Açık ara kebapçıyız...

Muhteşem bir kebapçılar listemiz oluyor, Türkiye'nin dört bir yanından mailler yağıyor...
Açık ara kebapçıyız...

Perşembe günkü yazımı “En sevdiğiniz kebapçıların, dönercilerin listesini bekliyorum. Hep beraber en sevilen kebapçılar listesi yapalım” diye bitirdiğimde doğrusu bu denli çok mail alacağımı düşünmemiştim.

Arkadaşlarım böyle bir işe kalkıştığım için sen delisin diyor. Olsun bazen delilik işe yarıyor. Eminim hepimizin saklayacağı, paylaşacağı çok iyi bir listemiz olacak.

Bazı okurlarımız üşenmemiş, ki onlar müfettiş, doktor, bankacı gibi Türkiye’nin dört bir yanını dolaşanlar; farklı kentlerde zaman içinde gidip de beğendiği yerlerin listesini çıkarmış.

Hatta bu listeleri de ayrıca özel olarak imzalı sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben önyargısız, hesap kitapsız ağız tadımıza güveniyorum.

Ve bu listede hemen hemen hiç çok bilinen, gazetelerin en iyiler sayfalarında sıklıkla yer alan lüks ya da  bloggerların, Instagram fenomenlerinin yazdığı, pompaladığı yerler yok!

Her bir post 1000-1500 lira gibi rivayetlerin dolaştığı, bu işin öncülerinin Instagram hesaplarına kendilerine asistan bulmak için ‘gelin para kazanın’ diye ilan verdiği bir ortamda okuyucularımızın hazırladığı ‘Radikal/alternatif’ listenin tabii ki farkı olacak.

En iyiler olur olmaz önemli değil, gerçek bir liste olacağı kesin.

Bu arada Adanalılar kebap kültürünü sahiplenmede açık ara önde. Hem Adana ‘da hem de diğer illerdeki en beğendikleri kebapçıların listesini detaylarıyla yazmışlar. İkinci sırada da İstanbul’daki kebapçılar var.

Ne de olsa Adana Kebabı tescilli bir ürün. Ancak tescil edilmiş tek kebap Adana’da değil. Yozgat Testi, Antep Alinazik, Erzurum Cağ, Edirne Satır, Bilecik Keklik, Bursa İskender, Tokat, Urfa ve Sivas da kebaplarıyla tescillenmiş iller.

Mail gelen okuyucularımızın büyük bir bölümü-ki hala gelmeye devam ediyor-bu steakhouse furyasında kebapçılara dikkati çektiğimiz için teşekkür ediyor. Asıl böyle bir listenin oluşmasına katkılarından dolayı onlar teşekkürü hak ediyor.

Bense sorumluluklu bir işin altına girsem de mutluyum, toplum olarak kebap sevmemizin yanı sıra yerel değerlerimize, tatlarımıza sahip çıktığımızın göstergesi bu ilgi.

Bu listenin ardından üzerine düşünmemiz gereken ikinci önemli, hatta hayati konu; ülke çapında gıda mühendisleri odaları ve derneklerinin önemle üzerinde durduğu gibi, etin hijyen koşulları ve üretimden itibaren kontrolü olmalı...

Pazar akşamına dek listelerinizi bekliyorum. Yoksa bu ben biterim bu liste bitmez....