Ankara'nın nesi sevilir

Artık Ankara'ya daha sık gitme nedenlerim var. Bu nedenlerin başında da Kalbur Balık Restoranı geliyor...
Ankara'nın nesi sevilir

Ankara, duygusal bir bağ kuramadığım ender kentlerimizden biriydi. Ünlü şair Yahya Kemal’in “Ankara’nın nesini seversiniz” sorusuna verdiği “İstanbul’a dönüşünü” cevabı benim için de geçerliydi. Ama geçen hafta sonu Ankara’da keyifli ve lezzetli bir hafta sonu geçirdikten sonra cevabım “Kalbur Balık Restoranı”.
Yola çıkmadan önce uzun yıllar Ankara’da yaşayan Murat Yetkin, sahibi Mehmet Bey ve yemekler hakkında o kadar çok şey anlattı ki inanılmaz bir merak içinde kapıdan içeri girdim.
Kalbur, Oran’da bir apartmanın giriş katında yer alan 8-10 masalı mütevazı bir restoran. Masaya bile oturmadan inanılmaz çekici görünen buzdolabı vitrinine doğru adım atıyorum. Ben heyecanlanınca bu tepkilere belli ki alışkın olan Mehmet Bey gülümsüyor.
Mehmet Bey’e “Seçenek o kadar çok ki seçimi size bırakıyorum, ama sıcaklardan başlamak isterim ve deniz ürünlerini de çok severim” diyorum. “Bir seferle olmaz zaten bu iş, yine gelirsin, ben anladım seni” deyip gidiyor. Ve bir şölen başlıyor.
Közlenmiş, peynirli ve balık pastırmalı bütün patlıcan, dereotlu kaşarlı bebek enginar dolması, balık pastırmalı ılık fava, taraklı ıspanaklı börek art arda geliyor. İlk kez tattığım taraklı ıspanaklı börekteki malzemelerin uyumu ve lezzeti beni şaşırtıyor. Kalamara sarılı karides ızgara ve kekikli ahtapot ızgara ise “Denizden çıkan lezzetlere bu kadar zarif müdahale edilebilir” dedirtiyor. Karides köfte de artık balıklarla yapılan balık köfteleri gibi değil, muhteşem ve karides tadı da yok olmamış.
Kimse kusura bakmasın ama ben bugüne dek balık restoranlarıyla övünen İstanbul’da böylesi bir yerle karşılaşmadım. Kalbur tam bir yaratıcı şef mutfağı. Ancak bunu yaparken mutfak kültürümüzü, geleneklerini ve yerel malzemeleri göz ardı etmiyor.
Bir dönem müteahhitlik yapan Mehmet Tekmen, Kalbur’u 23 yıl önce eşi Bilen Hanım’la birlikte açmış. Tam anlamıyla küçük bir aile işletmesi. Hiçbir zaman da “Aman tutuldum, şube açayım ya da daha başka bir yere geçelim” dememişler. İnanılır gibi değil ama Kalbur’daki bu yemeğin bir kadeh rakı dahil kişi başı maliyeti 70 lira. Ankara’ya giderseniz hele de benim gibi deniz ürünleri severseniz mutlaka yolunuzu düşürün ama rezervasyon gerekiyor. Tel. 0312 490 50 01

Floransa’dan Michelin yıldızlı şef


Four Seasons Hotel Aqua Restaurant’da 5- 10 Şubat tarihleri arasında Floransa Four Seasons’ın Michelin yıldızlı restoranı II Palagio’nun Executive Şefi Vito Mollica’nın yemekleri sunuluyor. Biz şanslıydık, şef Vito’nun mönüsünü hazırlık aşaması için geldiğinde tattık. Yıldızlı şef son yıllarda geleneksel yöntemlerle üretim yapan yerel çiftçilerin ürünlerini kullanıyormuş. İstanbul’a da bu yüzden erken gelerek lokal ürünleri test etmek istemiş.
Vito Mollica Toscana’lı ama tabii ki bölge mutfağı yemeklerini yorumluyor. Ricotta peynirli limon soslu ıstakoz salatası, marine karides ve yavru kalamarlı taze ev makarnası, taze enginarlı 48 saat fırında pişmiş kuzu ve pasta şefi Ghislain Gaille’nin hazırladığı tatlı başta olmak üzere tüm çeşitler çok özel ve ince bir denge üzerine oturmuş yaratıcı yemeklerdi. Yurtdışında Michelin yıldızlı restoranlara gitmek kolay değil. Merakı olanlar kaçırmasın derim. Yemeklere eşlik eden Toscana bölgesi şarapları da özenle seçilmiş. Tel: 0212 381 40 59

 

Beklentilerin üstünde bir otel: Ramada Plaza


Ankara’da bu gidişimde Söğütözü’ndeki Ramada Plaza’da kaldım. Genellikle oteller taşıdıkları yıldızların altında olur ya da standartları ucu ucuna tuttururlar. Burası ise bir tasarım oteli duygusu veriyor. Bugüne dek konakladığım hemen hemen tüm Ramada otellerinden farklı. Ankara’da oteller genellikle kent manzaralıdır, burada odaların büyük bir bölümü ünlü saklı bahçeye bakıyor. Mobilyaları, banyo malzemeleri, tabak takımları her şey özenle seçilmiş. Dört dörtlük bir spası, No4 adlı dünya mutfağı sunan restoranı var, özellikle köftesi çok başarılı. Restoran gece yemek servisinden sonra bar ve kulüp havasına bürünüyor. Cumartesi akşamları İstanbul’dan konuk gelen House Diva Danna Leese sahne alıyor. Otelin sahipleri inşaat sektöründe faaliyet gösteren Erdoğan ailesi. Kemal Erdoğan’ın en büyük destekçisi turizmci eşi Gül Gürpınar Erdoğan. Tanışınca bana gurur duydukları otellerini dolaştırdılar. 360 derece video mapping sistemi Türkiye’de sadece burada kurulu varmış. Tabii bu da otelin balo salonuna inanılmaz olanaklar sağlıyor. Yapacağınız herhangi bir etkinlikte tüm salonu ışık ve görüntü sistemiyle hayal ettiğiniz bir mevsime, şekle ya da yere dönüştürebiliyorsunuz. Böyle oyunları sevmem derdim ama çok etkilendim.