Aklın gözüyle dört bir koldan tasarım

Alldesign/ 3. Uluslararası Tasarım Konferansları ve Yaratıcı Endüstriler Fuarı'nda doğaya uyumlu vizyoner konseptler, ulaşılabilir tasarım ve teknolojinin kullanımı ön plana çıkıyor. Alldesign'ın proje direktörü Ali Bilge'ye merak ettiklerimizi sorduk.
Aklın gözüyle dört bir koldan tasarım

Tasarım, insanoğlunun yaşamını sürdürmek için gereksinim duyduğu şeyleri yaratmaya başladığından beri hayatımızın bir parçası. Türkiye özeline baktığımızda ise tasarım hâlâ içinde soru işaretleri barındıran bir alan. Ergonomi, fonksiyonellik, estetik ve inovasyon dörtlüsü kolay kolay bir araya gelmez ya da her zaman gereği kadar önemsenmez. Bu yüzden de tasarım kültürüne yönelik her türlü etkinliğin önemi büyük.

İstanbul, 21-22 Şubat tarihlerinde Hilton Convention Center’da yeni bir tasarım buluşmasına ev sahipliği yapıyor: Alldesign/ 3. Uluslararası Tasarım Konferansları ve Yaratıcı Endüstriler Fuarı. Alldesign organizasyonuyla düzenlenecek fuar öncesi proje direktörü Ali Bilge’ye merak ettiklerimizi sorduk.

Genellikle tasarım fuarlarının zaafı kendini tekrarlamasıdır ve firmaların yeni ürünlerinin reklamını yapmasıyla sınırlı kalır. Bu yıl ‘Alldesign’da geçmiş yıllara oranla ne gibi farklılıklar, yenilikler var?
Bu sene fuardaki etkinlik alanında 2 gün boyunca tasarımcılar, tasarım oluşumları ve şirketlerin pazarlama yöneticilerini söyleşilerde bir araya getirerek aralarında sinerji yaratmayı hedefliyoruz. Tasarımın en önemli unsurlarından biri uygulanabilirlik. Bunu tasarımcı ve üretici arasında işbirliği olmadan gerçekleştirmek oldukça zor. Sadece yeni ürün değil aynı zamanda ana sponsorumuz Borusan Otomotiv için kavramsal anlamda da çok önemli bir eşik anlamına gelen elektrikli BMW i3 modeliyle desteklemesi bizi mutlu ediyor. Diğer sponsorlarımız Arçelik, Armaggan ve Işıklar Tuğla tüketici ürünleri, tasarım ve mimaride lider firmalar olarak inovasyon ve Ar-Ge tarafında da önemli yatırım yapan firmalar. Sponsorlar ve katılımcı firmalarımızın bize olan desteklerine sadece yeni ürün reklamı olarak bakmak haksızlık olur, bunun bir yandan da ülkemizde hızla gelişmekte olan tasarım endüstrisine destek ve işbirliği olarak algılanması lazım.

Konferansın teması ne olacak, neler konuşulacak?Konferansın teması aklın gözüyle görmek. Tasarımın farklı disiplinlerinden konuşmacılar kendi deneyimleri ve tasarım anlayışlarından yola çıkarak bu sorunun cevabını arayacaklar. Nelerden ilham alıyorlar, nasıl çalışıyorlar, bunları dinleme fırsatı elde edeceğiz. 2014’ün trendleri, mimaride doğaya uyumlu vizyoner konseptler, ulaşılabilir tasarım, teknolojinin kullanımı ve geleceği, günümüz yaratıcıları nelere odaklanıyor ve tarihsel süreçte şu andaki tasarım koşullarının daha önceki dönemlerle kıyaslanması, gittikçe büyüyen dizi sektörümüzde yapım aşamaları ve bununla beraber film endüstrisinin önemli bileşeni müziklerin tasarlanması gibi renkli konuşmalar bizi bekliyor.

‘Aklın gözüyle görmek’ başlığını seçerken neleri hedeflediniz?

Soyut kavramları somuta dökerken akıl ile analiz edilmesi süreci aklın gözüyle görmek. Bununla tasarım süreçlerinde fonksiyonelliği vurgularken bunun ışığında yaratıcı düşünce kavramını aramayı hedefledik.
Konuklar endüstriyel tasarımcılar ağırlıklı. Ancak modacıdan sinemacıya, televizyon programcısından müzisyene sınırları geniş tutmuşsunuz...

Evet, bahsettiğiniz gibi endüstriyel tasarımın yanı sıra mimari, iç mimari, dekorasyon, obje tasarımı, trendler, moda, sinema ve müzik alanından konuşmacılarımız olacak. Her alanımızı işgal eden tasarımdan bahsediyorsak son derece normal değil mi? Temas içerisinde olduğumuz her eşya ve araç birer tasarım. Etkilerini olumlu veya olumsuz olarak hissettiğimiz ve beraber yaşadığımız elementler. Bizi 360 derece saran bu evrende mümkün olduğunca tüm disiplinleri kapsamak istiyoruz ve farklı disiplinlerin birbirlerinden ilham alabileceğini düşünüyoruz. Örneğin bir mimar bir mekân tasarlarken gördüğü bir film sahnesinden ilham alabilir, bir moda tasarımcısı müzikten esinlenebilir, teknoloji bir başka tasarım dalına ilham verebilir…

Konuklarınızdan biri de moda alanında en etkili isimlerden biri kabul edilen trend kâhini Lidewij Edelkoort. Tasarımı trendler mi belirler? Tasarım bir moda mıdır?

Princeton Üniversitesi araştırmacıları günlük hayatımıza giren sosyal medya araçları ile bulaşıcı salgınları karşılaştırdıklarında paralellikler bulmuşlar. Hızla hayatımıza girip farkında olmadan yerlerini başkasına bırakabiliyorlar. Fikirler ve trendler baş döndürücü bir hızla yayılabiliyor, internet ve teknoloji sayesinde sınırları aşan uluslararası sosyal olgular haline geliyorlar. Tüm bunların ışığında geçmişi, bugünü ve geleceği anlayabilmek için trend kâhini Lidewij Edelkoort yer alsın istedik. Dört gözle beklediğim konuşmalardan biri olacak.

Alldesign, 21-22 Şubat tarihleri arasında Hilton Convention Center’da yapılacak.