, altına olan talep ve dolayısıyla altın fiyatları da artacaktır.
Altın trendi devam mı?

Uzun vadede çıkış trendini sürdüren altın, 2012 Eylül ayında 1900 dolar/ons seviyelerini gördükten sonra kısmen geriledi ve o günden bu yana 1550-1800 dolar/ons bandında seyretti. On sene önce ise altın 300 dolar/ons seviyelerindeydi. Bloomberg’in görüşlerini derlediği 16 analist, altın fiyatının 2013 yılında 1900 dolar/onsu geçeceğini tahmin ediyorlar. Son haberlere göre, yatırım dünyasının en etkili isimlerinden George Soros, fonlarına yüksek miktar altın alıyor. Altın fiyatının politik dalgalanmalara verdiği tepki ve Soros’un politik gelişmeler üzerinde sahip olduğu ‘iddia edilen’ ‘renkli’ etkisi düşünüldüğünde bu gelişmeyi dikkate almak gerekiyor.

Altın nedir?

Altın, yatırım araçları arasında farklı bir yere sahiptir. Bugünün mali piyasalarında, artık hisse senetleri, tahviller ve türev enstrümanların temsil ettikleri değer onlarca trilyon dolar ile ifade ediliyor. Ancak bir hisse senedi, sermayesini temsil ettiği şirketin kârlı bir şekilde hayatta kalmasına, tahvil, ihraççı şirket veya ülkenin borçlarını geri ödeyebilme kapasitesine, türev enstrümanlar ise üzerine ‘yazıldıkları’ diğer menkul kıymetlerin değerlerini koruyabilmelerine göre bir mali değere sahip oluyor; aksi takdirde ‘değersiz’ birer kâğıt parçasına dönüşüyorlar. Altının değeri ise başka bir kurumun sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürmesine bağlı değil! Yani bir bakıma ‘nihai’ değer saklama aracı olarak görülebilir.

Bu özelliğiyle altın, özellikle savaş, politik gerilim, yüksek enflasyon gibi olasılıkların arttığı dönemlerde bir ‘sığınma limanı’ olarak görülüyor ve talebi yükseliyor. Altına olan talep, altının parlaklığı, rengi ve işleme kolaylığına bağlı bir kullanım şekli olan ziynet eşyası olma özelliğinden de kısmen kaynaklanabilir. Ancak altının en büyük alıcısı, ülkelerin merkez bankaları ve büyük ölçekli yatırım fonlarıdır. Dünya Altın Konseyi’nin Kasım 2012 verilerine göre dünyada elde tutulan altın mevcudu 31 bin tonu geçmektedir. Altının cari ons fiyatının 1729 dolar ve bir onsun 28.34 gram olduğu düşünüldüğünde, bu mevcut yaklaşık 2 trilyon doları temsil ediyor.

Menkul kıymetlerin temsil ettiği toplam değerin yanında göreceli olarak küçük kalsa da yukarıda bahsedilen sebepten dolayı menkul kıymetlerin aksine ‘dünya ekonomisi batsa da’ değeri yok olmayacak olan tek yatırım aracıdır. Bu mevcudun yaklaşık 8 bin tonunu ABD, 3400 tonunu ise Almanya elinde tutuyor. Dünyada yılda 2700 tonluk bir altın üretimi yapılırken bunun ağırlıklı kısmını Çin, Avustralya, ABD, Rusya, G. Afrika gibi ülkeler karşılıyorlar.

Altın talebi

Politik ve ekonomik koşullar, altın talebini belirliyor. Özellikle Ortadoğu bölgesinde tırmanan silahlı gerilimin getirdiği politik riskler ve küresel ekonomide endişelerin henüz sürmesi, mali piyasalardaki tedirginlikleri arttırıyor ve ‘güvenli liman’ olan altına kaçışı hızlandırabiliyor.

Ülkelerin kendi uluslararası rezervlerine bakıldığında, elde tutulan altının payı ABD ve gelişmiş Avrupa ülkelerinde yüzde 60’ın üzerinde; ancak Rusya, Çin, Japonya gibi büyük ölçekli Asya ekonomilerinde yüzde 10’un altında kalıyor. Orta vadede, altının uluslararası rezervlerin, ekonomik belirsizliklere bağlı kur riskine karşı çeşitlendirilmesi dürtüsüyle altına olan talep yükselebilir. Özetle ekonomik ve politik huzursuzlukların devam ettiği bir ‘dünyada’ altının fiyatı da orta vadede artmaya devam edecektir.